Šī gada pirmajās četrās nedēļās Valsts darba inspekcijas (VDI) Cēsu biroja inspektori rajonā atklājuši četrus nelegāli strādājošos.
Trīs no tiem kokapstrādes uzņēmumos Zosēnu un Priekuļu pagastā, viens – meža darbos Priekuļu pagastā.
Šonedēļ „Druva”, pievienojoties VDI un robežsargiem, devās kārtējā reidā, lai pārliecinātos, cik sakārtotas ir darba devēju un ņēmēju attiecības rajona uzņēmumos.
Apsekojot Līgatnes pagastā galdniecības uzņēmumu SIA ”Mūrmaņa galdniecība”, kārtējo reizi nācās pārliecināties, ka darba drošība ir sveša lieta ne vienam vien uzņēmumam. Šajā gadījumā gan jāsaka, vismaz darba tiesiskās attiecības ar darbiniekiem bija sakārtotas un nelegāli strādājošo šajā uzņēmumā nebija.
Uzņēmuma SIA ”Mūrmaņa galdniecība” valdes loceklis Zigfrīds Mūrmanis godīgi atzina, ka pēdējo gadu laikā nav sekojis līdzi tam, kas saistībā ar drošu darba vidi būtu jāievēro uzņēmumā.
“Par darba drošību uzņēmumā atbildu es, bet speciālas izglītības šajā jautājumā nav. Pēdējo reizi Krievijā pirms daudziem gadiem kaut ko esmu mācījies,” sacīja Mūrmaņa kungs un piebilda, ka brīvā Latvijā neko apguvis gan vairs nav.
Z. Mūrmanis atzina, ka nav zinājis, ka galdniecības uzņēmumā darba vides risku novērtējums jāveic kompetentai institūcijai. Nemācēja arī teikt, ko nozīmē individuālās aizsardzības līdzekļi ar CE marķējumu, kā arī nespēja uzrādīt apliecinājumu ne darbinieku ievadinstruktāžai, ne citai nepieciešamajai instruktāžai.
“Visiem Latvijas tirgū piedāvātajiem individuālās aizsardzības līdzekļiem jābūt CE marķējumam. Tas apliecina produkta atbilstību ES direktīvu un harmonizēto standartu prasībām. Un par šo noteikumu prasību izpildi atbild darba devējs,” skaidro vecākais valsts darba inspektors Juris Suseklis.
Z.Mūrmanis, kurš uzņēmumā nodarbina deviņus darbiniekus, atzina, ka ir daudzas lietas, kuras nākotnē uzņēmumā būs jāsakārto.
“Ar katru gadu ir jaunas prasības, bet nenoliegšu, kopš 1991. gada uzmanību jaunajiem noteikumiem neesmu pievērsis. Centīšos visu nepieciešamo sakārtot,” atzina Z.Mūrmanis.
Stalbes pagasta z/s “Vecstārasti” gaterī valsts darba inspektori pagājušajā gadā jau reiz viesojās un darba devējam skaidroja, kas tuvāko trīs mēnešu laikā jāsakārto.
Gatera pārvaldnieks Ojārs Zaļais sacīja, ka centies izpildīt visus inspektoru iepriekšējos norādījumus.
“Esam centušies visus aizrādījumus novērst. Mācāmies un uzklausām to, ko saka valsts darba inspektori. Daudz kas ir izdarīts un bez lieliem ieguldījumiem. Dažkārt trūkst informācijas, bet citādi jāsēžas pie galda un visa dokumentācija jāsakārto,” atzina O. Zaļais.
VDI Cēsu biroja vecākais valsts darba inspektors Valdis Tabūns norādīja vēl pāris lietas, kuras turpmāk uzņēmumā jāsakārto un kas palicis nedarīts. Gatera strādniekiem aizrādīja, ka smēķēt iekštelpās, kur viscaur skaidas un koks, ir aizliegts.
“Šajā gadījumā iekštelpās atradās zīme, ka smēķēt aizliegts, bet darbinieki to neievēroja. Taču šādā situācijā darba devējam jānorāda konkrēta vieta, kur darbinieki to var darīt,” komentēja V.Tabūns.
Apskatot darba līgumus, arī šajā uzņēmumā pārkāpumi darba tiesiskajās attiecībās netika atrasti.
Komentāri