Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Atjauno vēsturisku ēku. Te būs vieta, kur satikties

Sarmīte Feldmane
23:00
20.07.2023
74
Garais Krogs1 1

Braucot cauri Jaunpiebalgai, nevar nepamanīt garo ēku ielas malā. Tajā darbojas vairāki veikali un notiek vērienīgi remontdarbi.

Tas ir Jaunpiebalgas lepnums – Garais krogs. Kā vēsta ēkā iemūrētie laukakmeņi, būvēts 1800.gadā. Kroga ēka pārdzīvojusi dažādus laikus un pārbūves, arī īpašniekus. Ta­gad krogs ir uzņēmuma “Sils&Sili” īpašums. Saimnie­ki Ainārs un Aija kopā ar ģimeni glābj veco ēku un rod tai jaunu noderīgumu. Iecerēts, ka nākotnē te būs vieta, kur cilvēkiem satikties, atpūsties.

Patlaban Garajā krogā apskatāma izstāde “Piebalgas vēsturiskie krogi”, kas tapusi sadarbībā ar Piebalgas muzeju apvienību “Orisāre”, kā arī dažādu laiku sadzīves priekšmeti, kas saistīti ar krogu.
“Kultūrslānī ir maz vēsturisku atradumu, jo ēka daudzkārt pārbūvēta. Vienīgais interesantais atradums – papīra rullīšos satītas 1957.gada 20 kapeiku monētas, kas bija noslēptas bēniņos,” stāsta saimnieks un rāda pirmskara piena un citas pudeles, kas apskatāmas stendos. Bet ikviens var gana daudz uzzināt gan par pašu Garo krogu, gan krogiem Piebalgā. Ainārs atzīst, ka informācijas ir maz, un atgādina krogu vēsturi gadsimtu gaitā.

“Šodien grūti iedomāties, kādi bija cilvēku kontakti pirms vairāk nekā divsimt gadiem. Tā bija baznīca, kas saistās ar garīgo dzīvi, bet ar laicīgo – krogs. Visu nedēļu cilvēki smagi strādāja, un svētdien atpūtās krogā, kur arī varēja satikties. Krogs savulaik arī pildīja pasta funkciju, uzturēja kurjeru zirgus.    Gribam kliedēt mītu, ka krogs saistās tikai ar dzeršanu un tur tikai velns danco. Koru un teātru sākums bija krogā. Krogos daudzviet notika    tiesu sēdes, un krodzinieks bija arī tiesnesis. Krogos bija arī arestantu telpas. Pārmērīgā alkohola lietošana sākās 19.gadsimta vidū,” pastāsta saimnieks un uzsver, ka 19.gadsimta sākumā, kad celts Garais krogs, Latvijā ekonomika uzplauka. “Ne­viens necēla šādas ēkas, lai izrādītos, cēla Dievam un mūžībai. Ja tā domā, tiec uz priekšu, esi posms starp pagātni un nākotni.    Kā tolaik strādājuši! Ar šolaiku tehniku pamatīgumā līdzi netiekam. Cik karu gājis pāri, bet kroga ēka, kas atrodas ceļa malā, nav iznīcināta. Te bija vieta, kur    iepazīties, veidot attiecības un arī uzzināt jaunumus. Cik daudzi diennaktī izbrauca cauri, cik izmantoja naktsmājas,” bilst Ainārs, bet Aija uzsver, ka nākotnē šīs vietas moto ir “Cilvēkam cilvēku jāsatiek” un turpmāk to stprinās.

Piebalgas muzeju apvienības “Orisāre” vadītāja Līva Grudule dalās pārdomās: “Tagad kultūrtelpas    ierīko visdažādākajās vietās. Savu­laik tāds bija krogs. Laukos tas bija gan vieta, kur uzzināja jaunumus, gan satikās. Un krogos arī pamatīgi atpūtās, pārnakšņoja. Bet mūsdienās mēs krogus romantizējam,    savulaik    Matīss Kaudzīte tos nosauca par posta vieta. Daļai tur palika viss nopelnītais, bet muižai tas bija izdevīgi. Mūs­dienās lielākā vērtība, ka ēkas ir saglabājušās. Un būtiski, ka ir cilvēki, kuri uzņemas, lai tās nesabrūk, nepazūd.”

