Trešdiena, 19. jūnijs
Vārda dienas: Viktors, Nils

Atpūsties vēlēsies arī turpmāk

Druva
00:00
21.01.2009
4
200901202310086461

Tūrisma nozares uzņēmējiem šis gads nebūs viegls, tomēr Dzērbenes pagasta viesu nama “Andrēni” īpašniece Larisa Kārkliņa uzskata – cilvēki, kuri savā dzīves ritmā iekļāvuši atpūtu laukos, no tās neatteiksies.

L. Kārkliņa pastāstīja, ka klientu interese par viesu nama pakalpojumiem nav sarukusi: “Pagājušais gads bija aktīvs. Viesu namā daudzi organizēja dzimšanas dienas, kāzas un citas svinības. Uzņēmumi rīkoja sporta spēles, citus pasākumus.

Šī viesu namam ir trešā ziema. Iepriekšējos gados decembrī un janvārī notika daudz jaungada svinību, šajā gadu mijā mazāk. Pagaidām situāciju grūti prognozēt, jāgaida vasara. Tomēr vēl pērn, aizpērn jau janvārī rezervēja viesu namu uz Jāņiem. Šobrīd pieteikumu vēl nav.

Mainās arī klientu intereses. Cilvēki vairāk interesējas par iespēju viesu namā atpūsties kopā vairākām ģimenēm, parasti līdzi ir arī bērni. Visi grib atpūsties aktīvi, iet pirtī. Vasarā piedāvājam izbraucienus ar kvadracikliem, ir arī labiekārtoti sporta laukumi basketbolam un volejbolam, iespēja spēlēt netradicionālo futbolu. Ziemā piedāvājam izbraucienus ar sniega motocikliem, iespējama distanču slēpošana, slidošana, bērniem ir vieta rotaļām, var braukt ar ragaviņām. Cilvēkiem ir svarīgi atpūsties labi, kvalitatīvi, bet samērā lēti.”

Lai gan tūrisma nozarē ziemas lielākoties ir klusākas nekā vasaras, L. Kārkliņa atzīst, ka iepriekšējās divās ziemās “Andrēniem” bijis ievērojami vairāk klientu nekā šobrīd. Tomēr grūti izvērtēt, vai aktivitātes mazināšanās patiešām saistīta ar ekonomisko krīzi.

L. Kārkliņa vērtē, ka jau tagad viesu nama pakalpojumu klāsts ir pietiekami plašs, taču ir ieceres attīstībai. Bet plānu īstenošanu kavē neziņa par ekonomisko situāciju valstī un pieprasījumu. „Nevarētu teikt, ka ļoti sāpīgi izjūtam krīzi, bet neziņa gan ir liela. Jā, droši vien tās ir arī bailes, kā būs. Grūti prognozēt, vai vērts ieguldīt naudu attīstībā, vai nogaidīt. Bez attīstības arī nevar, bet pašlaik grūti izvērtēt, kādus pakalpojumu paplašināt, ko cilvēki vēlēsies. Tomēr man ir sajūta, ka šis ir iespēju laiks – tie, kuri tagad izdzīvos, pastāvēs arī turpmāk,” situāciju analizē „Andrēnu” saimniece. Viņa arī atzīst, ka attīstība un paplašināšanās ir ļoti būtiska, lai uzņēmumi spētu darboties stabili un ar nākotnes perspektīvu.

Vērtējot pievienotās vērtības nodokļa palielināšanu nozarei, L. Kārkliņa spriež: “Kā PVN palielināšana ietekmēs tūrisma nozari, prognozēt grūti. To visskaidrāk droši vien redzēsim vasarā. Tomēr paaugstinājums no 5% uz 21% ir ļoti jūtams. Taču ir pakalpojumi un resursi, kas kļuvuši lētāki, piemēram, degviela. Tomēr, ja uzņēmējs pašizmaksu un cenu ir sabalansējis līdz santīmam, būs grūti.”

Viesu nama īpašniece piekrīt, ka vissāpīgāk nodokļa palielināšanos izjutīs viesnīcas un lielie viesu nami, kuri algo daudz darbinieku. Mazajos viesu namos darbība tiek pakārtota klientu pieplūdumam, un paši saimnieki viesu namu aprūpē, kopj un piedāvā pakalpojumus. Tā strādā arī „Andrēni”, un tas ļauj samazināt izmaksas.

Presē izskanējušas bažas, ka paaugstinātie nodokļi Latviju veidos par vienu no dārgākajām Eiropas valstīm, kas var negatīvi ietekmēt potenciālo tūristu interesi. „Andrēnu” klienti ir ne tikai latvieši, bet arī ārzemju tūristi – spāņi, norvēģi, zviedri un vācieši. L. Kārkliņa skaidro, ka ārzemnieki viesu namu lielākoties izmanto kā naktsmītni, pakalpojumus – pirti, banketa zāli, kvadraciklu un sniega motociklu nomu biežāk izvēlas latvieši. L. Kārkliņa uzskata, ka diez vai Latvija šogad kļūs dārgāka nekā pērn. Tādēļ viņa pagaidām neparedz ārzemju tūristu skaita krasu samazināšanos.

L. Kārkliņa prognozē: „Domāju, ka cilvēki, kuri iepriekš ir atpūtušies un ceļojuši, mēģinās rast līdzekļus, lai to darītu arī turpmāk. Iespējams, mūsu valsts iedzīvotāji nebrauks uz Ēģipti un citu dienvidu zemju kūrortiem, bet vairāk meklēs iespējas kvalitatīvi atpūsties Latvijā. Turklāt kopā ar ģimeni.

Interese par atpūtu laukos ir arī tagad, tikai jautājums, ko cilvēks var atļauties finansiāli. Taču nav sajūtas, ka nebūtu naudas, drīzāk klienti, tāpat kā uzņēmēji, baidās to tērēt, jo nezina, vai situācija nepasliktināsies.”

„Andrēnos” šogad dārgāka kļūst tikai daļa pakalpojumu – iespēju robežās tiks saglabātas pērnās cenas. Vaicāta par kredītslogu, L. Kārkliņa neslēpa, ka arī „Andrēniem” ir kredītsaistības, tomēr samērīgas. Lielākoties viesu nama izveide un attīstība veikta no saviem līdzekļiem, aizņēmumi izmantoti maz.

L. Kārkliņa piekrīt, ka patlaban vieglāk ir uzņēmumiem, kuri darbojas vairākās nozarēs. Tādēļ tagad, kad tūrisma nozarē aktivitātes ir nedaudz pieklusušas, liela nozīme ir otrai SIA „Andrēni K” darbībai. Uzņēmums Taurenes pagasta ražotnē gatavo paliktņus bruģim, žogiem, kastēm.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
17

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
13

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
68

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
39

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
42

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Aizvadītajās diennaktīs ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 11 izsaukumi

14:09
17.06.2024
28

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 14. jūnija plkst. 6.30 līdz 17. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 11 izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, septiņus uz glābšanas darbiem, kā arī vēl trīs bija maldinājumi. Piektdien pusdivos pēcpusdienā VUGD saņēma izsaukumu uz Madonas novada Jumurdas pagastu, kur notika vieglās automašīnas un mikroautobusa […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
11
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi