Sestdiena, 22. marts
Vārda dienas: Tamāra, Dziedra, Gabriels, Gabriela

Ceļš uz muzeja simtgadi turpinās

Jānis Gabrāns
00:00
20.11.2023
35
Izstade Rauls Snore 2

Cēsu Vēstures un mākslas muzejā atklāta otrā izstāde ciklā “Ceļā uz muzeja simtgadi”, tā veltīta kādreizējam muzeja direktoram, arheologam un numismātam Raulam Šnorem.

Atgādināsim, ka pirmā izstāde bija veltīta direktoram Ksa­veram Andermanim, kura personība un darbības laiks Cēsu muzejā simbolizēja pirmskara Latvijas neatkarības laiku.

Direktora Raula Šnores laiks Cēsīs saistīts ar visai sarežģītu un pretrunīgu laiku mūsu valsts vēsturē – padomju un vācu okupācijas laiku Otrā pasaules kara gados, kad muzeja darbiniekiem bija jānosargā mūsu valsts un tautas kultūrvēsturiskās vērtības no iznīcināšanas un izvešanas, norāda viena no izstādes veidotājām, galvenā speciāliste muzeja ekspozīciju un izstāžu darbā Vija Ro­zen­tāle. Un šajā jomā R. Šno­res devums neatsverams.

Izstādē skatāmi vēsturiski dokumenti, fotogrāfijas un ģimenes relikvijas par Raula Šnores dzimtu, latviešu kuģiniekiem un tālbraucējiem kapteiņiem piecu paaudžu garumā tepat Vidzemes jūrmalā, Liepupes muižā, par dzimtas likteņiem Pirmajā pasaules karā un pēc tā dibinātajā Latvijas valstī.

Par Raula Šnores plašo profesionālo darbību un dzīvi, kas nav bijusi vienkārša, jo nācies piedzīvot arī izsūtījuma skaudrumu, atklāšanā stāstīja izstādes veidotājs, vēsturnieks Tālis Pumpuriņš.

Vēstures pētīšana bijusi R. Šnores mūža kaislība, tam viņš veltījis visu savu laiku un spēkus. Pirmskara Latvijā bijis Rīgas Pil­sētas vēsturiskā muzeja (šobrīd Rī­gas Vēstures un kuģniecības muzeja) direktors, un 1939. gada vāciešu repatriācijas laikā kavējis kultūras vērtību izvešanu uz Vā­ciju, iemantojot vāciešu nelabvēlību, tāpēc, sākoties okupācijai, darbs Rīgā viņam bija jāpamet. R. Šnori pārcēla vadīt muzeju Cēsīs, kas kopš padomju okupācijas bija apmeklētājiem slēgts, bet jaunā direktora vadībā darbība tika atjaunota un iekārtota jauna ekspozīcija.

Izstādes veidotāji īpaši akcentēja direktora veikumu, 1943. gadā iekārtojot Vispārējo latviešu dziesmu svētku 70.jubilejai un Cēsu novada dziesmu svētkiem veltīto izstādi. Eksponātu vākšanā viņš aktīvi iesaistīja iedzīvotājus no tuvākas un tālākas apkaimes. Izstādei dāvinājumā muzejs saņēma 1818 priekšmetus.

Par muzeja vērtību saglabāšanu R. Šnore gādāja arī 1944. gada sep­tembrī, kad vācieši atkāpās. Viņš panāca, lai no Cēsīm uz Rīgu ar kravas mašīnām aizgādātie    mu­zeja kolekciju priekšmeti netiktu izvesti uz Vāciju, bet nonāktu Rīgas pils pagrabos, kur rūpīgi nobēdzināti.

Pēc Otrā pasaules kara beigām Raulu Šnori arestēja, apsūdzot “dzim­tenes nodevībā”, notiesāja uz 10 gadiem izsūtījumā. Pēc atgriešanās viņš turpināja savu profesionālo darbību līdz pat aiziešanai viņsaulē 1962.gadā.

Arī viņa dzīvesbiedre Elvīra Šnore bija Latvijā pazīstama arheoloģe. Ģimenes arhīvs, pateicoties meitai Ievai Cimermanei, kas bija ilggadēja Latvijas Nacionālā muzeja krājuma glabātāja, kā arī mazmeitai Maijai Alksnei, saglabājies neskarts, daudz no tā redzams izstādē.

