
Apkārt prīmulu paklāji. Zemnieku saimniecības “Kliģeni” puķu siltumnīcu vadītāja Inese Raubiško-Reķe gandarīta par izaudzēto. FOTO: Sarmīte Feldmane
Ziemu esam sagaidījuši, un lai, cik tā skaista, gribas būt pavasarī. Un, ja šodien vēl ir Valentīndiena, vēlēšanās pēc krāsām ir ļoti pašsaprotama. Nekas to dažādībā nespēj sacensties ar puķēm.
Ieejot Cēsīs zemnieku saimniecības “Kliģeni” siltumnīcās, pretī nāk pavasaris. Ziedošu prīmulu podiņi veido krāsainu paklāju, kurā katrs zieds smaida. “Te zied un gatavojas ziedēt 70 tūkstoši prīmulu, padsmit šķirņu un tikpat krāsu ziedi,” atklāj “Kliģenu” puķu siltumnīcu vadītāja Inese Raubiško-Reķe un piebilst, ka cilvēkiem patīk izvēlēties, katram patīk kas cits, vienam svarīga ziedu forma, citam krāsa, lapojums.
“Valentīndiena ir mīlestības svētki, un tiem nav noteiktu robežu, kurš kuru iepriecina. Puķe šajā laikā katrā mājā ienes pavasari un prieku, tas ir svarīgākais,” pārdomās dalās I.Raubiško-Reķe un pastāsta, ka ziedus pērk sirmi kungi un jaunas meitenes, jauni vīrieši un vecmāmiņas, katrs grib iepriecināt sev tuvu cilvēku.
Prīmulas siltumnīcās zied jau no janvāra vidus. Lai tās, tāpat kā citas puķes, mūs priecētu tad, kad gaidām to ziedēšanu, dārznieki dzīvo pusgadu uz priekšu. “Kliģenos” visu gadu visiem darbiniekiem ir darbs. Inese pastāsta, ka pirmie prīmulu jaunstādi stādīti augusta vidū, nākamie pēc mēneša, septembrī, oktobrī tiek stādītas arī sīpolpuķes. Pirmās vasaras puķes dārznieki sāks dēstīt šajās dienās, lai tik iecienītie nokarenie augi priecētu Mātes dienā. Šonedēļ pasūtīti krizantēmu jaunstādi, maijā tos saņems un stādīs.
“Rudenī nedomājam par ziemu, bet pavasari,” uzsver puķu siltumnīcu vadītāja I.Raubiško-Reķe. Pēc mēneša siltumnīcās, kur zied prīmulas, jau augs vasaras puķes.
Visskaistākās un plašākajā izvēlē prīmulas, protams, ir siltumnīcā, bet puķu audzētāji tās uztic tirgot arī sadarbības partneriem lielveikaliem.
Garais rudens un siltā ziema pārsteidza arī augus. “Rudens bija tik silts, ka atraitnītes jau bija gatavas ziedēt novembrī. Tad arī piedāvājām un daudzi pirka. Arī tagad var iegādāties atraitnītes,” stāsta Inese un atgādina padomu, ka atraitnītes nebaidās no sala. Arī “Kliģenos” tās aug ārā, šajā laikā nosegtas ar agroplēvi. “Kad sals atlaižas, svarīgi stādus aplaistīt, jo saknīte nedrīkst būt sausumā, tad nosalst, aukstumā un mitrumā ne,” uzsver pieredzējusī dārzniece, bet par prīmulām atgādina, ka siltumnīcā, kur tās aug, ir seši grādi, ienesot puķi siltā istabā vai novietojot tuvu radiatoriem, tā ātri noziedēs. “Pavasara puķēm patīk vēsums,” piebilst puķu siltumnīcu vadītāja.
Zied arī hiacintes, muskares, narcises, tulpes. Tulpēm gan vēl lielā ziedēšana priekšā, marta sākumā tās priecēs ne vienu vien sievieti. Otro gadu “Kliģeni” tulpes audzē hidroponikas sistēmā. Pirms tam sīpolus stādīja kūdrā, pa virsu kaisīja smiltis. Tas bija fiziski smags darbs, tagad ir daudz vieglāk. “Arī lētāk, jo nav jāpērk kūdra, bet ieguldītais par iegādātajām kastēm atmaksāsies, tās kalpos vairākus gadus,” pastāsta Inese.
Siltumnīcās pamazām pumpuri mostas 100 tūkstošiem tulpju. “Pasaulē tulpju šķirņu ir tūkstošiem. Atšķiras lapas, ziedu forma, nemaz nerunājot par krāsām. Izvēlamies pamatkrāsas, kuras vienmēr daudziem patikušas, un tad kādu pārsteigumu, ko neierastāku, lai interesantāk,” stāsta puķu siltumnīcu vadītāja un piebilst, ka Sieviešu dienā piedāvājums būs ļoti plašs, tā sarežģījot vīriešiem dzīvi.
Vietējiem puķu audzētājiem ir jākonkurē ar Holandes, Polijas audzētājiem, un to var izdarīt tikai ar kvalitatīviem ziediem. “Puķes nav pirmā nepieciešamības prece, lai arī kūdra, jaunstādi, podiņi, arī tulpju sīpoli kļuvuši dārgāki un jau zināms, ka nākamgad, piemēram, sīpoli, būs vēl dārgāki, mums jārēķinās ar iedzīvotāju pirktspēju. Puķu audzētājiem prieku sagādā citu prieks par ziediem,” saka I.Raubiško-Reķe un piebilst, ka arī vasaras puķu piedāvājums būs ļoti plašs.
Komentāri