A. Sils atklāj, ka viņš nav vienaldzīgs pret vecām ēkām un viņam sāpīgi, ja tās iet bojā. Uzņēmumam vajadzēja    telpas metālmākslinieku darb­nīcai, Ainārs uzsver,    īrēšana nav labākais risinājums, ja domā ilgtermiņā. Sarunās ar Cēsu patērētāju biedrību, kas bija Garā kroga īpašnieks, vienojās par pirkšanu. No 2015.gadā Garais krogs pieder Silu ģimenei. Jau nākamajā gadā saņēma Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes atzinumu, ka Jaunpiebalgas kroga apbūve ir reģionālās nozīmes aizsargājams arhitektūras piemineklis.

“Status paver  iespējas piesaistīt finansējumu,” uzsver Garā kroga saimnieks un atzīst, ka neizprot, kāpēc daudzi veco ēku    īpašnieki no statusa baidās, ja grib saglabāt autentisko, nav problēmu ievērot noteikumus.

Garā kroga ēka daudzkārt pārbūvēta. Vispirms pirmās brīvvalsts laikā, bet, kad 1954.gadā to sāka apsaimniekot patērētāju biedrība, jau pēc diviem gadiem tika pabeigta radikāla pārbūve. “Ir skaidrs tikai, kur bijusi kalpu stadula. Pārējais ēkā barbariski pārbūvēts, dažviet iznīcinātas pat nesošās konstrukcijas,” pastāsta saimnieks.

Lai vēsturisko ēku saglābtu, īstenoti vairāki projekti jeb, kā saka Aija, – sperti vairāki soļi.    Sakārtota ēkas ūdens novadīšanas un savākšanas sistēma, lai mūris nebojājas, veikta    arhitektoniskā izpēte, kalpu stadulas daļai atjaunots jumts, kā arī iekārtota neliela kultūrtelpa. Tās iekārtošanā palīdzēja Jaunpiebalgas Mūzikas un mākslas  pedagoģe Zanda Liedskalniņa un audzēkņi.

Jaunpiebaldzēni atminas, ka te bija pārtikas veikals un, stāvot garā rindā, ikviens ievēroja violetās durvis. Tās krāsu nav mainījušas, bet kļuvušas par gleznu rāmjiem.

Ainārs un Aija atklāj, ka arī turpmāk te tiks rīkotas izstādes, būs nelieli koncerti, sarīkojumi.    Stadulas      telpa    ir plaša, noderēs lielākiem pasākumiem. Garā kroga apbūvē ietilpst arī šķūnis, kas celts pirms kara, un 1840.gadā    būvētā    klēts. Saimnieki lēš, ka tajā varētu būt krogs. “Ne jau mēs kļūsim par krodziniekiem, gan jau kāds gribēs saimniekot,” saka Ainārs.

Jaunpiebalgas  apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere – Valdemiere atzīst, ka tikai Aija un Ainārs zina, kāds velns viņus dīdījis, lai iegādātos kroga ēku. “Saprotu, cik tas prasa laika, enerģijas un līdzekļus. Viņi to dara nākotnes vārdā, kaut šodien to neapzinās, bet, kad iesākto pārņems nākamā paaudze, sapratīs, kas paveikts,” teic pārvaldes vadītāja un uzsver, ka ir būtiski, lai jaunpiebaldzēni un pagasta ciemiņi to novērtē.

Bijušais Jaunpiebalgas novada vadītājs Laimis Šāvējs ar gandarījumu atgādina, ka savulaik pašvaldība rekonstruējot ielu gar kroga ēku, rēķinājās, ka reiz tai būs saimnieks un vēsturiskā celtne atdzims.

“90.gadu pārmaiņu laikā bija gribētāji, kuri vēlējās krogu pirkt, bet nevarēja vienoties ar patērētāju biedrību. Labi, ka tā. Tagad ir kārtīgs saimnieks, jaunpiebaldzēns. Tam ir  būtiska nozīme,” saka L.Šāvējs.

Par to garāko krogu vēl noteikti būs diskusijas. Dažādos avotos par Jaunpiebalgas Garo krogu minēts, ka tas ir no 108 līdz 111 metrus garš. Krogu pētnieki atzinuši, ka Brandeļa krogs Kocēnu pagastā ir  aptuveni 113 metrus garš un,    iespējams, varētu būt garākais saglabājies krogs Vidzemē. Tiesa, nav skaidri zināms, kad tas celts.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
5

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
30

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
41
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
44

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
138
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi