Svētdiena, 14. jūlijs
Vārda dienas: Oskars, Ritvars, Anvars

Cēsu mērs parakstījis Pilsētu mēru paktu

Leta
14:50
19.01.2016
3

Šodien Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs (V) parakstījis Eiropas Savienības (ES) Pilsētu mēru paktu, kas paredz samazināt CO2 emisijas Cēsu novadā par 20%.

CO2 emisiju samazināšana novadā nav nekas jauns, aģentūrai LETA atklāja Rozenbergs.

“Mēra pakta parakstīšana ir loģisks iznākums tam, kas ir paveikts, un tam, ko plānojam nākotnē. Tāda konkrēta plāna, kā to īstenot, piemēram, pa dienām vai mēnešiem, nav, bet kopējā skaidrība un vīzija ir. Mēs turpināsim tās lietas, kuras esam sākuši energoefektivitātes jomā, piemēram, ja būs daudzdzīvokļu māju siltināšanas projekti, pašvaldība to līdzfinansēs, tādējādi iedzīvotājus mudinot iesniegt un realizēt šos projektus. Cēsis jau tagad ir viena no pašvaldībām, kurās ir visvairāk siltināto māju Latvijā,” teica priekšsēdētājs.

Rozenbergs atklāja, ka arī pašvaldības ēkas tiks siltinātas un tiks uzlaboti energoefektivitātes rādītāji. Visās pašvaldības izglītības iestādēs pašvaldība vēlas uzstādīt automātisko siltuma uzskaiti, analīzi un regulāciju.

“Piemēram, ja bērnudārzs strādā no pirmdienas līdz piektdienai, sestdien un svētdien telpu temperatūra var nokristies līdz 14-15 grādiem, un tad to atkal paaugstinās. Tikpat labi varētu šādu temperatūras nokrišanos realizēt katras nakts laikā – ja, piemēram, plkst.18 visi bērni jau ir mājās, temperatūra krītas līdz nākamā rīta plkst.5, kad to atkal sāk celt līdz nepieciešamajiem 20-21 grādam. Tās būtu milzīgas izmaksas, kas tiktu ieekonomētas,” uzskata priekšsēdētājs.

Arī elektromobiļi un velosatiksme ir projekti, kas tiek realizēti, lai sasniegtu Pilsētu mēru paktā norādītos mērķus.

Rozenbergs neuzskata, ka pakta parakstīšana kaut kādā veidā ierobežos uzņēmējdarbību, jo rūpnieciskā apbūve un darbība iespējama arī tad, ja milzīgs CO2 piesārņojums nerodas.

“Es pats tikko biju Panevēžā, lielā šūšanas uzņēmumā, kurā darina cimdus, šalles, cepures, jakas, kombinezonus u.c. Teritorija, kā arī rūpnīca bija milzīga, bet nekādus lielos dūmu stabus neredzēju,” atklāja priekšsēdētājs.

Kā aģentūra LETA noskaidroja pašvaldībā, pakts nosaka, ka gada laikā tiks izstrādāts rīcības plāns ilgtspējīgas enerģijas jomā, kas iekļaus sākotnēju pārskatu par emisijām, kurā izklāstīts, kā sasniegt izvirzītos mērķus. Pēc tam reizi divos gados Cēsu novadam būs jāiesniedz pakta īstenošanas ziņojums.

“Pilsētu mēru pakta parakstīšana ir politiska apņemšanās par tīras vides saglabāšanu nākamajām paaudzēm. Jau iepriekš esam sekmīgi darbojušies dažādos vides un energoefektivitātes uzlabošanas projektos, tāpēc šis pakts ir loģisks turpinājums mūsu darbībām, kā arī papildinājums mūsu ilgtspējīgas attīstības stratēģijai, kas paredz Cēsis kā izcilu vietu dzīvei,” uzskata Rozenbergs.

Vienlaikus Cēsu novads apņemas rīkot enerģētikas dienas sadarbībā ar Eiropas Komisiju un citām ieinteresētajām personām, panākot, ka iedzīvotāji tieši var izmantot iespējas un priekšrocības, ko piedāvā saprātīgāks enerģijas lietojums, un regulāri informēt vietējos plašsaziņas līdzekļus par norisēm, kas saistītas ar rīcības plānu.

ES Pilsētu mēru pakts tiek parakstīts, atsaucoties uz Cēsu novada domes pieņemto lēmumu “Par dalību Eiropas Komisijas programmas “Intelligent Energy Europe” projektā “50000&1 SEAPs” un sadarbības līguma noslēgšanu ar SIA “Ekodoma””, kura mērķis ir nodrošināt vienotu pieeju energopārvaldības integrēšanai pilsētas Ilgtspējīgas enerģijas rīcības plānā, balstoties uz tādiem energopārvaldības standartiem kā ISO 50001, kas pašvaldībām ļauj sasniegt nepārtrauktu enerģijas patēriņa un izmaksu samazinājumu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Zinātnieki un zemnieki ilgtspējīgai saimniekošanai

00:00
14.07.2024
10

Vairāk nekā pussimts zemnieku ne tikai no Vidzemes bija sabraukuši uz Lauku dienu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā. Kaut diena bija lietaina, slēpušies zem lietusmēteļiem un lietussargiem, zinātnieku pavadībā dalībnieki izstaigāja kartupeļu, zirņu, kviešu, miežu un rudzu selekcijas un izmēģinājuma laukus, kas tiek apsaimniekoti gan bioloģiskajā, gan integrētajā audzēšanas sistēmā. “Lauku dienā […]

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
18

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
42

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
55

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
57
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
62
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
22
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi