Veselavas pagastā, Bērzkrogā, Bērziņu dīķī, dzīvo Latvijā aizsargājamo putnu lielo ķīru kolonija. Iedzīvotāji, redzot vairākus beigtus putnus, par to ziņoja Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD). Zinātniskā institūta “Bior” laboratorijas rezultāti apstiprina, ka ķīriem ir konstatēta putnu gripa H5N1.
“Nav nozīmes, vai tā ir augstas vai zemas patogenitātes gripa, vīruss ir skāris šīs kolonijas ķīrus,” uzsver PVD Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis.
Vairāki “Druvas” aptaujātie iedzīvotāji Bērzkrogā atklāja, ka par mirušajiem ķīriem un putnu gripu dzird pirmoreiz, citi pauda žēlumu. Daži novērojuši, ka šopavasar putni ir klusāki nekā citus gadus un to ir mazāk.
Bažīgi ir nelielo saimniecību īpašnieki, kuri tur vien dažas vistas. M.Ulmanis uzsver, ka vienīgais, kā vistas un citus mājputnus pasargāt no infekcijas, ir turpināt novietnēs ievērot biodrošības prasības. “Bērzkroga tuvumā nav lielu mājputnu novietņu,” pozitīvo šajā ziņā pastāsta pārvaldes vadītājs un piebilst, ka desmit kilometru zonā un arī plašāk PVD inspektori apsekos mājputnu novietnes, kontrolēs, vai īpašnieki ievēro biodrošības noteikumus.
“Ko var izdarīt ar savvaļas putniem? Nav jau mežacūkas, kuras var vairāk izmedīt, lai ierobežotu vīrusa izplatību. Mirušie putni jāsavāc, un tas ir pašvaldības uzdevums. Ja redz kādu mirušu putnu, jāziņo pašvaldībai, jo PVD ir konstatējis, ka putnu gripa kolonijā ir, nav vajadzības vēl veikt analīzes,” skaidro M.Ulmanis un atgādina, ka uz saliņas ir vīruss, arī pīles, kas tur nosēžas, tāpat vārnas, kas pamielojas ar beigtu ķīri, kļūst pat infekcijas pārnēsātāju. Turklāt jārēķinās, ka ūdenī vīruss atkarībā no temperatūras var saglabāties vairākas dienas vai nedēļas, putnu fekālijās līdz trim dienām. Iedzīvotājiem jāievēro, ka nedrīkst aiztikt mirušus vai slimus putnus, nest slimus un novārgušus putnus mājās vai uz veterinārajām klīnikām, jo tādējādi var tikt veicināta infekcijas izplatība.
Vakar (15.05.) tika sasaukta Cēsu novada Civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā atbildīgās institūcijas un pašvaldība sprieda par ierobežošanas pasākumiem un steidzami darāmo, arī pasākumiem, lai novērstu cilvēku iespējamo kontaktu ar slimajiem putniem. Pēc PVD un Slimības profilakses un kontroles centra ieteikuma Cēsu novada pašvaldība aicina iedzīvotājus dīķi neapmeklēt, tajā nepeldēties un nemakšķerēt. M.Ulmanis vēl atgādina, ka iedzīvotājiem nav ieteicams iet apskatīt ķīru koloniju, tāpat, ejot pastaigā ar suni, uzmanīt, lai dzīvnieks netuvojas dīķim, jo suns ar ķepām var pārnest vīrusu mājās vai ienest vistu novietnē.
“Neviens neesam zinoši šādā situācijā. Kopā ar PVD, Veselības inspekciju runāsim ar Bērziņu dīķa īpašniekiem par beigtajiem putniem. Šodien apsekosim dīķi un saliņas, lai apzinātu, cik beigto putnu ir uz saliņas. Tiks izliktas brīdinošās zīmes, ka nedrīkst peldēties, makšķerēt. Jāsaprot, cik daudz ir beigto putnu, tad arī tiks lemts, kā tos utilizēt,” situāciju skaidro Priekuļu apvienības pārvaldes vadītāja Evita Šīrante.
Kā jau pavasarī, mājputnu novietnēs no 1. aprīļa līdz 15. maijam bija jāievēro pastiprināti biodrošības pasākumi, lai ierobežotu patogēnās putnu gripas izplatīšanos. Plānots šodien Ministru kabinetā sēdē ierobežošanas laiku pagarināt līdz 31.maijam.
Šopavasar lielajiem ķīriem putnu gripa tika konstatēta vispirms Daugavpilī, tad Krāslavā un arī Madonā. Pašvaldības un atbildīgie dienesti Daugavpilī un Krāslavā ir savākuši apmēram 1300 mirušu putnu.
Pērn Latvijā pirmais putnu gripas gadījums savvaļas putniem tika konstatēts janvārī sešiem gulbjiem. Līdz šim Latvijā augsti patogēnā putnu gripa konstatēta tikai savvaļas ūdensputniem. Cilvēku saslimšanas gadījumi ir reti, tomēr, ja pietiekams daudzums putnu gripas vīrusa nokļūst cilvēka organismā (ieelpojot vai nonākot tiešā kontaktā ar mutes, deguna vai acu gļotādu), arī cilvēks var saslimt ar putnu gripu.
Komentāri