Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Amerikāņu ortopēde, tagad cēsniece, palīdz ukraiņiem atgriezties kustīgā dzīvē

Anna Kola
00:00
17.02.2023
15
Ketija 1

“Misija: Ukraina”, ko īsteno amerikāniete Keitija Ledervuda un viņas uzņēmums, kas darbojas Cēsīs, vāc ziedojumus un izgatavo protēzes Ukrainas aizstāvjiem, kas zaudējuši kādu locekli.

Ziedojumos gan izejmateriāli, gan nauda

Par Keitiju Ledervudu “Druva” rakstīja jau pērn pavasarī. Viņa ir amerikāniete, kuras dzīves ceļi atveduši uz Latviju. Un kopš 2015.gada Keitija ne tikai dzīvo šeit, bet arī strādā savā profesijā, viņa ir tehniskais ortopēds, izglītību ieguvusi ASV, savā jomā praktizē kopš 2009.gada. “Kad sākās karš Ukrainā, zināju, ka pieprasījums pēc protēzēm diemžēl krietni palielināsies. Pare­dzēju, ka ievainoto pieplūdums no karadarbības zonām sāksies mēnešus sešus astoņus pēc kara sākuma februārī. Ņemot vērā, ka Latvija atrodas samērā tuvu Ukrainai, uzreiz sāku domāt, kā īstenot protēžu izgatavošanu, un nolēmu, ka palīdzību karā cietušajiem varēšu nodrošināt Latvijā, nedodoties uz Ukrainu,” stāsta Keitija. “Ir skaidrs, ka Ukrainas iestādēm, kas nodrošina cilvēkus ar protēzēm, ir darba pilnas rokas, viņi nespēj apkalpot visus pacientus. Lai situāciju atvieglotu, mans uzņēmums “Designed to Live” nodrošina ukraiņiem iespēju iegūt protēzes šeit, Cēsīs.”

Par to, kas sedz protēžu izgatavošanas un nodrošināšanas izdevumus, Keitija stāsta, ka tie ir privāti ziedotāji “Misijai: Ukraina”. Ukraiņi, kuriem vajadzīga protēze, to saņem pilnībā bez maksas. “Esam izveidojuši vietējo brīvprātīgo atbalsta tīklu, kas palīdz ar transportu no Ukrainas uz Latviju. Cēsu pašvaldība un privātie atbalstītāji palīdz nodrošināt mājvietu ukraiņiem, kamēr viņi ir Latvijā. Savukārt mans uzdevums ir nodrošināt katru pacientu ar augstākās kvalitātes un pēc augstākajām tehnoloģijām izgatavotām protēzēm, kas izveidotas tieši pacienta vajadzībām. Pro­tams, protēzes ir dārgas. Dažas no sastāvdaļām ziedo ASV esošas iestādes, dažkārt Eiropas ražotāji piedāvā zināmas atlaides. Tas viss ir ļoti noderīgi, tomēr tas nebūt pilnībā nenosedz izdevumus. Katram pacientam ir individuālas vajadzības. Nereti, lai šīs prasības apmierinātu, jādomā, kā tikt pie jauniem materiāliem un sastāvdaļām. To finansiāli palīdz nodrošināt ziedotājs, kas vēlas atbalstīt projektu un dot iespēju kādam atkal staigāt, atgūt cilvēka kustību neatkarību un iespēju pārvietoties,” stāsta Keitija.

Atbalsts, lai pilnvērtīgi atgrieztos dzīvē

Atrašanās Latvijā nozīmē ne vien visu vajadzīgo resursu pieejamību protēzes izgatavošanai, bet arī iespēju ievainotajiem cilvēkiem uz brīdi būt prom no satraucošajiem notikumiem dzimtenē, pabūt vietā, kur ir miers. Vides maiņa ir ļoti svarīga jebkurā atveseļošanās gadījumā.

“Saprotot, ka kādas ķermeņa daļas zaudēšana šiem cilvēkiem ir tikai daļa no gūtajām traumām, mēs sniedzam iespēju katram pacientam piedalīties iknedēļas “ParaFit” treniņos, apmeklēt ukraiņu baznīcas, veicam ekskursijas pa Latviju un reizēm viesojamies mājās kopīgās vakariņās. Kad ir nepieciešams, psiholoģisku un garīgu atbalstu nodrošina arī Latvijas speciālisti un vietējie mācītāji. Mūsu mērķis tiešām ir nodrošināt šos cilvēkus ar mierpilnu, iedrošinošu un nomierinošu vidi. Mūsu uzņēmumā strādā arī divi darbinieki no Ukrainas, kuriem pašiem ir kāju protēzes. Tieši viņi spēj pacientus iedrošināt un atbalstīt kā neviens cits,” ar pieredzēto dalās Keitija.

Kad pacienti atstāj Latviju, lai atgrieztos mājās, ir brīnišķīgi redzēt, ka viņi šķiet uz brīdi atpūtušies, atjaunojušies un viņiem ir atgriezusies motivācija dzīvot no jauna ar saviem jauniegūtajiem, kaut arī metāla, locekļiem, atzīst ortopēde.

