Līdz pat 8. oktobrim Latvijā notiek Nacionālo bruņoto spēku organizētās visaptverošās valsts aizsardzības mācības “Namejs 2024”, tāpēc zemessargu un karavīru klātbūtni pilsētās un citās apdzīvotās vietās iedzīvotāji mana biežāk.
Aizvadītās nedēļas nogalē noritēja aktīvākā mācību fāze, kurā zemessargi lika lietā savas prasmes, novēršot dažāda veida hibrīdapdraudējumus. Noslēgumā Zemessardzes 27. kājnieku bataljona komandieris pulkvežlietnants Egils Dēvits atzinīgi vērtēja zemessargu motivāciju un profesionalitāti un pasniedza pateicības rakstus.
Par mācību “Namejs 2024” mērķiem un veicamajiem uzdevumiem “Druvai” pastāstīja Zemessardzes 27. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Egils Dēvits: “Visaptverošas valsts aizsardzības mācības ir kompleksa programma. Jau gada sākumā tiek izstrādāts mācību plāns un mērķi un katra vienība vingrinās savu uzdevumu izpildē, lai kopējās mācībās bataljona līmenī tos veiktu sadarbībā ar citām vienībām.
Šoreiz galvenais uzdevums bija hibrīdapdraudējuma pārvarēšana sadarbībā ar Valsts policijas un pašvaldības dienestiem. Atšķirībā no kaujas situācijas, kad zināms pretinieks ieņēmis noteiktas pozīcijas un kaujas taktika ir prognozējama, hibrīdapdraudējums ietver daudz nezināmo. Tās var būt diversantu grupas, kas jāatklāj un jāneitralizē, tie var būt draudi kritiskai infrastruktūrai vai pretvalstiska propaganda informatīvajā vidē. Hibrīdapdraudējumi var būt ļoti daudzveidīgi, tāpēc zemessargiem jābūt zinošiem un prasmīgiem, lai tos identificētu un novērstu.
Varam būt lepni par Cēsu zemessargu atsaucību sagatavošanās posmā un aktīvo dalību mācībās. Tā bija vērtīga pieredze un iespēja gūt jaunas iemaņas un prasmes. Vērtējot vienību sniegumu, varu droši teikt, ka 27. kājnieku bataljona zemessargi ir profesionāli, augsti motivēti un gatavi aizstāvēt savu valsti!”
Bataljona rotu komandieru pienākumu izpildītājiem leitnantam Igoram Kalniņam un leitnantam Edgaram Sauskim mācības “Namejs 2024” bija arī ugunskristības komandieru pienākumu izpildē. Viņi atzīst, ka salīdzinājumā ar jau ierastajām vada komandiera darbībā šoreiz izaicinājumu bijis vairāk: “Rotas komandierim jāpārzina plašs jautājumu spektrs. Tā ir sadarbība ar pašvaldībām, drošības dienestiem, civiliedzīvotājiem, jauno, apmācības tikko noslēgušo zemessargu sekmīga iesaiste kopējo uzdevumu izpildē. Mācības uzskatāmi parāda, ko darām labi un kuros elementos vēl jāpiestrādā.
Hibrīdapdraudējums nozīmē, ka situācijas var būt neprognozējamas. Sekmīgai vingrinājuma izpildei bez labas sagatavotības vajag arī ātru reakciju, augstu koncentrācijas pakāpi un spēju improvizēt. Mācības deva iespēju trenēt arī šīs prasmes.”
27.kājnieku bataljona vadība un zemessargi pateicās iedzīvotājiem par izpratni un atbalstu mācību norises laikā. Kāda kundze pat teikusi: “Paldies, jūs redzot, jūtos daudz mierīgāk, jo zinu, ar mani un maniem tuvajiem viss būs kārtībā!”
Valsts aizsardzības mācību “Namejs 2024” laikā veikti arī praktiski uzdevumi. Austrumu pierobežā sākta pretmobilitātes šķēršļu izvietošana dabā, kur arī 27. kājnieku bataljons līdztekus saviem mācību uzdevumiem sniedza reālu atbalstu, jo šķēršļu uzstādīšanu pierobežā sadarbībā ar Robežsardzi veic 3. Latgales brigādes zemessargi.
Jāatzīmē, ka mācībās Zemessardzes 27. kājnieku bataljonam pievienojās arī rezerves karavīri, kuri saņēma uzaicinājumu tajās piedalīties. Rezerves karavīri ir bijušie zemessargi, kuri dažādu iemeslu dēļ nevar savienot dienestu Zemessardzē ar pamatdarbu, bet ir gatavi atbalstīt vienības. Mācību laikā arī viņi atjaunoja savas militārās zināšanas.
Viens no militāru krīžu pārvarēšanas būtiskiem stūrakmeņiem ir Bruņoto spēku un Civilo aizsardzības komisiju sadarbība, virzoties uz mērķi, kad valsts institūcijas, privātais sektors, nevalstiskās organizācijas un iedzīvotāji saprot savu lomu un ieguldījumu valsts aizsardzībā. Pavasarī, sagaidot Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienu, Latvijas zemessargi radīja vadmotīvu “Mana Latvija. Mana atbildība”, atgādinot, ka atbildība par Latvijas aizsardzību sākas ar katru Latvijas cilvēku.
Pateicība par paveikto. Mācību “Namejs 2024” aktīvās fāzes noslēgumā prasmīgākie zemessargi saņēma komandiera pateicības. FOTO: Andris Vanadziņš
Sadarbība. Bruņoto spēku un zemessargu sadarbība ar policiju, pašvaldībām un iedzīvotājiem bija viens no mācību uzdevumiem. FOTO: publicitātes
Iespaidīgi. Bruņutehniku šomēnes var sastapt uz lielākiem un mazākiem ceļiem. FOTO: publicitātes
Komentāri