Amatas novada un Skujenes pagasta iedzīvotāji, kas šogad Vidzemes attīstības aģentūras īstenotā projekta „Jaunu komercsabiedrību un pašnodarbinātības veicināšana Vidzemes reģionā” ietvaros mācījās komercdarbību, izstrādājuši un veiksmīgi aizstāvējuši biznesa plānus.
Teorija noderēs praksei
Amatas novadā biznesa plānus aizstāvējuši 14 cilvēki. Amatieši visbiežāk izraudzījuši iespēju darboties bioloģiskajā lauksaimniecībā, lauku tūrismā, pakalpojumu sniegšanā. Vidzemes attīstības aģentūras speciāliste Agnese Karaseva pastāstīja, ka amatiešu sagatavojuši izcili labas kvalitātes darbus, vairāk nekā puse biznesa plānu saņēmuši augstāko vērtējumu – deviņas un desmit balles.
Novada iedzīvotājs, uzņēmējs Juris Suseklis vērtē, ka desmit mēnešos ieguvis labas teorētiskās zināšanas komercdarbībā. “Protams, tiem klausītājiem, kuriem nebija priekšzināšanu par biznesu, bija nedaudz grūtāk sekot kursam, taču mācību kvalitāte bija ļoti augsta un izdales materiāli, pēc kuriem strādājām, izveidoti ļoti labi. Tika iedota spēcīga teorētiskā bāze, izpratne par to, kas jāzina komersantam, kur to atrast, kā paplašināt savas zināšanas. Mūsu grupā visi dalībnieki biznesa plānus, kas bija jāizstrādā mācību nobeigumā, balstīja uz reālām uzņēmējdarbības iecerēm. Arī es. Skaidrs, ka ne visu simtprocentīgi izmantošu praksē, bet lielākā daļa no apgūtā man noderēs.” Zaudētāju nav
Skujenes grupā iesniegti un novērtēti 18 biznesa plāni. Skujenes mācību grupas koordinators Jānis Sekste saka: „Mācību grupu nokomplektēšanu sāku ar personīgām sarunām, jo pazīstu katru pagasta iedzīvotāju un zinu viņu intereses, vaļaspriekus, varētu teikt, pat nākotnes plānus. Un mācību laikā svarīga bija neatlaidība, dažiem bija nepieciešami pastāvīgi atgādinājumi, uzmundrinājumi. Daudziem dalībniekiem iesaistīšanās šajā projektā bija ļoti pārdomāta un mērķtiecīga, citiem – deva iespēju ”pārbaudīt sevi”, un tas nebūt nav mazsvarīgi. Bet visiem tika jaunas atziņas un jauni impulsi, pat tiem, kuri aktīvu komercdarbību šobrīd vēl nav uzsākuši. Zaudētāji nav arī tie, kuri nu beidzot skaidri ir sapratuši: bizness noteikti nav mana sfēra!”
Galvenā nozare, kurā vēlas darboties skujenieši, ir lopkopība – zirgu, govju, kazu audzēšana. Izstrādāts uzņēmējdarbības plāns arī šinšillu saimniecībai. Populārs lauku tūrisms. Vairāki biznesa plāni veidoti autoservisu darbībai. Divas trešdaļas skujeniešu ieguvuši vērtējumu seši vai augstāku. Pilnu publikācijas tekstu lasiet drukātajā „Druvā”
Komentāri