Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Atklāt vēsturi, ko slēpj zeme

Sarmīte Feldmane, Līga Salnite
23:00
26.06.2023
12
Arheo2 1

Nedēļas nogalē Eiropas Arheoloģijas dienu pasākumi pulcēja interesentus  Raunā, Āraišos un Cēsīs.

“Tas ir franču kolēģu rosinājums – trijās dienās atvērt durvis uz arheoloģiju,” stāsta    Na­cionālā kultūras mantojuma pārvaldes Arheoloģijas un vēstures daļas vadītāja Sandra Zirne un uzsver, ka sabiedrībā ir interese par to, ko dara arheologi, bet ne tik daudz zināms, kas un kā notiek.

Raunas pilsdrupās notika pārvaldes rīkotās  Arheoloģijas dienas, pašvaldība nodrošināja darbiem nepieciešamo. Divas dienas ikviens interesents varēja piedalīties arheoloģiskajos izrakumos un reizē arī atsegt    gabaliņu 17.gs. bruģa ziemeļu priekšpils    pagalmā. Vispirms arheoloģe S.Zirne, kura vairākas vasaras vadījusi izrakumus Raunas pilsdrupās, izskaidroja, kā tiek iemērīts izrakumu laukums, kādi darba rīki izmantojami, cik uzmanīgi jārok. “Pirmais jautājums ikvienam bija – kas jādara. Bija prieks par ieinteresētību un to, cik rūpīgi visi strādāja,” vērtē S.Zirne, bet Raunas muzeja vadītāja Ieva Plētiena atklāj, izrakumos piedalījušies dažādu paaudžu raunēnieši, kā arī interesenti atbraukuši no    Vecumniekiem, Valmieras, Rē­zek­nes, Smiltenes, Rīgas. “Tas liecina, ka arheoloģija interesē. Kādam tas varbūt ir bērnības sapnis, citam gribas pamēģināt, un te to varēja izdarīt,” teic. I.Plētiena.

Nelielajā 20 kvadrātmetru    laukumā katru dienu strādāja ap 20 interesenti, kāds vairākas stundas, cits tikai pāris.    S.Zirne atzīst, ka bijis patīkami vērot, kā vectēvs kopā ar mazmeitu attīra ierādīto izrakumu kvadrātu. Kultūrslānis vietām bija 20, citur ap 40 centimetru. Interesenti ne tikai raka, arī sijāja smilti, tīrīja atrastos kaulus.

Pirmais atradums bija dzelzs arbaleta bultas gals, bet, kad Linda Zūdiņa atrada 17.gadsimta monētu, pāri pilsdrupām atskanēja prieka sauciens. “Virsējā kārta ir pamatīgi sajaukta. Starp atradumiem ir arī brīvvalsts santīms un padomju kapeikas, vēl arī dzelzs sprādze, pīpju kāti, Raunai raksturīgā keramika, kā arī kauli, lielākoties mājlopu, daži medījamo dzīvnieku,” atklāj S.Zirne.

Raunēnieši ar interesi apskatīja divās dienās arheologu atrasto. Kad I.Plētiena atklāja, ka zelts nav atrasts, ne viens vien atgādināja, ka kādreiz tas noticis. 1905.gadā kāds vīrs, saimniekojot pilsdrupu teritorijā ierīkotā dārziņā, atradis zelta gredzenu ar safīru un to nodevis Vēstures biedrībai. “Gredzena tālākais  liktenis nav zināms,” atklāj muzejniece. Raunas pildrupās arheoloģiskajos izrakumos atrastais glabājas Cēsu Vēstures un mākslas muzejā.

Apskatījuši izrakumu laukumu, ne viens vien painteresējās, kas varētu būt zem atraktā bruģa. “Tas pagaidām ir noslēpums. Dziļāki izrakumi Raunas pilsdrupās bijuši tikai vienā nelielā laukumā, tur atsegts 15.,16.gadsimts,” pastāsta S. Zirne.

Sestdien visas dienas garumā Āraišu ezerpils Arheoloģiskajā parkā valdīja ne tikai pierastā senatnīgā gaisotne, varēja arī pamēģināt, ko nozīmē būt senatnes dārgumu meklētājam. Tūrisma un Āraišu ezerpils nodaļas vadītāja Eva Koljera pastāsta, ka ap simts interesentu kopā ar profesionāliem arheologiem līdzdarbojās un pamēģināja gan auklu gatavošanu no nātrēm, akmens cirvja urbšanu, berza graudus ar akmeņiem. Bērniem bija ierīkota īpaša arheoloģiskā kaste, kurā mazie varēja rakt un    kaut ko atrast, nomērīt, attīrīt – kā to dara arheologi.

“Pasākumā sadarbojāmies ar Latvijas Arheologu biedrību. Gan biedrības vadītājs Mārcis Kalniņš, kurš vairāk zina par akmens laikmetu, gan ezerpils arheologs Jānis Meinerts, kuru interesē zemūdens arheoloģija, atbildēja uz daudziem jautājumiem par to, kā tapis arheoloģiskais parks, par atradumiem, eksperimentālo    arheoloģiju un ezerpils rekonstrukciju,” stāsta E.Koljera un uzsver, ka liela    interese bijusi par Ārai­šu ezerpils atklāšanas stāstu.

“Āraišos varēja pavadīt piepildītu dienu. To kuplināja folkloras kopa “Putni”, ” stāsta E.Koljera, bet S.Zirne piebilst, ka tie, kuri apmeklēja kādu Arheoloģijas dienas pasākumu, tagad ir zinošāki, jo arheologs ne tikai  veic izrakumus, bet arī pēta atrastās liecības, ir atbildīgs par  to saglabāšanu, konservāciju, restaurāciju, interpretācija un rekonstrukciju.

Cēsu pilī Eiropas Arheoloģijas dienā interesanti piedāvājumi bija bērniem. Varēja iemēģināt roku dažādu gadsimtu spēlēs, bērnus iepazīstināja ar jaunu spēli, kas stāsta par arheoloģisko mantojumu. Ikviens varēja apskatīt, uzspēlēt un novērtēt. Skolas vecuma bērni dāvanā saņēma saistošu un ilustrācijām bagātu izdevumu par arheologa darba ikdienu un galvenajiem uzdevumiem. Jau­nākajai paaudzei interesanti bija arī keramisko trauku lausku atradumi, kā arī šo trauku atveidojumi- jau mūsdienu meistaru darinājumi. Ne viens vien kopā ar vecākiem pētīja piecus gadu simteņus vecos sievietes un vīrieša galvaskausus.

Pasākumā, ko rīkoja Cēsu Vēstures un mākslas muzejs, varēja iepazīt arheoloģijas zinātnes metodes un arheologa darba ikdienu, arī satikties ar vēstures studentiem. Pieaugušajai auditorijai saistošas bija grāmatas un informatīvi materiāli par arheoloģiskajiem atradumiem, darba procesu, nelegālo tirdzniecību ar nelietām, kā arī to viltojumiem. Te bērnus saistīja instrumenti un stāstījums par to, cik laika un darbietilpīgs ir uzdevums katru sīkāko atradumu aprakstīt, piefiksēt un vēl sagatavot īpašu mapi tikai vienam vien zemē atrastajam nieciņam, kurš – iespējams – kādam pētniecības darbam vēlāk var izrādīties izšķirošs.

 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
32

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
59

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
39

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi