Visu septembri Raunas pagastmājas zālē apskatāmi šīs vasaras mākslas plenēra dalībnieku darbi. Piecas dienas desmit Latvijas mākslinieki gleznoja Raunu.
“Katrs mēs Raunu redzam citādi, un ir interesanti gleznās skatīt mākslinieku redzējumu, atpazīt vietas, kurām ikdienā ejam garām, un daudz pat nepamanām. Ne viens vien vēroja, kā mākslinieki strādā, kā top viņu darbi ,un tagad var redzēt rezultātu,” izstādes atklāšanā teica Raunas pagasta pārvaldes vadītāja Linda Zūdiņa un uzsvēra, ka raunēnieši ir ieinteresēti, lai savulaik iesāktā tradīcija, kas pāris gadu nenotika, turpinātos.
Šīs vasaras plenēra ideja radās, satiekoties raunēnietēm māksliniecei Inese Dronei, kultūras cntra vadītajai Lindai Vecgailei, muzeja vadītājai Ievai Plētienai un pārvaldes vadītājai Lindai Zūdiņai.
“Pirms diviem gadiem iegādājāmies īpašumu Raunā, ko atjaunojam. Esmu dzimusi Rīgā, tur darbs, bet arī feisbukā ierakstīju, ka dzīvoju Raunā, jo mani tā ir piesaistījusi. Te esmu arī atradusi dzimtas saknes un gribu palikt. Satiekot cilvēkus, jūtu, cik viņiem sava vieta ir svarīga, kā viņi par to rūpējas. Te ir aktīvi cilvēki, kuri pavelk pārējos, un viss notiek. Aizbraucu uz Rīgu, bet sirds velk atpakaļ. Kas te tāds ir? Jūties tuvāk debesīm, tā gribas teikt par Raunu,” pārdomās dalās māksliniece Inese Drone un atklāj, ka viņai ir iecere Raunā izveidot mākslinieku rezidenci.
Gleznās mākslinieki atraduši, viņuprāt, īpašo, kas piesaistījis. Artis Zvirgzdiņš, arhitekts un gleznotājs, iemūžinājis Raunas laukumu un ar smaidu pastāsta, ka tas redzams filmā “Dāvana vientuļai sievietei”. Ventspilniece Rasa Šulca uzsver, ka neaizmirstama ir ābolu smarža, harmonija, kas pārņem, esot Raunā, ziedu kupenas pie privātmājām. Alise Mediņa atceras, ka pirms daudziem gadiem vairākkārt te bijusi draudzes nometnē, arī plenēros. “Ikreiz atgriežoties ir prieks, ka Rauna ir vēl sakoptāka. Atceros, ka bibliotēkas ēka stāvēja tukša un bija sajūta, ka tā pārvēršas par graustu. Tagad te ir bibliotēka, augštāva viesnīcā dzīvojām,” pastāsta Alise. Viņa raunēniešiem uzdāvināja gleznu, kurā redzama Raunas upe. “Bija ļoti karsta diena, nokāpu pie upes, bija sajūta, kā atgriezties Jaņa Rozentāla gleznā. Bērni plunčājās pa ūdeni, apkārt tveice, miers,” atklāj Alise.
Izstādē īpaši priecīgs bija raunēnietis Māris Krieviņš. “Tā bildē ir mana burka ar puķēm pie mājas. Un te es eju pa centru,” skatot gleznas, teic Māris.
Mākslinieki uzsvēra, ka Raunā ir daudz pērļu, kuras viņi atraduši un rāda gleznās, un vēl vairāk palikušas neieraudzītas, lai atklātu nākamvasar.
Raunā skatāmi ne tikai plenēra mākslinieku darbi. Pilsdrupu tornī iekārtota laikmetīgās metālmākslas izstāde “Raunā Nr. 1”. Tās ideja arī pieder Inesei Dronei. “Pilsdrupu tornī nevar rīkot gleznu izstādes, bet metālmākslas darbi te labi iederas, tiem neskādē laikapstākļi. Manuprāt, metāls parāda Raunas spēku un stiprumu,” stāsta māksliniece un uzsver, ka pirms tam šī izstāde bija skatāma Dekoratīvi lietišķās mākslas muzejā Rīgā. Mārtiņš Skuja ir radījis jaunu mūzikas instrumentu – metāla kokli. Uģis Baumanis iedvesmojies no fantastikas filmām. Arvīds Endziņš izstādē sevi piesaka ar visvairāk darbiem. Torņa ceturtajā stāvā var skatīt viņa “Spoguļu – pannu” ekspozīciju, kura ironiskā, komiskā veidā attēlo funkcionalitāti un fatālo skaistumu dizaina industrijā. Savukārt divus stāvus zemāk skatāma mākslinieka dizaina objektu ekspozīcija. Nevar nepamanīt Armanda Vecvanaga darbus “Dod pieci” un “Līdzsvara cena”, kuri ir izmēra ziņā lielākie izstādē. Toms Vītols pārsteidz ar 70 eiro centu sametinājumu – dizaina objektu, bet Aivars Benužs ar alumīnija – skārda gleznām. Izstāde atklāj šodienas metālmākslinieku stilus un rokrakstus, metāla vieglumu un spēku.
Metālmākslas izstāde pilsdrupu tornī radījusi tūristu lielu interesi. Inese pastāsta, ka ir iecere metālmākslas izstādi veidot kā ikgadēju notikumu, pretendējot to pārveidot kā Latvijas laikmetīgās metālmākslas ikgadējo izstādi.
“Citu tik piemērotu vietu grūti atrast,” vērtē Inese Drone, bet mākslinieks Aigars Zemītis piebilst, ka vieta ir mājīga, te zūd izdomāts gaismas risinājums.
“Nevaram tikai ņemt, ir jādod. Domājot par nākamo gadu plenēriem, gribētos saaicināt dažādu nozaru māksliniekus un plenērā radīt Raunai kādu vides objektu vai ko vērtīgu restaurēt. Ieceres ir, lai tās īstenotu,” pārliecināta Inese Drone.
Arī metālmākslas izstāde pilsdrupu tornī, no kura var redzēt daudzveidīgo Raunas ainavu, apskatāma visu septembri.
Komentāri