M. Alksne izstādes atklāšanā pas­tāstīja, ka apmēram pirms gada sakārtojusi ģimenes arhīvu, tāpēc brīdī, ka viņu uzrunājis Cēsu muzejs, uzreiz varējusi atsaukties: “Ja nebūtu visu sakārtojusi, process būtu daudz ilgāks. Mūsu mājās, kā jau pie vēsturniekiem, pilni plaukti ar dokumentiem, fotogrāfijām, nekas nav izmests, viss ir saglabāts.”

Pašai atmiņu par vectēvu nav daudz, atzina M.Alksne, viņš miris, kad Maijai bija septiņi gadi. Vairāk zināms no vecmammas, mam­mas stāstītā, no tā, kas izlasīts kādās atmiņās, kā arī no viņa sarakstes ar ģimenes locekļiem: “Mani pārsteidza tas lielais vēstuļu un pastkaršu daudzums, kas saglabāts. Esot izsūtījumā, rakstot uz mājām, ļoti bieži vēstulēs izskan nožēla, ka viņš nav paspējis Latvijas labā daudz ko izdarīt. Ka viņam tas ir ļoti svarīgi.”

Vecvecāki bijuši laimīgi tajā ziņā, ka viņu maizes darbs sakritis ar dziļo interesi par Latvijas aizvēsturi, un tas bija arī viņu vaļasprieks, pauda M.Alksne. Darbam tika pakārtotas ģimenes rūpes, sabiedriskā dzīve un brīvie brīži.

Arheoloģe Zigrīda Apala dalījās atmiņās par Raulu un Elvīru, piebilzdama, ka laikam no klātesošajiem vienīgā redzējusi Raulu Šno­ri darbībā. Atmiņā palikusi viņa aizrautība, prasme aizstāvēt savus uzskatus.

Vija Rozentāle atzina, ka izstāžu cikls, kas nākamgad tiks turpināts, ir stāsts ne tikai par muzeja cilvēkiem, kuri ar savu nesavtīgo darbu to izveidoja un uzturēja, bet arī par pašu muzeju, tā vietu laikā un telpā: “Šīs izstādes ir arī atklājums mums pašiem, muzeja cilvēkiem, jo nākas kārtīgi papurināt krā­jumu, kas sniedzas 170 tūkstošos vienību. Tas ļauj atklāt daudz jauna, un varam to nodot izstādes apmeklētājiem.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Aicina uzmanīties no krāpniekiem, kas iedzīvotājiem sūta īsziņas tiesas vārdā

13:16
22.03.2025
10

Valsts policija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, jo krāpnieki iedzīvotājiem nosūta viltus īsziņas tiesas vārdā, lai iegūtu piekļuvi bankas datiem un izkrāptu naudu – šogad šādā veidā Latvijā jau izkrāpti vairāk nekā 26 000 eiro. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldē saņemta informācija par kārtējo krāpšanas gadījumu – šoreiz krāpnieki iedzīvotājam nosūtījuši īsziņu Tiesu administrācijas portāla tiesas.lv […]

“Klimata pārbaude” izturēta. Tā nebeidzas

00:00
22.03.2025
22

Cēsu Izstāžu namā apskatāma Vidzemes Māksli­nieku dienu vizuālās mākslas izstāde “Klimata pārbaude”. Līdz ar to Cēsīs atgriezusies tradīcija, kas te aizsākās un gadu gaitā pabija vairākās Vidzemes pilsētās.    Cēsu muzeja direktore Ināra Bula atgādināja, ka cēsnieki nolēma rīkot konkursu, kas apzinātu Vidzemes māksliniekus, rosinātu piedalīties un veicinātu    darbos atklāt savu redzējumu par aktuālo […]

Arodbiedrības aizstāv intereses ilgtermiņā

00:00
21.03.2025
50

Cēsu novada izglītības darbinieku arodorganizācijas atskaišu – pārvēlēšanas konferencei bija dots skanīgs nosaukums – “Kopā radām spēku, kas kalnus spēj pārvietot, vienotībā atklājam jaunus apvāršņus”.    Arodbiedrības biedri atskatījās uz piecos gados paveikto un iezīmēja plānus nākamajiem pieciem gadiem. Konferencē piedalījās Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga. Cēsu novada arodorganizācija 34 […]

Pašvaldībai jāatbalsta tie, kas grib darboties

00:00
20.03.2025
47

Jaunā pārvaldes vadītāja par svarīgu uzskata sadarbību ar aktīvajiem līgatniešiem 13.martā Cēsu novada domes deputāti par Līgatnes apvienības pārvaldes vadītāju vienbalsīgi apstiprināja līdzšinējo pašvaldības investīciju projektu vadītāju Lieni Krīvenu. L.Krīvena ir līgatniete. Domes sēdē, atbildot uz deputātu uzdotajiem jautājumiem, viņa sacīja, ka par savu uzdevumu jaunajā amatā izvirza mērķi, lai Līgatnē labi jūtas un var […]

Nauda gan ikdienai, gan attīstībai

00:00
19.03.2025
58

Smiltenes novada pašvaldības 2025. gada budžetā ieņēmumi plānoti 40 930 004 eiro, izdevumi – 44 011 673 eiro,  finansēšana – 3 081 669 eiro. Budžets balstīts uz    novada ilgtspējīgas attīstības stratēģiju līdz 2035.gadam, kurā ietverti pašvaldības stratēģiskie mērķi un ilgtermiņa prioritātes, kurās izvirzītas trīs galvenās vērtības: iedzīvotāji, uzņēmējdarbība un vide. “Pērn pieradām dzīvot taupīgi, jo […]

KNAB uzskata – bijusi ļaunprātīga dienesta stāvokļa izmantošana

12:05
18.03.2025
203

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma SIA “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis ir iesaistīts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) ierosinātajā kriminālprocesā par prettiesisku jaunas automašīnas iegādi, ziņo aģentūra LETA. G.Kukainis LETA uzsvēris, ka KNAB paziņojumā pausto noraida pilnā apmērā, jo pagaidām neesot skaidrs, par kuru iepirkumu ir apsūdzība. Kukai­nis akcentēja, ka KNAB ir pārbaudījis divus “ZAAO” automašīnu […]

Tautas balss

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
6
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
11
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Grausti pavasara saulītē

11:42
20.03.2025
19
Lasītāja Z. raksta:

“Privātīpašums ir neaizskarams, bet vai tomēr neesam to padarījuši par pārlieku neaizskaramu? Tā liek domāt grausti, kas redzami Cēsīs. Starp Vaļņu un Rīgas ielu ir īpašums, kur slienas drupas, nu gluži kā vēstures pieminekļi. Bet vieta vismaz sakārtota. Daudz bēdīgāk izskatās vecā pienotavas ēka, īpaši tas redzams tagad, kad spoži spīd sau­le, bet koki un […]

Smiltis jāslauka ar slotu, ne jāpūš ar gaisu

11:41
19.03.2025
21
Seniore raksta:

“Man ļoti nepatīk, ka pilsētas ielās smiltis tīra ar gaisa pūtējiem. Kāda no tā jēga! Smiltis tikai uzpūš gaisā, pēc tam tās nosēžas visā tuvākajā apkārtnē. Var jau būt, ka kāda ielas mala kļūst tīrāka, bet kopumā vide gan ne. Pareizāk noteitki ir ziemā sakrājušās smiltis no asfalta tīrīt ar parasto paņēmienu – slotām un […]

Jāiztiek bez apvainojumiem

11:40
19.03.2025
19
V. raksta:

“Paklausījos Saeimas sēdi, kurā atskaitījās premjere. Neesmu ne “Jaunās Vienotības”, ne Siliņas atbalstītāja, tomēr nav pieņemams stils, kādā daži parlamenta deputāti izteica kritiku Ministru prezidentei un valdības darbam. Vai tiešām mums jākļūst par valsti, kur tautas priekšstāvji apsaukājas! Varbūt pat sāks kauties, kā tas dažā postpadomju valstī redzēts,” attieksmi pauda V.

Sludinājumi