Zane Grabovska ir dzimusi un augusi Cēsīs. “Saknēs esmu absolūta cēsniece,” teic jaunā uzņēmēja. Viņas uzņēmums “DomyArt” nu jau vairāk nekā trīs gadus piedāvā radīt unikālus zīmējumus uz apģērba un citām lietām.
“Savulaik sāku ar seju apgleznošanu, par to pirms vairākiem gadiem rakstīja arī “Druva”. To daru arvien, lai gan ļoti reti, seju apgleznošana bērniem palikusi otrajā plānā laika trūkuma dēļ. Cēsīs ir brīnišķīga māksliniece Baiba Feoktistova, kas mācību centrā “Buts” pasniedza apģērbu apgleznošanas kursus. Izlēmu pamēģināt,” stāsta Zane. “Kursos sapratu – man tas ļoti, ļoti patīk! Tā nu sāku veidot savu mazo uzņēmumu “DomyArt”.”
Nosaukums radies, iedvesmojoties no dēla vārda – Dominiks. “Sāku ar apģērba apgleznošanu, bet ar laiku nospriedu, ka vēlos to mēģināt arī uz citām lietām. Tā sāku radīt zīmējumus uz apaviem, iepirkuma somām, cepurēm. Jāteic, uz jebkura auduma izstrādājuma ir iespējams radīt gleznojumu,” turpina Zane. Top arī apgleznoti maki, klades, pat eglīšu rotājumi. Jautāta, cik noturīgs ir šāds uz auduma radīts zīmējums, Zane stāsta: “Tas ir līdzīgi kā apdrukai, bet atšķirība ir tā, ka zīmējums radīts ar roku, nevis mehāniski. Visi darbi top ar tieši tekstilam paredzētām krāsām, un tādas ir divu veidu – kokvilnas audumiem un sintētikas, ādas, mākslīgās ādas izstrādājumiem paredzētās.”
Zane vislabprātāk izvēlas audumus, kam sastāvā ir kokvilna, vislabāk, ja vismaz 75 % veido tieši kokvilnas izejvielas, tad zīmējums vislabāk turas. Māksliniece atgādina, ka nekas nav mūžīgs, arī jebkura mehāniskā apdruka uz krekliņa reti izdzīvo ilgāk par vidēji 30 mazgāšanas reizēm, līdzīgi ir arī ar rokām apgleznoto apģērba gabaliem. Jo biežāk tos mazgās, jo ātrāk krāsas sāks balot. Ja ievēro kopšanas nosacījumus, apgleznots apģērbs var “dzīvot” ļoti ilgu laiku.
“Vislabāk zīmējumus radīt uz apģērba, kas nav jāmazgā tik bieži, piemēram, T krekli. Tās varētu būt džinsa auduma jakas, cepures, iepirkumu maisiņi. Uz šāda veida lietām apgleznojums saglabāsies ilgāk,” teic Zane. “Gatavus darbus mājās neglabāju, veikala arī man nav, strādāju tikai pēc individuāliem pasūtījumiem. Ja nu retumis kāds gatavs darbs mājās parādās, parasti uzreiz to izlieku pārdošanai, un ātri vien atrodas īstais saimnieks. Cilvēki tiešām novērtē unikālas lietas. Pasūtījumus pārsvarā saņemu ar sociālo tīklu starpniecību, cilvēks pie manis vēršas ar savu ideju, kuru es palīdzu attīstīt. Reizēm vajag kaut ko papildināt vai noņemt, kopīgi veidojam skices un kopīgi arī nonākam līdz rezultātam, ko tad gleznot uz priekšmeta vai apģērba.”
Zane gan nedarina cilvēku un dzīvnieku portretus, visbiežāk zīmējumos ir animācijas tēli, ir abstrakti zīmējumi, dekoratīvi raksti un tamlīdzīgi. Tas, ko viņa dara, ir fantāzijas, domu lidojums. Zane nav profesionāla māksliniece, savulaik mācījusies Cēsu Mākslas skolā, bet tas ilga vien ļoti īsu periodu. “Mācības tur pametu. Atzīšu, ka man bija ļoti grūti paturēt savu radošo garu, kur mani ielika konkrētā rāmī. Es tam pretojos, man tas nepatika, un joprojām nepatīk strādāt, ja mani ierobežo. Tāda nu es esmu,” atklāj Zane. Viņa piebilst, ka arī tagad reizēm gadās pa pasūtījumam, ar ko viņa nespēj izveidot nekādu saikni, tad šos darbus piedāvā citai pazīstamai amata meistarei.
“Mans mērķis nav peļņa, tāpēc uzņemos izpildīt vien darbiņus, kas patiešām mani piesaista un kuros varu ielikt visu savu dvēseli. Neradu lietas tikai tāpēc, lai ar to pelnītu, tas vairāk ir mans vaļasprieks,” pauž Zane.
Viņa atzīst, ka “DomyArt” vēlas saglabāt kā savu hobijdarbu, lai tas nestu prieku un vairotu radošo brīvību. Jautāta, kas ir tas, ko cilvēki pasūta uz Ziemassvētkiem, viņa atklāj, ka popularitāti pēdējos gados ieguvuši viņas apgleznotie eglīšu rotājumi. “Manā darbnīcā Ziemassvētku gaidīšanas laiks sākas jau oktobrī. Piedāvāju dažādus apgleznojumus: gan mīļus dzīvnieciņus, gan uzrakstus. Bumbas ir palielas – ap 10 cm diametrā. Viss, ko es radu, ir absolūts roku darbs, tāpēc jāuzsver, ka katrs rotājums un katrs radītais apģērba zīmējums ir unikāls – nekas neatkārtojas. Ja, piemēram, man pasūtīts apgleznot džinsu jaku, tad tāda tā būs vienīgā.” Zane Cēsīs pasniedz arī apģērba apgleznošanas meistarklases gan bērniem no 6 gadu vecuma, gan pieaugušajiem. Tajās savu valkājamo mākslas darbu paveic jebkurš, arī bez jebkādām gleznošanas prasmēm. “Lai visa dzīve kā brīnišķīgs mākslas darbs!” novēl Zane.
Komentāri