Līgatnes kultūras nama mazajā zālē apskatāma Latvijas Tautas lietišķo mākslas studiju, amatniecības kopu un rokdarbu pulciņu dalībnieku rokdarbu izstāde “Paklāji, tepiķi un dekori”. Tajā prasmes 176 darbos rāda 36 kolektīvu 142 autori no Vidzemes, Kurzemes, Zemgales un Rīgas. Viņu vidū, protams, līgatnieši un arī cēsnieki, drabešnieki.
Līgatnē rokdarbnieku izstāde sarīkota jau piekto pavasari. Ik reizi meistarus ieinteresē tēma, kurā viņi var paust savas radošās domas. “Nedomājām, ka par šādām izstādēm būs tik liela interese, ka tik daudzi vēlēsies piedalīties. Katru gadu ir vairāk to, kuri vēlas izstādīt savus darbus,” stāstīja Līgatnes Amatu mājas vadītāja Daina Klints. Daudziem atmiņā iepriekšējo gadu izstādes : “Rozes”, “Tauriņi”, “Spilveni”, “Baltā izstāde”.
“Kad ienācu izstādē, uzreiz teicu: “Gribu šo un vēl šo, ienāca kolēģe – nē, šis ir skaistāks. Un tā var teikt par katru darbu, jo tajos tik daudz skaistā ,un to gribas izbaudīt. Četras dienas, kamēr izstādi iekārtoja, pamazām vien zāle pārvērtās. Mums ir iespēja priecāties un tāpat katram, kurš atbrauks uz Līgatni,” atzina Līgatnes Kultūras un tūrisma centra direktore Sarmīte Usāne un pauda gandarījumu par meistaru paveikto. Apskatot izstādi, ne viens vien atzina, ka tādus mākslas darbus gan grēks likt uz grīdas.
Izstādi iekārtoja Tautas lietišķās mākslas studijas “Līgatne” vadītāja Laila Šteinberga kopā ar palīgiem Aivaru Šteinbergu, Dainu Klints un Dainu Birni. Laila Šteinberga atklāja, ka tēma nav izraudzīta nejauši, jo paklāji ir viens no vecākajiem interjera priekšmetiem pasaulē. Vēl akmens laikmetā, lai saglabātu siltumu, cilvēki alu grīdas un sienas pārklāja ar nogalināto dzīvnieku ādām. Vēlāk paklāji telpā dažām tautām simbolizējuši īpašnieka labklājību, bet parasti tie kalpoja skaistumam un siltumam.
“Paklājus auž un izmanto labprāt, kaut dzīvokļos ir eiroremonti, mūsdienīgs iekārtojums, bez tiem neiztikt.Tie vairāk nekā citas interjera detaļas veido telpas gaisotni,” pārdomās dalījās Laila Šteinberga. Viņa atklāja, ka, iekārtojot izstādi, atcerējusies par lidojošajiem paklājiem un domājusi, kurš gan no tiem, kas izstādē, varētu lidot.
“Tā mums tāda misijas apziņa, ka reizi gadā jārīko izstāde, lai mainītos pieredzē un arī gūtu pārliecību, ka varam,” sacīja Laila Šteinberga. Lai gan Daina Klints atzina, ka izstādē cerējusi ieraudzīt arī trakas idejas, bet vairāk ir tradicionālo darbu, tomēr pārsteigumu netrūkst. “Katrs darbs ir oriģināls. Visi priecājamies par jostiņu dekoru, pārsteigums ir arī tīmekļošanas jeb čuņčināšanas tehnikā tapušais tepiķis,” domās dalījās Daina Klints un uzsvēra, ka katram, kurš ienāk izstādē, laiks pazūd, jo te ir tik daudz interesanta.
Izstādes atklāšanā bija klāt arī daudzu darbu autores. Kolēģi mudināja atklāt un arī paši mēģināja saprast, kā kurš paklājs, tepiķis vai dekors tapis.
“Arī nākampavasar būs izstāde,” apsolīja Laila Šteinberga un Daina Klints.
Komentāri