Baltijas pilsētu savienības kultūras komisija vienbalsīgi par labāko 2006. gada notikumu kultūrā atzinusi Cēsīm 800 gades svētkus. Kultūras komisijas sanāksmē, kas šogad notika Zviedrijas pilsētā Vāsā, Cēsīm piešķirta 1000 eiro prēmija. “Vērtēšanā ņēma vērā festivālu ekonomiskos ieguvumus, iedzīvotāju atsaucību, sadarbību ar uzņēmējiem, piemērotību pilsētai,” kritērijus uzskaitīja Jolanta Sausiņa,”Vidzemes vēstures un tūrisma centra” direktore. Starptautiskajā tūrisma sezonas konkursā Cēsu konkurente bija Jūrmala ar Jomas ielas svētkiem, Šauļi ar mūsdienu mākslas festivālu, Umea no Zviedrijas un Tallina ar starptautisku džeza festivālu, Turku no Somijas ar viduslaiku tirgu, Narva no Igaunijas ar festivālu “Zelta zivtiņa”.
“Nezinot, ka kļūsim par uzvarētājiem, uz Somiju biju paņēmusi līdzi Cēsu svētku video sižetu, Latvijas televīzijas pārraidītās svētku dienasgrāmatas. To noskatījušies, pilsētu pārstāvji ļoti atzinīgi izteicās par piesātināto programmu, par prasmi iesaistīt un aizraut svētku norisēs kā bērnus, tā pieaugušos,” pastāstīja J. Sausiņa. “Pilsētu pārstāvju tikšanās sarunu tēma bija par festivālu nozīmi pilsētas tēla veidošanā un Cēsis bija ļoti uzskatāms piemērs. Es uzsvēru, ka pilsētu reklamē ne vien notikumi tajā, bet arī pilsētnieku attieksme. Svarīgi, ka cēsnieki, pārceļoties dzīvot citur, lepojas ar pilsētu, no kuras nākuši. Tā ir Rīgā, Liepājā un citur Latvijā.”
Šīs vasaras festivāls Cēsīm radījis vēl vienu priekšrocību – cilvēku uzticību, ka Cēsu pasākumi ir kvalitatīvi. “Tāda priekšrocība jāizmanto, rīkojot citus festivālus. Nākamvasar Cēsu dome kopā ar Cēsu pils ģildi cer sarīkot trīs nedēļu ilgu Cēsu mākslas festivālu. Cerams, ka uz Cēsīm gribēs doties arī komercfestivālu rīkotāji un pašvaldībai radīsies iespēja izvēlēties no vairākiem piedāvājumiem,” analizē direktore.
Pilsētu savienībā no valstīm, kas atrodas ap Baltijas jūru, Cēsis iestājās pirms pāris gadiem, no Latvijas iesaistījušās astoņas pilsētas. Pagājušajā gadā kultūras komisijas sēde notika Sanktpēterburgā un tajā analizēja pilsētas muzeju iespējas. Pilsētu pārstāvju vērtīgākie referāti apvienoti grāmatā “Muzeju ietekme un iespējas mūsdienu modernajā pasaulē.” Tajā publicēts vēstures zinātnieka Tāļa Pumpuriņa referāts “Cēsis – Latvijas vēstures simbols: muzeja iespēja un izaicinājums.”
Komentāri