Lai palīdzētu iespējami vairāk

Katram pacientam svarīgas regulāras vizītes pie speciālista arī pēc protēzes iegūšanas. “Tā ir normāla prakse, kad pirmajos sešos mēnešos nepieciešams veikt dažādas izmaiņas, izmainīt parametrus vai pat pavisam nomainīt protēzi, jo ķermenis dzīst un mainās. “Designed to Live” nodrošina pacientiem šo aprūpi pirms došanās prom no Latvijas. Ukrainā katrs pacients tiek nosūtīts pie speciālista, lai tālāk uzraudzītu atveseļošanās procesu, joprojām sadarbojoties arī ar mums.”

Keitija stāsta, ka protēžu čaulas tiek radītas, izmanojot augstāko 3D printēšanas tehnoloģiju (Multi Jet Fusion). “Tas mums dod iespēju saņemt digitālu čaulas versiju, ja rodas vajadzība pēc jaunas protēzes, mums jau ir gatavs pamats – čaulas makets, kuru varam izmantot, un pacientam nav speciāli jābrauc uz Latviju vēlreiz,” viņa teic.

Līdz šim ar Keitijas profesionālo palīdzību pie jauniem metāla locekļiem ir tikuši vairāki ukraiņi. “Esam izgatavojuši piecas kāju protēzes, vienu rokas protēzi un piecas speciālās ortozes. Četri darbi vēl ir procesā. Ar nožēlu jāsaka, ka pieprasījums pēc protēzēm turpina palielināties. Tas nozīmē, ka cilvēki Ukrainā cieš aizvien vairāk.”

Daudziem ir vēlme pēc elektroniskajām protēzēm, saka Keitija, bet pastāsta, ka “Misijas: Ukrai­na” īstenotāji pieņēmuši lēmumu šādas protēzēs ukraiņiem neizgatavot tādēļ, ka tām ir nepieciešama regulāra apkope, ko uzņēmums nevar nodrošināt, ja cilvēks atgriezies Ukrainā. Tāpat, protams, arī izmaksas elektroniskām protēzēm ir daudzkārt lielākas, tā, gatavojot mehāniskās protezēs, iespējams palīdzēt vairāk cilvēkiem, kuri izvēlas šo risinājumu.

Viņa atgādina, ka Latvija nav vienīgā Eiropas valsts, kur ukraiņi var saņemt protēzes: “Katra izvēles iespēja, protams, atšķiras. Dažas no tām finansē valsts, daž­viet izdevumus sedz protēžu centri. Tāpat atšķiras arī tas, ar kāda veida amputācijām pacientus katra vieta pieņem un kādu protēžu tehnoloģiju izmanto.”
Tieši tādēļ, ka traumas iegūtas karadarbības dēļ, katrs gadījums esot diezgan sarežģīts. “Nav tipisku gadījumu. Šī iemesla dēļ ārvalstīs nereti pat atsaka palīdzību iegūt protēzes, jo iegūtā trauma ir pārāk komplicēta. Ja “Designed to Live” jūtam, ka ir kaut niecīgākā iespēja protēzi izgatavot un cilvēks var ar to sekmīgi dzīvot tālāk, mēs viņu šeit uzņemam.”

Priekšdarbu daudz

Jautāta, kā ukraiņi uzzina par iespēju saņemt palīdzību Latvijā, Keitija teic, ka vairums par “Misiju: Ukraina” iespējām uzzina no projekta vietnēm sociālajos tīklos vai ierakstiem, ar ko dalījušies ietekmīgi ukraiņi savos sociālo tīklu kontos. “Cilvēki, kam ir vajadzība pēc protēzes, sazinās uzreiz ar mums, aizpildot pieteikuma veidlapu. Tad viņi atsūta amputētā locekļa foto, lai es varētu izvērtēt gadījumu. Parasti noturam konsultāciju video zvana veidā, lai noteiktu, vai varam konkrētajai personai palīdzēt un vai viņi pie mums var saņemt to, ko ir iecerējuši.”

Pirms ierašanās Latvijā esot gana daudz formalitāšu, kas pacientam jāveic, tāpat amputētajam loceklim jābūt pilnībā sadzijušam. “Iesakām zaudētā locekļa vietā izmantot kompresijas terapiju, tā jāuzsāk vismaz mēnesi pirms ierašanās Latvijā. Vīriešiem jākārto speciāli dokumenti, lai varētu izbraukt no Ukrainas. Mēs palīdzam, tomēr atbildība par dokumentu sakārtošanu jāuzņemas pacientam pašam. Kad tas viss izdarīts, tad arī organizējam transportu, lai palīdzētu cilvēkiem nokļūt Latvijā, Cēsīs,” pastāsta ortopēde.

K. Ledervuda uzsver, ka izmantot protēzi zaudētā locekļa vietā nebūt nav viegli, tas prasa smagu, ilgstošu darbu, motivāciju un pacienta apņēmību turpināt dzīvot, par spīti gūtajai traumai. “Tas patiešām ir liels komandas darbs, lai nodrošinātu visērtāko un funkcionāli labāko protēzi. Strādājam kopā, lai nodrošinātu iespēju šiem cilvēkiem atgriezties dzīvē tik pilnvērtīgi, cik iespējams konkrētajos apstākļos.”

Sarunas izskaņā Keitija vēlas pateikties tiem cēsniekiem, kas ir izrādījuši atbalstu šim projektam. Par Keitijas īstenoto misiju vairāk var uzzināt Instagram kontā “missionukraine_latvia” vai “De­sig­ned to Live” mājaslapas vietnes sadaļā “Mission: Ukraine”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
32

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
61

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
40

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi