
Pārsteidzoši. Trešdien, 9. aprīlī, visās Eiropas Savienības dalībvalstīs vienlaikus norisinājās 24 stundu ātruma kontroles maratons, kurā iesaistījās arī Valsts policijas Vidzemes reģiona Dienvidvidzemes iecirkņa Reaģēšanas nodaļas ekipāžas. Ātruma kontroles akcijas laikā satiksme uz Cēsu novada ceļiem bija pārsteidzoši rāma. FOTO: Andris Vanadziņš
“Druva” jau informēja, ka šonedēļ (07.-13.04.) norisinās Eiropas satiksmes drošības iniciatīva “Roadpol”, kurā iesaistījušies arī Latvijas kārtības sargi.
Valsts policija nedēļas garumā ne tikai turpina ikdienas satiksmes uzraudzību, bet pastiprināti seko līdzi, lai autovadītāji ievēro atļauto braukšanas ātrumu. Savukārt trešdien, 9. aprīlī, visās Eiropas Savienības dalībvalstīs vienlaikus norisinājās 24 stundu ātruma kontroles maratons.
Lai redzētu, kā ātruma kontroles akcija norit Cēsu novadā, šo rindu autors devās izbraukumā ar Valsts policijas Vidzemes reģiona Dienvidvidzemes iecirkņa Reaģēšanas nodaļas inspektoriem Līgu Zuti un Miku Cimdiņu. Pieredzētais pārsteidza pat inspektorus, kuri atzina, ka tādas dienas, kad arī uz šosejām ar intensīvāku transporta kustību visi brauc ļoti disciplinēti un nav neviena pārkāpēja, negadās bieži. Varbūt kļūstam eiropeiskāki arī braukšanas kultūrā un ātruma pārsniegšanā, agresīvi manevri uz ceļa samazinās? Policijas fiksēto satiksmes pārkāpumu statistika gan rāda pretējo. Ātrumu pārsniegšana aizvien ir pārliecinoši izplatītākais pārkāpums, visbiežāk arī iemesls nopietniem satiksmes negadījumiem, tostarp ar letālām sekām.
“Darba nedēļas vidus un nepatīkami laika apstākļi ir tāda nomierinoša kombinācija, un šādās dienās mums parasti darba ir mazāk. Taču nedēļas nogalēs, ja vēl uzspīd saule, braukšanas temps pieaug. Iespējams, šādas akcijas ir labs atgādinājums vadītājiem izvēlēties drošu un noteikumiem atbilstošu braukšanas ātrumu, tomēr, spriežot pēc savas pieredzes, varu teikt, ka tie, kuri regulāri pārkāpj noteikumus, ieradumus nemaina. Pat bargi un ļoti bargi sodi viņus neattur no lidošanas vai braukšanas dzērumā. Nesen otro reizi aizturēju vienu vadītāju par braukšanu dzērumā. Pirmajā reizē viņš zaudēja tiesības un mašīnu, bet turpina savu un vēl paziņo – man tagad nav, ko zaudēt,” stāsta Līga un turpina: “Rekonstruētajos šoseju posmos tagad uzstāda gan stacionāros radarus, gan vidējā ātruma kontroles iekārtas, tas dod efektu, taču tikai uz brīdi. Labākā satiksmes profilakse tomēr ir policijas ekipāžas izbraukums, jo mēs fiksējam ne tikai ātruma pārsniegšanu, arī citus pārkāpumus.”
Trešdien, ātrumu kontroles maratona dienā, inspektori Līga Zute un Miks Cimdiņš izbraukumā konstatēja vien divus pārkāpumus. Vienā gadījumā vadītājs nebija piesprādzējies un inspektorei smaidot taisnojās – domāju, ka šonedēļ jūs tikai ātruma pārkāpējus apturat! Otrā gadījumā fiksēts ātruma pārkāpums apdzīvotā vietā. Kopumā 24 stundu ātruma kontroles maratona laikā trešdien Valsts policijas Dienvidvidzemes iecirkņa teritorijā (Cēsu un Madonas novadā) fiksēts 31 ātruma pārsniegšanas gadījums un aizturēts viens vadītājs, kurš brauca reibumā.
Pērn Latvijā Valsts policijas darbinieki fiksējuši 77 712 ātruma pārkāpējus, un salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem to skaits palielinās.
Plašās satiksmes kontroles akcijas organizē ROADPOL— Eiropas Ceļu policijas tīkls. Ātruma maratons ir pasaulē lielākā sinhronizētā, organizētā un aptverošā ātruma pārsniegšanas novēršanas darbība. Tajā iesaistīti ceļu policijas spēki no vairāk nekā 20 Eiropas valstīm un mobilizēti desmitiem tūkstoši darbinieku, lai kontrolētu atļautā braukšanas ātruma ievērošanu, izmantojot gan tiešu iejaukšanos, gan tehnoloģijas.
Pagājušā gada Ātruma maratonā 24 stundu laikā Eiropā reģistrēti vairāk nekā 150 000 ātruma pārkāpumu. Ievērojams skaits autovadītāju tika apturēti, sodīti un izglītoti par ātruma pārsniegšanas bīstamību. Pārmērīgas ātruma pārsniegšanas dēļ atņemts tūkstošiem autovadītāju apliecību, kas liecina par šī pārkāpuma nopietnību.
Ātruma pārsniegšana joprojām ir galvenais nāvējošo ceļu satiksmes negadījumu cēlonis visā Eiropā. Saskaņā ar jaunākajiem datiem, katru gadu Eiropā satiksmes negadījumos iet bojā vairāk nekā 25 tūkstoši cilvēku un pārmērīgs ātrums ir galvenais faktors, kas tos izraisa. Šādu akciju mērķis ir ne tikai fiksēt un sodīt, bet arī palielināt autovadītāju izpratni un veicināt uzvedības maiņu.

Komentāri