Tas notika pagājušā gada maijā. Veselavā, Bērzkrogā, Bērziņu dīķī, putnu vērotājs Andris Klepers vēroja ķīru ligzdas. Viņš pamanīja, kā vīrietis ar SUP dēli aizbrauc līdz putnu ligzdošanas vietai un ar airi rosās gar ligzdām, iznīcinot olas. Dabas draugs uzņēma video, vairākas fotogrāfijas un par redzēto ziņoja policijai un Dabas aizsardzības pārvaldei.
Vidzemes rajona tiesā Cēsīs, kā vēsta laikraksts “Latvijas Avīze”, pierādīts, ka Artis Krūmiņš 2021. gada 16. maijā plkst. 7.20 Veselavas pagastā pie Bērzkroga ar SUP dēli aizīrās līdz saliņai Bērziņu dīķī, kur ar airi iznīcināja ne mazāk kā desmit lielā ķīra olas. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem aprēķinātais sods par vienas olas iznīcināšanu ir 5000 eiro. Dabas aizsardzības pārvaldes eksperte putnu jautājumos Sintija Martinsone tiesā liecinājusi, ka notikuma vietā uz abām salām, kuras ir 400 kvadrātmetru lielas, konstatētas 50 tukšas un 30 izpostītas ligzdas, divas veselas olas, kuras sākts perēt. Pēc čaumalām aprēķināts, ka iznīcināts ap 30 olām. Ar fotogrāfijām fiksēta 11 olu iznīcināšana.
A.Klepers tiesā arī atgādinājis, ka lielajam ķīrim nav neviena ienaidnieka, izņemot cilvēku, kas olas sašķaidītu. Viņš jau iepriekš novērojis mēģinājumus padzīt no salas lielos ķīrus, tur likti tīkli un biedēkļi. Bērziņu dīķa lielo ķīru kolonija esot lielākā šajā Vidzemes pusē, tādu koloniju skaits Latvijā arvien samazinoties, sevišķi, ja salīdzina ar 40–50 gadus senu pagātni. Pirms A. Krūmiņa rīcības Bērziņu dīķa kolonijā bijis ap 1000 putnu. Tagad Bērziņu dīķa kolonija ir atkopusies.
A. Krūmiņš īpašumu nopircis 2020.gada augustā un, lai gan saskaņojis ar dažādām iestādēm, bijis pašvaldībā, nezinājis par liegumiem un aizsargājamiem putniem. Sākumā par 30 olu iznīcināšanu viņam tika sarēķināts sods 150 000 eiro. Beigās par desmit olu sasišanu veselavietim varētu nākties samaksāt valstij 50 000 eiro un vēl 140 piespiedu darba stundas nostrādāt sabiedrības labā. Pēc tiesas sēdes, kā raksta “Latvijas Avīze”, tiesnesis Lauris Šņepsts teicis , ka pēc Krimināllikuma 15. panta “Īpaši aizsargājamo dzīvnieku un augu iznīcināšana un bojāšana” Latvijas tiesu sistēmā nav atrodams neviens cits spriedums. A.Krūmiņa lietā spriedums gan vēl nav stājies spēkā, to var pārsūdzēt.
Komentāri