Pirmdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Jānis

Arī oriģinālas idejas

Druva
00:00
16.01.2009
17
200901152307481377

Telpaugi skolu dara krāšņāku

Katrs no 13 vides projektu olimpiādes dalībniekiem iedziļinājies dabas un apkārtējās vides apstākļos. Skolēni sagatavojuši ne vien pētnieciskus darbus, ar kuriem iepazīstināja žūriju, bet arī iesaistījušies praktiskā darbā, sākot no tā, ka gādājuši skolai telpaugus, līdz talku organizēšanai, lai nojauktu vecās krāsnis un remontētu klases.

Jaunpiebaldzieti Agnesi Smilgu aizrāvusi ideja, ka augi palīdz cilvēkiem un vērts pievērst lielāku uzmanību skolas telpu apzaļumošanai. Viņas īstenotais vides projekts „Telpu zaļā rota” vairojis puķu skaitu jau tā visai zaļajā Jaunpiebalgas vidusskolā.

Dzērbenes apkārtne mainās

Dzērbenes vidusskolas vecāko klašu puiši iesaistījušies nopietnos vides projektos, kas īstenoti skolā un tās apkārtnē, bet morālos un fiziskos ieguvumus analizējuši pētnieciskajos darbos. Artūrs Stankēvičs ne tikai izpētījis koksnes izstrādājumu atkārtotas izmantošanas iespējas skolā, bet arī pagatavojis koka izstrādājumus – kasti dažādu priekšmetu glabāšanai, taburetes, koka svečturus. Mārtiņš Kļaviņš, vasarā iesaistījies skolēnu brigādē, kas remontēja klases, izpētījis, kā pēc iespējas racionālāk veikt videi draudzīgu remontu. Tā ķieģeļi no nojauktajām krāsnīm aizvesti lauku ceļu stiprināšanai. Artūrs Kļaviņš pievērsies ekoloģiskajai situācijai Dzērbenes ciematā un izpētījis, ka nesaimnieciskas darbības dēļ aizaug centra dīķi. Artūrs kopā ar skolasbiedriem un mācību iestādes darbiniekiem iesaistījies mazā dīķa attīrīšanā, lai tas atkal iegūtu pievilcīgu skatu. Jānis Stankēvičs vides projektā centies skolēnus un pieaugušos izglītot, kā samazināt kopējo atkritumu plūsmu, un viena no iespējām ir bioloģisko atkritumu kompostēšana. Jānis praktiskai projekta īstenošanai skolai izgatavojis komposta kasti, bet izglītojošajai daļai – riču račam līdzīgu spēli, kuras galvenais varonis ir tārpiņš. Procesus skolas virtuvē un to sasaisti ar pagasta vidi pētījusi Daila Dižpētere. Izprotot bioloģiski audzētu produktu nozīmi, iegādājoties vietējos ražojumus, var uzlabot ēdiena kvalitāti. „Skolēniem šāds ēdiens garšo, pusdienas nav dārgas, un skolā neviens nešaubās, ka tās pagatavo veselīgas,” noskaidrojusi Daila.

Gulbji atlaidīsies atkal

Pēteris Beķeris Jaunpiebalgas pagastā vairākus mēnešus „Jaunķūģu” saimniecības nelielā ezeriņā vērojis gulbju pāri, kas tur radis mājvietu jau vairākus gadus. Pētera novērojumi par ligzdošanu, jaunās paaudzes audzināšanu, gulbju ģimenes paradumiem tagad pārvērtušies uzskates materiālā, kas īpaši ieinteresējuši jaunāko klašu skolotājus. „Paugurknābja gulbju apkārtnē citur nav. Domāju, ka „Jaunķūģus” ligzdošanai putni izraugās tāpēc, ka apkārt ezeriņam ir zemnieku saimniecība, kurā saglabā bioloģisko daudzveidību ," uzskata pētnieks.

