Tas, ka atzīts un respektēts vēsturiskās koka arhitektūras eksperts Pēteris Blūms un viņa vadītais projektēšanas birojs “Konvents” izstrādā Cēsu vecpilsētā topošā Konrāda kvartāla Mācītāja mājas atjaunošanas projektu, ir izteiksmīgs kvalitātes standarta rādītājs darbam šajā objektā. Ēka nav arhitektūras piemineklis, taču tai ir gadsimtiem sena un bagāta biogrāfija. Celta kā dzīvojamā māja Sv. Jāņa baznīcas ķesterim, ēka ir vecākā saglabājusies skola Cēsīs. Ilgus gadus te bijusi zēnu reālskola, pagājušā gadsimta sākumā to no Torņa ielas pārcēla uz Gaujas ielu 17.
Pēteris Blūms darbu pie projekta sācis ar vienu nosacījumu – izstrādāt to tikai tad, ja pasūtītājs – “Draugiem Group” uzņēmums “Mājas Cēsīm” – apliecinās gatavību restaurēt šo namu ar tādu rūpību, kvalitāti un arī izmaksām, kā strādājot arhitektūras piemineklī. Arhitektam par lielu pārsteigumu, “Mājas Cēsīm” vadītājs Andis Malahovskis nosacījumam piekritis bez minstināšanās.
Pēteris Blūms saka: “Nezinu, vai tā ir pietāte pret manu sirmo bārdu, bet Andis ar savu komandu respektē mūsu biroja izstrādātos risinājumus Mācītājmājas atjaunošanai. Gandrīz gadu kopā strādājot, neesam pārmijuši nevienu asu vārdu. Uz Cēsīm vienmēr braucu ar prieku, jo zinu, ka šeit mani neviens nebūs līdz aizsmakumam jāpārliecina, cik liela vērtība ir autentiskiem logiem, sijām vai grīdas dēļiem. Un priecīgs un mierīgs esmu, arī aizbraucot no Cēsīm, jo zinu, ka viss būs izdarīts, kā norunājām.
Skaidrs, ka šo koka māju ikoniskā vietā pašā Cēsu centrā nekādā gadījumā nedrīkstēja vienkārši nojaukt. Ēkai jau bija veikta izpēte, iztaisījām inventarizāciju, detalizēti soli pa solim visu aprakstot. Jo bagātāka ēkas biogrāfija, jo lielāks respekts pret to. Kopš 19. gadsimta beigām un 20. gadsimta sākuma ēka nebija piedzīvojusi būtiskas pārbūves, taču gadu gaitā veidojās uzslāņojumi – apmetums, linolejs, dēļu starpsienas, tāda iepriekšējo iemītnieku lāpīšanās. Kad sākās būvdarbi un namu izģērbām, atklājās, ka problēmu ir vairāk, nekā sākotnēji domājām.
Jumta konstrukciju nācās mainīt pilnā apjomā, tā nebija glābjama. No otrā stāva paveras brīnišķīgs skats uz abām pusēm. Tāpēc gribējām projektā iekļaut papildu logus. Šo ieceri mums būvvalde gan nesaskaņoja. Darbu gaitā māju pacēlām par 30 cm, lai pilnībā atjaunotu, nostiprinātu un paaugstinātu vecos pamatus. Guļbūves daļā attīrīti un saglabāti baļķi, kas bija saglābjami. Nesošo būvkonstrukciju atjaunošanā un saglabāšanā liela pateicība Ukrainas amatnieku brigādei, kas strādāja objektā. Grīdas un arī griestu dēļi rūpīgi pa vienam demontēti, atnagloti un sakrauti attīrīšanai no uzslāņojumiem. Pirmie dēļi jau ir atjaunoti, tie izskatās fantastiski – plati, bezzaru, dzintara krāsā. Kamēr bija aizsmērēti ar krāsām un krītu, šķita, nekas nebūs, bet tagad skaists, skanīgs koks!
Mājas ielas, pagalma un gala fasādes katra dzīvoja savu dzīvi. Šo dažādību saglabāsim arī atjaunotajā ēkā, tas piešķir vitalitāti. Pēc siltināšanas uz fasādēm atgriezīsies tie paši dēļi tajās pašās vietās, kurās tie bija pirms restaurācijas. Lieliski amatnieki Rīgā rūpīgi atjaunojuši logu ārējās vērtnes, un arī tie amatnieki, kuri Cēsīs strādā šajā objektā, ir prasmīgi un atbildīgi profesionāļi.”
Nākamajā nedēļā, 24. oktobrī, Cēsīs notiks konference par koka ēku saglabāšanu. To rīko restaurators Jānis Tolpežņikovs sadarbībā ar pašvaldību. Būs skatāmas Pētera Blūma sagatavotās prezentācijas par Mācītājmājas un Konrāda nama atjaunošanu. Tie, kuri vēlas detalizētāk iepazīt restaurācijas gaitu šajos objektos, laipni aicināti.
Komentāri