Sestdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Egils, Egīls, Nauris

Cēsnieki uzgavilē Borisam Jeļcinam

Druva
23:00
31.08.2006

Sagaidīt B. Jeļcinu Vienības laukumā bija sapulcējies itin kupls skaits cēsnieku, kuri neskopojās ar aplausiem, tā paužot atbalstu viņa kādreizējām aktivitātēm Latvijas valsts labā. Bijušo Krievijas prezidentu sagaidīja Latvijas Ministru prezidents Aigars Kalvītis, Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders, Cēsu domes un rajona padomes amatpersonas. Pēc sasveicināšanās ar viņiem B. Jeļcins devās uz sarunu pie tautas. Viņš vairākkārt atkārtoja, ka vienmēr atbalstījis Latviju, neaizmirstot arī pajautāt, vai klausītāji saprot krieviski.

“Kad Gorbačovs pret demokrātijas cīnītājiem sūtīja armiju un OMON, es viņam pie-zvanīju un teicu: “Ja pusstundas laikā šie spēki netiks atsaukti, tūlīt došos turp, no-stāšos armijas priekšā, un lai viņi šauj uz mani!” Es arī ierados Baltijā, bet Gorbačovs deva pavēli atsaukt karotājus. Laikam pateicoties šai rīcībai, Latvijas prezidente man piešķīra ordeni, par ko esmu ļoti priecīgs,” atzina bijušais Krievijas prezidents.

Cēsnieks Aldis Zaikovskis, kurš šoreiz bija pavisam tuvu B. Jeļcinam, pastāstīja, ka ar valstsvīru tiekoties otro reizi. Pirmoreiz tas noticis 1990.gada 20. jūlijā.

“Tolaik spēlēju mandolīnu Cālīšu ģimenes kapelas sastāvā, un mūs uzaicināja muzicēt piknikā Gaujas malā Līgatnes pusē pie pārceltuves, kurā piedalījās arī Jeļcins. Uz mandolīnas joprojām ir viņa autogrāfs. Nezinu, kā laimējās, ka viņš atkal pienāca tieši te, kur es stāvēju. Esot klāt šajā brīdī, jutu, ka šī tikšanās apliecina mūsu tautas simpātijas pret šo valstsvīru. Viņš ir pelnījis mūsu atbalstu, jo Jeļcinam bija drosme, kādas tolaik nebija nevie-nam citam, kuri bija virsotnē,” teica A. Zaikovskis.

Tad B. Jeļcins ar kundzi Nainu devās īsā pastaigā pa Rīgas ielu, apstājās pie tēlnieka Matiasa Jansona veidotās skulptūras “Laika vecis”, kur arī uzrunāja sanākušos cēsniekus. Viņš atcerējās savas iepriekšējās viesošanās Cēsu rajonā, piebilstot, ka jau astoņdesmitajos gados gadījies atpūsties pie upītes, kur kopā ar kursa biedriem cēluši teltis un makšķerējuši zivis.

Par Cēsu vēstures nozīmīgākajiem notikumiem bijušajam prezidentam un viņa kundzei stāstīja Cēsu vēstures muzeja speciālists Tālis Pumpuriņš. Tad augstais viesis devās uz Pils laukumu, kur parakstījās viesu grāmatā. Atšķirībā no Rīgas pils, kur B. Jeļcins ierakstīja vien dažus vārdus, Cēsīm viņš veltīja veselu lappusi, rakstot: “Esot Cēsīs, jūtos aizkustināts par pilsētas vēsturi, kas jau mērāma 800 gados. Viss man patika, īpaši cilvēki, kuri ir dzīvespriecīgi, smaidoši, viesmīlīgi. Paldies visiem par mīļo uzņemšanu!”

Pēc tam pilsētas mērs Gints Šķenders pasniedza viesim fotoalbumu par Cēsīm un sudrabā kaltu piemiņas monētu. Savukārt B. Jeļcins Cēsīm dāvāja granītā ierāmētu skatu no Urālu kalniem, kas arī veidots no dažādiem šajos kalnos atrodamajiem derīgajiem izrakteņiem, norādot, ka viesošanās pilsētā sagādājusi prieku, un te esot ļoti viesmīlīgi cilvēki. Viņš neslēpa, ka vizītes laikā par Latviju radies krietni optimistiskāks iespaids, nekā gaidīts.

Runājot par krievvalodīgo stāvokli Latvijā, bijušais prezidents pastāstīja, ka dienu iepriekš par šo tēmu ilgi runājis ar Latvijas prezidenti un esot pārliecināts, ka šī problēma ar laiku tiks atrisināta. Uz žurnālistu jautājumu, vai Krievija kādreiz atzīs, ka okupējusi Latviju, B. Jeļcins strikti norādīja: “Nē, jo Krievija nekad nav okupējusi Latviju. To paveica Padomju savienība. Krievija tāpat kā Baltijas valstis ir Padomju savienības upuris, un mēs visi kopā cīnījāmies par neatkarību. Mēs to dabūjām, un arī jūs to izcīnījāt, pateicoties mums, jo mēs jūs atbalstījām, jo es parakstīju lēmumu par Latvijas neatkarības atzīšanu. Krievija te nav vainīga, lieciet šo jautājumu mierā, tur vainojama komunistiskā sistēma, kas tik daudz nelaimju visiem atnesa.”

Pēc tam B. Jeļcins un personas, kas viņu pavadīja, devās prom no Cēsīm. Pēc neoficiālām ziņām, augstais viesis vēl kādu laiku uzkavējies mūsu rajonā, pamakšķerējis un ticies ar tā laika Latvijas politiķiem.

Aptaujātie cēsnieki atzina, ka šis ir liels notikums un mūsu pilsēta kārtējo reizi atzīmējusies visas valsts kontekstā. Vēl ilgi pēc viesu aizbraukšanas Pils laukumā notikušo pārrunāja Arvīds Lauks un Indulis Kaukulis, kuri izteica minējumus, kāpēc par vizītes mērķi izvēlētas tieši Cēsis.

“Ir interesanti redzēt šādu leģendāru cilvēku vaigu vaigā, vienīgi žēl, ka neaizgāja līdz Uzvaras piemineklim. Ceram, ka šī vizīte uzlabos mūsu un Krievijas attiecības,” teica A. Lauks.

Klāt bija arī Edvīns Kide, Augstākās padomes deputāts Latvijai tik nozīmīgajā laikā. Viņš atzina, ka B. Jeļcina vizīte ir svarīgs notikums ne tikai Cēsīm, bet visai Latvijai: “Boriss Jeļcins ir vēsturiska relikvija, jo toreiz pret milzīgu pārspēku viņš stājās ar apbrīnojamu drosmi. Viņš nebaidījās palikt opozīcijā, divas reizes Latvijai izdarīja lielu pakalpojumu. Pirmo reizi, parakstot lēmumu par Latvijas neatkarības atzīšanu, otro reizi, kāpjot uz tanka Maskavā, lai sargātu demokrātiju. Dievs svarīgos brīžos sūta stiprus cilvēkus ar stipru mugurkaulu, kuri spēj palīdzēt mainīt vēstures gaitu. Gribētos cerēt, ka šī vizīte liks padomāt tai krievvalodīgo daļai, kuri ir pret Latviju.”

Gints Šķenders teica, ka cēsnieki kārtējo reizi apliecinājuši, ka ir viesmīlīgi, jo no B. Jeļcina vairākkārt saņēmis pateicības par silto uzņemšanu.

