Pirmdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Jānis

Ārstēšanās būs dārgāka

Druva
00:00
30.01.2009
2
200901291741043900

No 1. marta valdība lēmusi paaugstināt pacientu iemaksas stacionārās aprūpes iestādēs, piemēram, viena diena slimnīcā turpmāk izmaksās 12 latus trīs vai piecu latu vietā, par operācijām būs jāmaksā vēl papildus 30 lati, kā arī papildu samaksu prasīs par dārgo tehnoloģiju izmantošanu stacionāros un ambulatorajās nodaļās.

Valdība nolēma arī paaugstināt maksu par vizīti pie speciālista no diviem līdz pieciem latiem, savukārt vizīte pie ģimenes ārsta līdzšinējo 50 santīmu vietā maksās latu. Pieaugušas arī pacienta nodevas par diagnostiskajiem izmeklējumiem.

“Domāju, ka pacientiem izmaksu kāpums pie ģimenes ārsta nebūs tik traģisks. Te izmaiņas ir visniecīgākās- no 50 santīmiem uz latu. Galu galā arī ģimenes ārsts ir speciālists. Bet vai lauku pacients spēs samaksāt par speciālista konsultāciju, par stacionāru? Tie būs 12 lati diennaktī. Lauku iedzīvotāju ienākumi ir zemi. Daudziem vispār nav darba,” sacīja ģimenes ārste Ilona Radziņa, kura darbojas arī rajona padomes medicīnisko jautājumu komisijā.

“Grūti prognozēt, cik pacienti spēs samaksāt par speciālistu konsultāciju. Tas ir smagākais jautājums. Mūsu speciālistiem valsts apmaksātā pakalpojuma daļa jeb tā sauktā kvota ir samazināta. Un pieci lati par konsultāciju pie ārsta, iepriekšējo divu vietā, ir daudz,” vērtēja Cēsu veselības centra direktore Iveta Grapa. Par to, ka iedzīvotāji laikus nemeklēs ārsta palīdzību, ir sašutuši arī speciālisti, kuri pacientus pieņem rajona slimnīcā. Viņi spriež, ka samazinātas gan stacionāra, gan ambulatorās aprūpes kvotas, un uzskata, ka tas nav loģiski.

Izmaiņas veselības aprūpes pakalpojumu cenās neattiecas uz bērniem un 1.grupas invalīdiem, viņi turpina saņemt pakalpojumus bez maksas. Taču valdība nevarēja piešķirt bezmaksas pieejamību pakalpojumiem trūcīgajiem, un viņiem būs jāmaksā puse no pacienta nodevām.

“Šis lēmums ir prātam neaptverams, jo tieši trūcīgo ģimeņu skaits tagad pieaug, lielākajā daļā no tām aug nepilngadīgi bērni. Vai viņu vecākiem nav jāsaņem kvalitatīva veselības aprūpe, vai nav jāiegādājas zāles? Tas nozīmē, ka šo finanšu slogu valsts atkal uzliek pašvaldībām. Bet arī pašvaldībām ir ļoti ierobežots budžets. Pašvaldībām ir jāizmaksā garantētais iztikas minimums, kas audzis par desmit latiem mēnesī uz cilvēku, jāizmaksā apkures pabalsti. Man liekas, netiek domāts, kādas sekas šādi lēmumi veselības aprūpē nesīs,” sacīja Cēsu pašvaldības sociālo pakalpojumu un palīdzības aģentūras direktore Iveta Sietiņsone.

Valdība lēmusi arī to, ka finansējums kompensējamiem medikamentiem saglabāsies līdzšinējā apmērā, bet, tā kā pieaugušas zāļu cenas un arī pacientu skaits, tiks samazinātas valsts kompensējamo medikamentu summas un pacientiem būs jāmaksā par zālēm vairāk.

“Ja hronisko slimību pacienti nevarēs iegādāties zāles un regulāri lietot, tad var pieaugt hronisko slimību paasinājumu epizodes. Būs nepieciešama stacionēšana. Veidosies loks, kuru cilvēks nevarēs izstaigāt, jo nebūs jau arī naudas stacionāram,” tā I. Radziņa.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz noteikt trīs kompensācijas kategorijas- 100, 75 un 50 procentu apmērā līdzšinējo četru kategoriju vietā (100, 90, 75 un 50 procenti), atsevišķās diagnožu grupās samazinot kompensācijas lielumu no 90 uz 75 procentiem un no 75 uz 50 procentiem. Pilna valsts kompensācija saglabāta medikamentiem, kurus cilvēks ārstējoties lieto, lai saglabātu dzīvības funkcijas, piemēram, cukura diabēts, onkoloģiskās slimības. Tāpat paredzēts saglabāt zāļu un medicīnisko ierīču kompensāciju individuālajiem pacientiem, ja nepieciešamie medikamenti nav iekļauti valsts kompensējamo zāļu sarakstā.

Izmaiņas veidos papildus ieņēmumus 25 miljonus latu, bet kopumā veselības aprūpei nepieciešami 100 miljoni latu. Valdība meklēs iespējas segt trūkstošo daļu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
29

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
43

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
49

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
60

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
68

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
35

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
41
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi