Ceturtdiena, 20. jūnijs
Vārda dienas: Rasma, Rasa, Maira

Aktīvs gads Cēsu pils kompleksā

Druva
00:00
10.01.2009
3
200901092320437863

Vidzemes vēstures un tūrisma centra galvenā speciāliste mārketinga un sabiedrisko attiecību jautājumos

Vidzemes vēstures un tūrisma centra īstenotās ieceres aizgājušajā gadā nesušas panākumus, kas vēl ilgi atgādinās par paveiktajiem darbiem, gan uzlabojot Cēsu pils kompleksa tūrisma infrastruktūru, gan turpinot un pilnveidojot pilsētas tradīcijas.

Iemirdzas Cēsu Jaunā pils

Pēc rekonstrukcijas darbiem 1. un 2.stāvā atjaunots Jaunās pils 19.gs.arhitektoniskais veidols, restaurēta un rekonstruēta pils telpu interjeru apdare un iekārtotas jaunas izstāžu ekspozīcijas, tai skaitā izstāde „No dziesmas līdz nacionālajai valstij”, kas tapusi par godu Latvijas 90.dzimšanas dienai. Projekta gaitā starp Cēsu veco un jauno pili atvērts mūsdienīgs centrs Pils kompleksa apmeklētājiem. Apmeklētāju – tūrisma informācijas centrs ir pirmais šāda veida centrs Latvijā, un tā izveide seko kā atbilde pieaugošai tūristu un apmeklētāju plūsmai. 2008.gadā Cēsu Pils kompleksu apmeklējuši 60 tūkstoši cilvēku. Visbiežāk viesi bija no Latvijas, Vācijas, Igaunijas, Lietuvas un Spānijas.

Rekonstrukcijas un restaurācijas darbi Cēsu Pils kompleksā turpināsies. Šogad sāksies projekts „Cēsu pilsmuižas parka atjaunošana tūrisma attīstībai”, kurā līdz 2010.gada vasarai paredzēts uzlabot parka infrastruktūru, tai skaitā atjaunot skatītāju laukumu, restaurēt Vēzīšu kāpnes un izbūvēt gājēju tiltiņu uz salu Pils parka dīķī.

Izstrādāts un iesniegts projekts, kurā paredzēts rekonstruēt Cēsu Jaunās pils trešo un ceturto stāvu, restaurēt Jaunās pils 2.stāva telpu interjera apdari, iekārtot Cēsu vēstures un mākslas muzeja pastāvīgo ekspozīciju, izveidot izstāžu un konferenču zāli un nodrošināt kultūras tūrisma objekta pieejamību cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem.

Starptautiskā Muzeju diennakts

Trešo gadu ar aizraujošu Muzeju nakts programmu „Pēc pieci simti pieciem gadiem Cēsu pilī” maija vidū atklāja tūrisma sezonu. Muzeju nakts, kur tika pētīts kopīgais Vācijas un Latvijas vēsturē, kultūrā un ikdienā, pulcināja septiņus tūkstošus apmeklētāju. Viņi pirmie aplūkoja jaunāko Cēsu pils kompleksa tūrisma objektu – tēlnieka Matiasa Jansona bronzā veidoto viduslaiku pils maketu, pirmo Latvijā, kurš sniedz pilnvērtīgu priekšstatu par pils izskatu tās apdzīvotības laikā 16.gs. sākumā pēc Voltera fon Pletenberga veiktajām pārbūvēm.

Otrajā dienā visā Eiropā atzīmēja Starptautisko muzeju dienu, kurā Cēsu vēstures un mākslas muzejs cēsniekus aicināja līdzdarboties pilsētas vēstures veidošanā un kļūt par kāda muzeja priekšmeta aizbildni. Šogad akcijā „Katram cēsniekam savs muzeja priekšmets” parakstīja trīs jaunus aizbildnības līgumus – 830 Nītaurē atrastām monētām, Krievijas ķeizarienes Katrīnas II parakstītajai privilēģijai, kas attiecas uz Cēsīm, un 19.gadsimtā radītajam polifonam.

Viss pirmo reizi

Lai uzlabotu gidu stāstījumus par Cēsīm un pils kompleksu, Vidzemes vēstures un tūrisma centrs pirmo reizi piedāvāja gidu kursus e-vidē. Pēc tiem 47 Latvijas tūrisma gidi saņēma sertifikātu „Ekskursiju vadītājs Cēsu pils kompleksā”. Arī turpmāk reizi gadā jebkuram interesentam būs iespēja piedalīties gidu kursos e-vidē, bet Cēsu Pils kompleksa teritorijā ekskursijas varēs vadīt tikai tie gidi, kuriem būs sertifikāts.

Pirmo reizi Cēsu Pils kompleksā notika vasaras skola „Izdzīvojam viduslaikus”. Četru dienu nodarbībās piedalījās Cēsu 2.pamatskolas 24 skolēni, izzinot viduslaiku vēsturi, sadzīvi, teikas, spoku stāstus, piedaloties piedzīvojumā „Ceļojums laikā”.

Pils dārzā šovasar pirmo reizi pulcējās brīvdabas kino cienītāji, jo naktīs demonstrēja Latvijā un starptautiskos festivālos atzītas ārvalstu un latviešu spēles filmas un īsfilmas, komiskas dokumentālās īsfilmas un animācijas filmas.

Cēsu tūrisma informācijas centrs pirmo reizi rīkoja foto akciju, lai apkopotu Cēsu un rajona apskates objektu izteiksmīgākās fotogrāfijas. Noslēdzies rudens konkurss un, iestājoties astronomiskajai ziemai, izsludināta foto akcija „Cēsis ziemā!” Labāko fotogrāfiju autoriem būs pārsteiguma balvas.

Mākslas tradīcijas turpinās

Jau 34. reizi Cēsu novadā dzimušos un dzīvojošos profesionālos un amatieru māksliniekus pulcināja novada mākslas izstāde. „Gada skatē” piedalījās ap 30 mākslinieki ar 60 darbiem. Izstādē bija pārstāvēti mākslas žanri, kuri dokumentē mākslas procesus Cēsu novadā.

Jau 21.reizi vasarā notika starptautiskais akvareļglezniecības plenērs „Cēsis”, kurā šoreiz piedalījās 13 mākslinieki no sešām valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Gruzijas, Taivānas un Krievijas. Gleznotas tika Cēsis, arī portretēti cēsnieki, gleznās iemūžināta Piebalga. Kopš 1982. gada nemainīga palikusi tradīcija – katrs plenēra dalībnieks vienu darbu dāvina vēstures un mākslas muzejam, un nu jau izveidojusies nozīmīga akvareļglezniecības kolekcija, kuras 20 labāko darbu reprodukcijas apkopotas kalendārā – plānotājā 2009.gadam.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
37

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
31

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
23

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
80

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
41

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
43

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
15
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
30
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi