Cēsīs ceturtdien notika Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (NB8) ārlietu ministru tikšanās. Latviju sanāksmē pārstāvēja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, kurš pilda ārlietu ministra pienākumus.
Ikgadējās sanāksmes rotācijas kārtībā notiek katru reizi citā valstī. Tā kā šajā gadā Latvija ir NB8 prezidējošā valsts, mūsu valsts ārlietu ministrija izvēlējās sanāksmi rīkot Cēsīs. Krišjānis Kariņš “Druvai” pastāstīja, ka, aicinot ārvalstu kolēģus uz Latviju, allaž tiek domāts, ko vēl no mūsu valsts parādīt: “Uz Rīgu tiek visi, bet ir svarīgi parādīt arī kaut ko ārpus galvaspilsētas, un kāpēc lai tās nebūtu Cēsis? Tā ir iespēja parādīt Latviju no nedaudz cita skatupunkta, ieguvums arī Cēsīm, jo ierodas arī NB8 valstu mediju pārstāvji, kas stāstu par pilsētu var aiznest plašāk.”
Cēsīs ieradās Zviedrijas, Lietuvas, Norvēģijas, Somijas, Islandes, Dānijas un Igaunijas ārlietu ministri. Iespējams, vēl viens no iemesliem, kāpēc sanāksme notika Cēsīs, ir tas, ka mūsu pilsētā atrodas Somijas aizsardzības nozares uzņēmuma “Patria” meitas uzņēmums SIA “Defence Partnership Latvia”, kurā top bruņutransportieri “Patria 6×6”. Ārlietu ministri apciemoja šo ražotni, kas, kā norāda K. Kariņš, ir praktisks piemērs NB8 valstu ciešajai sadarbībai aizsardzības jomā: “Mums kopīgi jāturpina stiprināt reģiona drošību un ekonomisko attīstību, tostarp investējot militārajā ražošanā un inovācijās.”
Pēc tam augstie viesi devās uz sanāksmes vietu Cēsu Jaunajā pilī, kur viņus sagaidīja Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs. Pēc kopīga foto ārlietu ministri pils Lielajā salonā aizvadīja ikgadējo sanāksmi, kurā tika diskutēts par atbalstu Ukrainai, reģionālo drošību, fokusējoties uz energodrošības un hibrīdā apdraudējuma jautājumiem, kā arī NB8 valstu sadarbību starptautiskajās organizācijās.
Komentējot ārlietu ministru tikšanās rezultātus, K. Kariņš, kurš topošajā valdībā, iespējams, būs ārlietu ministrs, norādīja, ka cita starpā spriests, kā labāk uzrunāt tās pasaules valstis, kas vēl nav aptvērušas, kas patiesībā ir Krievija: “Ciešā Baltijas valstu un Ziemeļvalstu sadarbība, kas izveidojās 90. gadu sākumā, ir balstīta kopējās vērtībās un politiskās un ekonomiskās interesēs. Krievijas brutālais karš Ukrainā ir satricinājis Eiropas drošības pamatus un tiešā veidā ietekmē reģiona drošību, tādēļ NB8 valstu sadarbības koordinācija kļuvusi vēl nozīmīgāka nekā jebkad agrāk.”
Pēc viņa teiktā, Latvijas un abu pārējo Baltijas valstu 50 gadu okupācijas vēsture ļauj Ukrainas vēsti, Baltijas drošības vēsti nest arī ārpus Eiropas Savienības: “Varam labāk skaidrot vēsturi, gūstot arī lielāku atbalstu. Šobrīd Eiropas Savienība, NATO, G7 valstis – visas ir uz viena viļņa, bet, ja gribam pastiprināt sankcijas pret Krieviju caur ANO, ir vajadzīgs Āzijas valstu, Āfrikas valstu, Dienvidamerikas valstu atbalsts. Tikšanās laikā apmainījāmies ar informāciju, ko katra valsts dara Ukrainas atbalstam, diskutējām, kā šo sadarbību un atbalstu vēl vairāk uzlabot.”
K. Kariņš arī pauda pārliecību, ka NB8 valstu blokam ir jāspēlē lielāka loma pasaules politikā. Viņš arī akcentēja, ka Latvijas prioritātes, esot NB8 prezidējošajai valstij, ir noteikumos balstītas starptautiskās kārtības stiprināšana, militārās drošības un atturēšanas spēju stiprināšana, kā arī noturības stiprināšana.
Komentāri