“Šis bija svarīgs brīdis pilsētas vēsturē, kas vienmēr bijusi saistīta ar visas valsts vēsturi. B. Jeļcins uzsvēra, ka nepieciešams uzlabot attiecības starp Latviju un Krieviju, ka vajag noslēgt robežlīgumu, ka valstīm jāveido cieša sadarbība dažādās jomās. Viņš esot pārliecinājies, ka starp tautām nav naidīga noskaņojuma, atšķirības nevarot nolīdzināt politiķi, kuri nespēj vienoties savā starpā. Viņš bija optimistiski noskaņots par nākotni,” teica G. Šķenders.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzeji paraksta līgumu mērķtiecīgai sadarbībai

00:00
13.04.2024
13

Starp Cēsu Vēstures un mākslas muzeju un Talsu novada muzeju parakstīts ilgtermiņa līgums, nostiprinot sadarbību arī juridiski. Šāda veida pārnovadu muzeju ilgtermiņa sadarbības juridiskā forma Latvijā līdz šim nav īstenota. Līgums paredz ne tikai kopīgu pasākumu īstenošanu, bet arī izstāžu un zināšanu apmaiņu. Muzeji jau iepriekš veiksmīgi īstenojuši kopīgus projektus. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula “Druvai” […]

Nākotnes redzējums par bioloģisko pārtiku

08:26
12.04.2024
41

Kā veicināt bioloģiskās pārtikas patēriņu Vidzemes bioreģionā? Ko celsim galdā 2030.gadā ģimenēs, restorānos un lielveikalos, mācību iestādēs, pansionātos un slimnīcās, bija galvenais jautājums, ko risināja pirmajā koprades darbnīcā. Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada pašvaldības organizētās trīs darbnīcas ir praktisks turpinājums pērn parakstītajam memorandam par atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Na­cionālā parka teritorijā. Koprades darbnīcā tikās […]

Ne tikai par bedrēm ielās, naudu kultūrai un atbalstu tūrismam

00:00
11.04.2024
53

Finansējums amatiermākslai, pašvaldības atbalsts tūrisma attīstībai, sabiedriskais transports, ielu un ceļu sliktais stāvoklis – tā ir daļa jautājumu, par ko Līgatnes pilsētas un pagasta iedzīvotāji gandrīz četras stundas diskutēja ar Cēsu novada domes vadību un Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvjiem. Novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai nācās uzklausīt pārmetumus par tūrisma organizāciju […]

Valmierā tiekas remigranti uzņēmēji

09:22
10.04.2024
39

5.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā pulcējās remigranti no Valmieras, Cēsu un Limbažu novada – gan jau esošie, gan topošie uzņēmēji, lai dalītos savos pieredzes stāstos un uzzinātu vairāk par grantu konkursu uzņēmējdarbības atbalstam remigrantiem. Remigranti atklāti runāja par saviem dzīves pavērsieniem, izaicinājumiem, kas bija jāpārvar, atgriežoties dzimtenē, un sapņiem, ko viņi vēlas piepildīt ar savu biznesu. […]

Nemanāma, bet tik noderīga

08:21
10.04.2024
41

Cēsīs, Torņa ielā ,ir viena no publiski pieejamām bezmaksas tualetēm. Tā darbojas ne tikai vasarā, bet arī ziemā no septiņiem rītā līdz vienpa­dsmitiem vakarā. Tikai bēda tāda, ka ne katrs pilsētas, Pils parka vai vecpilsētas apmeklētājs zina, ka šāda tualete ir, turklāt bez maksas. Tam varētu palīdzēt pamanāmas un skaidras norādes, lai ikviens, kuram tāda […]

Putni ar dziesmām atnesuši arī putnu gripu

00:00
10.04.2024
211

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo    putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvid­zemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, […]

Tautas balss

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
17
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
15
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
35
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
37
10
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Laipns šoferis

08:19
09.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti vēlējos izteikt pateicību ilggadējam “CATA” autobusa šoferim Zigmāram Balodim,viņš vienmēr ir jauks, laipns un punktuāls. Ar pasažieriem sasveicinās un ir smaidīgs, uzlabojot garastāvokli ikvienam braucējam. Daudzi šoferi no viņa varētu mācīties. Jau ilgi braucu no Jāņmuižas uz Cēsīm un vienmēr priecājos par šo autobusa vadītāju,” sacīja jāņmuižniece.

Sludinājumi