Sestdiena, 22. jūnijs
Vārda dienas: Emīls, Egita, Monvīds

Cēsu rajona koru diriģentu, virsdiriģenta, kultūras ekspertes atklāta vēstule – protests

Druva
00:00
14.02.2009
5

Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūras direktoram J.Karlsonam, LR Kultūras ministrijas ministra v.i. E.Zalānam Cēsu pilsētas domes priekšsēdētājam G.Šķenderam Cēsu rajona laikraksta ‘’Druva’’ redakcijai

10. februārī notika rajona koru diriģentu kārtējā informatīvā sanāksme , kurā arī uzzinājām, ka ar 5.martu Cēsu kultūras centra (KC) jauktā kora “Beverīna” un “Vidzeme” vadītāju amata vienības tiek likvidētas.

Protams, apzināmies finansiālo situāciju valstī, pilsētā, bet… vai tiešām tiem, kuri ierosināja šo lēmumu (vai Cēsu KC, vai Cēsu dome, vai deputātu kultūras komiteja?), nebija iespējas un pienākums informēt rajona virsdiriģentu, kultūras eksperti, lai kopīgi meklētu risinājumu? Mēs nosodām šādu rīcību un vēlamies noskaidrot, kādēļ tā ir noticis. Vienīgais neoficiāli dzirdētais arguments – pilsētā tik daudz koru nevajag. Tas neiztur nekādu kritiku.

Vēlamies noskaidrot:

1.Kādi kritēriji piemēroti, lai atbrīvotu tieši šos diriģentus? Abi kori skatēs uzrāda stabilu māksliniecisko kvalitāti, iegūstot 1. un 2. pakāpes diplomus.

2. Kādēļ tieši šie kolektīvi tiek likvidēti? Tieši šie kori pilsētā ir vienīgie, kas vēsturiski darbojušies tikai kultūras centrā.

3.Vēlamies iepazīties ar kultūras komitejas vai pilsētas domes sēdes protokolu, kurā šis jautājums apspriests, lai uzzinātu iemeslus, motīvus, pamatojumu šādam domes lēmumam. Sanāksmes dalībnieki ierosina publicēt šo deputātu (vai ierēdņu?) viedokļus, lai arī sabiedrība uzzina un šie ļaudis ieiet vēsturē kā cilvēki, kas sekmē kultūras graušanu Cēsīs.

4. Vai uzskatāt par būtisku ietaupījumu budžetā Ls 2 460? Tā ir summa, kas bija paredzēta abu diriģentu atalgojumam gadā. Varbūt kādu robu budžetā ar to iespējams aizlāpīt, bet sagrautas tradīcijas atjaunošana prasa vairākus gadu desmitus!

Cēsis – Latvijas karoga šūpulis… Cēsu vārds Vispārējos Latviešu Dziesmu svētkos allaž celts godā, jo tā ir pilsēta, kas bagāta ar ilglaicīgiem, stabiliem, mākslinieciski augstvērtīgiem kolektīviem. Pēc Vispārējo Dziesmu svētku virsdiriģentu vienprātīga atzinuma, te ir labākais kopkoris valstī…

Cēsis – kultūras un tradīciju pilsēta. Tā ir ceļā uz Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu. Bet ar ko sākas šis ceļš? Vai ar to, ka, nemeklējot risinājumus, lielākā daļa deputātu paceļ rokas pret mūsu identitātes pamatvērtībām – kolektīviem, kas uztur dzīvu un kopj tautas nozīmīgāko vērtību – Dziesmu svētkus?

Uzskatām, ka visnotaļ apsveicamajiem centieniem kļūt par kultūras galvaspilsētu var tikt pārvilkta svītra, ja dažiem tuvredzīgiem un nākotni neredzošiem deputātiem šķiet, ka viņiem ir tiesības ar rokas vēzienu iznīcināt tradīcijas, kas koptas gadu desmitiem (koris „Vidzeme” šogad atzīmē 65 gadu jubileju, koris „Beverīna”- 43. gadskārtu).

Ar nožēlu jāatzīst, ka Cēsis kļuvušas par pilsētu, kurā, attaisnojoties ar finansiālo krīzi, tiek apdraudēta mūsu kultūras pamatvērtība – Dziesmu svētki. Pieņemtais lēmums nav spriedums tikai diviem kolektīvu vadītājiem, tas ir spriedums 72 dziedātājiem, spriedums, kas patiesībā ir banāli vienkāršs – piedodiet, jūs mums esat lieki! Vēlamies vērst uzmanību un aicinām apjaust, ka tieši tautas mākslas kolektīvi ir tie, kas veido pilsētas sabiedrību, veicina pazīstamī-

bu, nes Cēsu vārdu citviet Latvijā un pasaulē. Kolektīvu dalībnieki ir pilsētas patrioti un entuziasti. 2005.gada 28.maija Cēsu rajona Dziesmu svētku bukletā “Trejas dzīves’” Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders rakstīja: “Latvijas mūzikas apritē mūsu pilsēta un tās apkārtne jau izsenis ir slavena ar mūzikas tradīcijām Laiks rit un paaudzes mainās, bet dziesma vienmēr ir kopā ar cēsniekiem, tā pavada mūs ik solī, gan darba, gan svētku dienās.. .Lai skan dziesmas Cēsīs mūžīgi!”

Skaisti vārdi… Bet vai tiešām tie paliek tikai vārdi? Sen zināma patiesība – kultūra bija vēl pirms politikas. Tieši šobrīd kultūra ir tā, kas būtu īpaši jāatbalsta. Cēsīs noticis pretējais. Kad veicas un ir labi, tad lepojamies, bet pie pirmajām grūtībām salūztam un atkāpjamies no teiktā.

Esam apzinājuši situāciju citos rajonos, pilsētās, pagastos – nav informācijas, ka būtu likvidēts kāds tradicionālās mākslas kolektīvs. Par to patiess prieks.

Cēsu rajona 14 diriģentu un koru prezidentu vārdā Mārtiņš Klišāns Valsts kultūras eksperte Cēsu rajonā Ilze Kalniņa 2009.gads 10. februārī Publicēts saīsināti

Atbild dome Jānis Gabrāns

Atgādinām, ka Cēsu domes ārkārtas sēdē, kur lēma par finansējuma pārdali pašdarbības kolektīvu atalgojumam, deputātiem tika piedāvāti divi varianti. Pirmais paredzēja nefinansēt četrus pašdarbības kolektīvu vadītājus, otrais – naudu atvēlēt visiem, tikai mazākā apjomā.

Domes priekšsēdētājs Gints Šķenders balsoja par pirmo variantu, to pamatojot ar saspringto finansiālo situāciju: “Vienmēr esmu atbalstījis pašdarbību, bet jāskatās, cik šobrīd varam to atļauties. Šajā laikā, kad gaisā virmo nepieciešamība naudas taupīšanas dēļ slēgt vasarā bērnudārzus, mēs nevaram tērēt liekus līdzekļus.

Bet šiem kolektīviem, pirmkārt, taču nav liegta iespēja nākt un darboties pašvaldības telpās. Otrkārt, koru vadītāji turpinās saņemt valsts mērķdotāciju.

Jā, var jau katram dot pa kriksītim, bet varbūt jādod kolektīviem, kuru līmenis ir augstāks. It īpaši, ja vienas sfēras kolektīvu ir tik daudz. Ja mums pārmet, ka neatbalstām mākslu, rodas jautājums, kāpēc pašvaldība neatbalsta citas mākslas un radošās jomas. Piemēram, kultūras biedrību “Harmonija”, kas dara daudz mūsu literārās bagātības saglabāšanā, vai galeriju “Dūja”, kas popularizē novada mākslu. Šo uzskaitījumu varētu turpināt. Kā izvērtēt, kurš pelnījis vairāk, kurš mazāk? Bet es par šo variantu balsoju tikai, zinot reālās finansiālās situācijas iespējas.”

Domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Mihaļovs domes ārkārtas sēdē balsoja par otro variantu: “Atbalstīju iespēju kolektīviem draudzīgi padalīties savā starpā, kaut ar mazumiņu. Tomēr, atbalstot šo iespēju, gribu uzsvērt, ka pašiem kolektīviem rūpīgāk jāizvērtē sava darbība, ko viņi var un grib, jo neticu, ka šie daži desmiti latu izšķir pastāvēšanu. Ja būs vēlme darboties, kolektīvi pastāvēs tāpat.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
10

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
36

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
51

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
50

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
30

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
95

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
17
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
30
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
39
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi