Vecpiebalgā izveidotas 12 piemiņas vietas, saistītas ar revolūcijas notikumiem. Pirms simts gadiem skola bija nacionālās pašapziņas veidošanās centrā, tāpat kā šodien. Uzzinājuši par revolūcijas ideāliem, senču drosmi un cīņu, vēstures skolotāju rosināti, vairāk nekā 200 Vecpiebalgas skolēni izteikuši vēlēšanos piedalīties zinātnisko darbu un radošajā konkursā. Tajā jaunieši apliecinājuši zināšanas un izpratni par simts gadus seniem notikumiem, pauduši arī savu attieksmi literāros darbos.
Dainas Jansones vadītajā vēstures stundā par 1905. gada revolūcijas notikumiem Vidzemē piedalījās arī Taurenes, Dzērbenes, Liezeres, Inešu un Sērmūkšu skolas audzēkņi. Skolēnu veikums – pētījumi, zīmējumi, dzejas, esejas un spēles par vēsturi – veidoja izstādi. No Vecpiebalgas vidusskolas arhīvos 30 gados krātajiem materiāliem izveidota jauna, 1905. gadam un izciliem novadniekiem veltīta modernizēta ekspozīcija. Uzrunājot lāpu gājiena un mītiņa dalībniekus pie skolas, Daina Jansone vērtēja notikumus šodienas skatījumā, visiem zinot, ka iespējama arī dziesmota revolūcija. “Toreiz nebija citas iespējas kā vien rīkoties krasi. Šī rīcība vēlāk gan izraisīja ļoti lielu traģēdiju.” Skolotāja uzsvēra, ka tagad dzīvojam citādāk un varam paust savu nostāju citādāk.
Par pašapziņas un attieksmes paušanu konkursa darbos apbalvoti Vecpiebalgas vidusskolas skolēni Sandris Rakauskis, Elizabete Vinovska, Kristīne Barūkle, Elīne Apine, Linda Liepiņa, par pētniecisko veikumu – Jānis Apalups, Evita Sondore un Vija Olte. Viņu darbi papildina nozīmīgo novada vēstures materiālu krājumu, kas radīts laikā, kad vidusskolai bija dots 1905. gada vārds.
Komentāri