Trešdiena, 19. jūnijs
Vārda dienas: Viktors, Nils

Atbildi, ja esi pieradinājis

Druva
00:00
06.02.2009
2

Gaujas kalnā Cēsīs ilgāku laiku mita liels suns, kura dzīvi vai ik dienas varēja vērot garāmbraucēji.

Viņi stāstīja, ka gadiem sargsuņa dzīve vadīta pie ķēdes – lietū, sniegā, vasaras karstumā, bez īstas pajumtes, kur paslēpties. Suns bija paēdis, bet vai šo lielo lāci arī kāds mīlēja? Un šis ir tikai viens gadījums, par kuru cilvēki pastāsta. Cik ir tādu, par kuriem mēs neuzzinām?

Starp citu, arī sunim, tāpat kā citiem mājdzīvniekiem, ir tiesības, kuras sirdsgudri saimnieki, pat īpaši nelasot, saprot un zina. Kā zināms, likumi tiek rakstīti, lai varētu atbildību paprasīt no tiem, kas tos nevēlas ievērot. Likumos norādīti suņa labturības noteikumi, bet pats svarīgākais- arī suņi slimo, un šāds dzīvesveids, kas piespiedu kārtā jāievēro, var suņukam sagandēt veselību un saīsināt mūžu.

“Tiem suņiem, kuri dzīvo pa āru visu gadu vai pat tikai vasarā, vajag pašiem savu suņu būdu. Savu vietiņu, kur paslēpties no lietus, sniega un vēja ziemā vai karstas saules vasarā,” iesaka speciālisti un atgādina, ka sunim, tāpat kā cilvēkam, var piemesties plaušu karsonis, artrīts un citas nopietnas kaites, kas var ilgstoši, pat līdz mūža galam maitāt suņa pašsajūtu.

“Salā, kā arī lietainā un izteikti vējainā laikā ierobežojiet suņa pastaigu ilgumu, liekot dzīvniekam aktīvāk kustēties, neļaujiet ilgāku laiku sniegā, lietū nekustīgi stāvēt, sēdēt, gulēt,” arī to iesaka veterinārārsti.

Un arī rūpīgiem suņu saimniekiem der zināt un atcerēties- ziema pilsētā nopietni apdraud suņu ķepas. Ne tik daudz aukstuma, bet traumatisma dēļ. Sniegam apsedzot zemi, nav redzami dažādi asumi, lauskas un citi nejauki priekšmeti, kas ķepas var traumēt. Turklāt aukstumā asinsritei piemīt īpatnība uzreiz asins sārto strūklu no brūces nešļākt, arī sāpes aukstumā pats dzīvnieks uzreiz nejūt. Tikai pēc krietna laika iespējams konstatēt savainojumu. Arī ledus apdraud suņus, jo skrienot var paslīdēt un izmežģīt potītes, aizlauzt ķepu “pirkstiņus”. Mūsu mīluļiem kaitīgi arī sētnieku dāsni kaisītie sāls maisījumi, kas izraisa ķīmiskus apdegumus. Jutīgiem, kā arī maza auguma suņiem šie apdegumi, kas var pāraugt čūlās un alerģiskā ēdē, var izplāties pat uz pavēderes. Ko darīt? Izrādās, suņu ķepas var iesmērēt ar pavisam parastu, barojošu roku krēmu, bet pēc pastaigas ķepiņas noskalot ar siltu ūdeni.

Ja šeit rakstītais liekas pārspīlējums, tad vienmēr vajag atcerēties sevi. Kāds no mums visu ziemu izstaigā bez klepus, iesnām un vīpsnā par tiem jocīgajiem, kas izdzer vitamīnu kalnus, lai nesaslimtu. Arī suņu veselība un imunitāte atšķiras.

Un vēl veterinārārsti atgādina- ne tikai cilvēki kļūst alerģiskāki, ir suņi, kuri reaģē līdzīgi, mēdz būt alerģija pret kūstošu sniegu. Parādās izdalījumi no deguna, acīm, reizēm arī klepus un pastiprināta kasīšanās. Kūstošais sniegs lielā daudzumā no atmosfēras akumulē kaitīgās vielas: benzīna, eļļu, šķīdinātāju un citus izgarojumus. Sniegam zūdot, visas šīs vielas sāk pastiprināti izdalīties, koncentrējoties tuvāk zemei, un suņi, jo īpaši maza auguma, itin bieži iedzīvojas alerģijā.

Veterinārārsti un dzīvnieku tiesību aizstāvji atgādina- suņiem ir vajadzīga sava māja, privātā telpa, lai justos drošs un pasargāts. Ārā dzīvojošam sunim vajadzīga ērta, sausa, silta un izturīga būda, kas aiztur vēju un aukstumu. Ērti to uzkopt, ja pie ieejas ir lievenis, kur uzkrāties netīrumiem. Būdai jābūt pietiekami lielai, lai suns varētu piecelties, apgriezties un brīvi sēdēt.

Vēl striktāks suņu aizstāvis ir Dzīvnieku aizsardzības likums, kurā atrunātas suņa labturības prasības.

Tam ir daudzi panti un apakšpanti, bet tā kā šī raksta iemesls bija zvani par suņuku, kurš, cilvēkuprāt, ārā salst un var saslimt, runāsim tikai par tiem. Līdz šim cilvēkus nevarēja saukt pie atbildības, ja viņš neaprūpēja savu suni, kā nākas. Ilgi nebija noteikts, cik garai jābūt ķēdei, kādai jābūt kakla siksnai un būdai. Tagad melns uz balta rakstīts- ja suni pastāvīgi tur piesietu ārpus telpām, suņa ķēdei vai pavadai jābūt vismaz trīs metrus garai, bet kakla siksnai – vismaz divus centimetrus platai, turklāt tādai, kas nerada sunim ievainojumus un izgatavota no ādas. Ķēdei un kakla siksnai jābūt savienotām ar rotējošu karabīni.

Suņa būdai jābūt augumam atbilstošai – garumā, augstumā un platumā jāpārsniedz suņa izmērus ne mazāk kā par 30 centimetriem un jānodrošina patvērums sliktā laikā. Būdā jābūt pakaišiem vai citam siltam grīdas segumam. Būdā un laukumā, kur suns uzturas, jānodrošina tīrība.

Svarīgi, ka noteikumi prasa arī ķēdes suņus vest vismaz 30 minūšu ilgā pastaigā ne retāk kā reizi diennaktī.

Ja kādam liekas, ka kaimiņos, pilsētā vai laukos dzīvo saimnieki, kuri pieklājīgi negādā par savu četrkājaino draugu, kuri pret to izturas vardarbīgi, tad var ziņot “Druvai”, bet var arī griezties Pārtikas un veterinārajā dienestā, var meklēt vietējā policijas darbinieka palīdzību un situācijai rast ne tikai sabiedrības diskusijas rosinošu, bet likumisku pamatojumu.

Galu galā, cilvēks tāpēc piedzimis par cilvēku, lai saprastu mazāko brāļu vajadzības un apzināti tiem nekaitētu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
6

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
4

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
49

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
36

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
40

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Aizvadītajās diennaktīs ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 11 izsaukumi

14:09
17.06.2024
28

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 14. jūnija plkst. 6.30 līdz 17. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 11 izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, septiņus uz glābšanas darbiem, kā arī vēl trīs bija maldinājumi. Piektdien pusdivos pēcpusdienā VUGD saņēma izsaukumu uz Madonas novada Jumurdas pagastu, kur notika vieglās automašīnas un mikroautobusa […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
9
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
2
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi