Cēsu mākslas telpā “Mala” noticis pirmais biedrības “Ar pasaules pieredzi Latvijā” (APPLV) rīkotais remigrācijas stāstu vakars ārpus galvaspilsētas.
Nelielā interesentu lokā trīs mūspuses stāstnieki dalījās izjūtās par nodzīvotajiem gadiem ārpus Latvijas un atgriešanos “it kā” mājās.
Stāstīt par savu pieredzi, pārdzīvojumiem un atziņām bija aicinātas tagad mūspusē dzīvojošas sievietes: fotogrāfe Sanda Bogomazova, brīvmāksliniece Santa Kora Barzana Krespo (Crespo) un “Royal Dandy” dibinātāja Sigita Norvele.
Katra runātāja nedaudz pastāstīja, kāpēc un kā aizbrauca no Latvijas. Dažai tas sākotnēji šķita vien kā vasaras piepelnīšanās pēc tehnikuma pabeigšanas, citai mērķtiecīga ceļošana pa pasaules tālākajiem nostūriem, vēl kādai kopā ar mazuli savas otrās pusītes apciemošana. Taču visām trim prombūtne bijusi gana ilga, vismaz vairāku gadu garumā līdz pat teju divām desmitgadēm.
Stāstu vakarā dzirdētā pieredze bija ļoti atšķirīga. Jau teju desmitgadi Latvijā atgriezusies, S.Norvele ar aizkustinājumu atcerējās, kā vēl ļoti jauna aiztraukusi ciemos pie mīļotā un drīz sākusi meklēt tur jebkādu darbu, lai tikai paliktu. Raksturs un runīgums radījis gultni veiksmīgai karjeras attīstībai. Tomēr vienā brīdī ilgas pēc mājām bijušas tik stipras, ka ģimene atgriezusies dzimtenē. Jau drīz vien Sigita atvērusi pirmo vīriešu frizētavu Rīgā, kam sekoja saloni Cēsīs, Valmierā un Siguldā.
Arī S.Bogomazova atzina, ka sākotnēji nebija plānojusi būt prom ilgāk par pāris vasaras mēnešiem pēc Priekuļu tehnikuma absolvēšanas, tomēr viss sakārtojies citādi, un dzimtajās Cēsīs viņa atgriezās vien nepilnus 10 gadus vēlāk. Lai gan vēlme savu vienīgo atvasi izglītot Latvijā un līdz ar to atgriešanās mājās sakritusi ar kovida pandēmijas pirmajiem viļņiem, tomēr šis solis pilnībā mainīja viņas profesionālo līniju – nu viņa kļuvusi par fotogrāfi ar savu studiju, kā arī aizvien jauniem attīstības plāniem.
Savukārt S.Kora atzina, ka ceļot viņai nozīmē nevis vienkārši kaislību, bet gan dzīvesstilu. No Jumpravas nākusī meitene sākusi ceļot pusaudža gados, bet pēc gadiem desmit jau devusies prom pavisam, lai ceļotu nepārtraukti, tā arī iepazīstot vairāk nekā trīs desmitus valstu. Viņas klejošanu piebremzējusi pandēmija, kad ar vīru kubieti un viņu diviem mazuļiem nolēmuši atbēgt uz Latviju, kur viss šajā laikā norisinājās kaut nedaudz mierīgāk nekā Spānijā. Nu Latvijā pavadīti jau trīs gadi, un Santa jau atkal neizslēdz došanos kaut kur tālāk, lai gan noteiktu plānu vēl neesot.
Biedrība “Ar pasaules pieredzi Latvijā” apvieno cilvēkus, kas atgriezušies uz dzīvi Latvijā. Organizācija jau vairākus gadus ik mēnesi rīko pieredzes apmaiņas stāstu un saliedēšanās vakarus Rīgā. Šovasar seši stāstu vakari iecerēti arī Latvijas reģionos. Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem budžeta līdzekļiem.
Komentāri