Vairākās Vecpiebalgas pagasta saimniecībās pētnieciskos nolūkos viesojusies Liene Bērziņa, lai noskaidrotu, ko zemnieki izdomā, lai pasargātu sējumus un dārziņus no savvaļas dzīvnieku postījumiem. Ja ražas laikā ķiršu koku pārklāšana ar aizkariem, kartupeļu lauciņa aizsargāšana, novelkot cūku taukos mērcētu auklu, ir izplatīta, tad spožo datordisku iekāršana ķiršos, lai aizbaidītu putnus, izrādījies asprātīgs risinājums. „Ir dažādi paņēmieni, kā novērst postījumus, bet tie gaidīto rezultātu nedod, ja apkārtnē ir pārāk liels dzīvnieku, īpaši mežacūku un bebru blīvums,” vērtē skolniece, bet žūrijas komisijas pārstāvis Arnis Ratiņš, noklausījies pētnieciskā darba izklāstu, izteica minējumu, ka, iespējams, turpmāk piemājas dārziņu apsaimniekotājiem arvien vairāk skādi nodarīs nevis četrkājaiņi, bet divkājaiņi.

Vecpiebaldziete Ance Liene Šatrovska sīki iepazinusies ar savas dzimtas attieksmi pret īpašumā esošo mežu un secinājusi, ka mežam bijusi ievērojama nozīme dzimtas dzīvē. No sava meža ņemti materiāli mājai, mēbelēm, savulaik no koka būvēts ūdensvads, peļņu devusi ratiņu dreijāšana. Mūsdienās koksne izmantota rijas atjaunošanai un mājas apšūšanai. Mežs priecējis, bet izveidotā izcirtuma vietā tagad zaļo mazas eglītes. „Dzimtā vairākās paaudzēs bijusi godprātīga attieksme pret mežu,” secina Ance.

No pagasta līdz globalizācijai

Agita Stādere izpētījusi, ka ne visiem saimniekiem Vecpiebalgā ir patiesa interese par kultūrvēstures mantojuma saglabāšanu. Vai citādi Vecpiebalgas mācītājmuiža un Garlībam Merķelim veltītā piemiņas vieta būtu tik aizaugusi un piedrazota. Tas aizskāris novadnieku pašcieņu, un skolēni saimnieku vietā sarīkojuši sakopšanas talkas. Notikušas četras, savāktas atkritumu kaudzes, nomazgāts piemineklis un izravētas celiņa flīžu starpas.

Teorētiskiem pētījumiem pievērsušies Dzērbenes vidusskolas audzēkņi. Igors Zvaigzne noskaidrojis, ka uz skolēnu ik dienu lielu iespaidu atstāj globālā pasaule – desmit minūtēs rīta tualetes laikā vien viņš izmanto piecās valstīs ražotus produktus. Viņš secinājis, ka vairāk jāizmanto tas, kas ražots Latvijā. Beatrise Gusmane izpētījusi, ka mācību iestāde ir ceļā uz videi draudzīgas skolas statusu, lai to veicinātu, iesaistījusies pati, pie slēdžiem pieliekot atgādinājumus, ka aizejot jāizslēdz datori un elektrība.

Kāds gaiss Raiņa ielā?

Oriģinālu ideju vides projekta darbam izvēlējies Cēsu Valsts ģimnāzijas skolnieks Jānis Ozoliņš. Par viņa pētnieciskajā darbā „Auto transporta kustības ietekme uz gaisu pilsētā” gūtajiem secinājumiem ieinteresējusies arī Cēsu dome. Jānis sešas stundas pavadījis, viņaprāt, ar transportu visvairāk noslogotajā Raiņa ielā, un iegūtos datus – vieglo automašīnu, autobusu un mikroautobusu skaitu – izmantojis, lai pētītu auto plūsmas ietekmi uz gaisu. Analīzei skolnieks izmantojis jau zinātniski izstrādātas formulas. Jāņa secinājums, ka gaisa piesārņojums šajā ielā nepārsniedz kvalitātes robežlielumu, tomēr, vērtējot pilsētas domes centienus radīt dzīvošanai pēc iespējas labvēlīgāku vidi, iesaka nākotnē transporta infrastruktūru vairāk izvietot apkārt Cēsīm un veicināt labvēlīgus apstākļus kājāmiešanai un riteņbraukšanai.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
29

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
43

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
49

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
58

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
68

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
35

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
41
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi