Pirmdiena, 17. marts
Vārda dienas: Ģertrūde, Gerda, Gerhards

Vai mūzikas klubi traucē pilsētniekiem

Druva
10:06
11.11.2011
65
Ligita Kotane 1

Pēdējā laikā uzvirmojis jautājums, ka mūzikas klubi traucē naktsmieru Cēsu vecpilsētas iedzīvotājiem. Tiek diskutēts par jauniešu zemo kultūras līmeni un neprasmi atpūsties.

Par šiem jautājumiem “Druvas” redakcijā diskutējām ar jauniešiem Anci Upīti, Reini Reķi un Ģirtu Krūklīti, kā arī ar vecpilsētas iedzīvotājām Inesi Majori un Ligitu Kotāni.

-Vai ir pamats runāt par to, ka klubu apmeklētāji traucē cēsnieku naktsmieru?

L. Kotāne: – Es ar šo problēmu saskaros, jo dzīvoju vecpilsētā iepretim “Fonoklubam”. Jāteic, labprāt dzīvotu citur, jo esmu nogurusi no nekārtībām un trokšņa, kuru nedēļas nogalē dzirdu un redzu. Mana dzīves devīze ir tāda- dzīvo tā, lai netraucētu citam. Es tā dzīvoju, bet to nevaru teikt par saviem kaimiņiem- “Fonoklubu”. Turklāt neesmu pensionāre, kā laikrakstā “Druva” iepriekš rakstīja. Jūtos jauna, daudz ceļoju un man ir daudzas citas intereses. Taču saprotu, ka mums ar jauniešiem ir dažādi izglītības un kultūras līmeņi. Šajos gados esmu novērojusi, ka jauniešu izklaides saistās ar piedzeršanos. Viņu kultūras līmenis aprobežojas ar seksu vārtrūmēs un pagalmu piečurāšanu. Dažreiz uz ielas tā kliedz, ka liekas- kādu sit nost. Tas ir tas, kas mani nepamierina. Traucē arī troksnis, kas nāk no kluba.

R. Reķis:- Esmu muzikants, spēlēju klubos un daudz ko saprotu no skaņu izolācijas… Nav runa par vienu pilsētas klubu. Izstaigājiet pilsētu piektdienas vakarā, redzēsiet, kāds jandāliņš notiek pie citiem klubiem. Turklāt, ja jūs konkrēti runājat par “Fonoklubu”, salīdzinājumā ar citiem klubiem šeit visvairāk ir domāts par skaņas izolāciju. Sienas, logi, griesti – ir ar skaņas izolējošu materiālu nopakoti. Vienīgais, kas varētu traucēt, ir apmeklētāju čalas uz ielas vai pie kluba.

L. Kotāne:- Nē, tās mani tik traki netraucē.

I. Majore:- Dzīvoju kaimiņos Kotānes kundzei, bet tiešām man naktsmieru pilsētas nakts dzīve netraucē. Bieži atgriežos no teātra izrādēm vēlu vakarā, kad klubos jau pulcējas jaunieši. Kādreiz pat esmu gājusi un domājusi, kā tas ir, ka uz ielas nedzird “Fonokluba” mūziku. Varbūt, ja klubam atver durvis, dzirdama mūzika, bet ne tā, lai teiktu, ka traucē. Jā, mēs varam runāt par to, ka nedēļas nogalēs vairāk nekā darba dienās pilsētā uz ielām mētājas pudeles, varam teikt, ka jaunieši nokārto dabiskās vajadzības pie kāda stūra, bet tas ir jautājums par kaut ko citu.

,b>R. Reķis: –Un tā tas ir visā pilsētā. Vajag vakarā noiet gar “Vidzemnieka” ēku, tur jau pa gabalu ož. Bet tas ir jautājums par to, ka trūkst tualešu.

Ģ. Krūklītis: -Runa jau nav par kādu konkrētu klubu un ļaunajiem jauniešiem, kuri piesārņo vecpilsētu. Dzīvoju Lauciņos, arī tur jaunieši, iedami pa ielu, iemet pudeles un atkritumus manā zaļajā dārziņā. Tas nav saistāms ar klubiem. Tā ir jauniešu kultūra un jautājums, ka pilsētā trūkst atkritumu tvertnes.

-Vai domes piedāvātais risinājums vecpilsētā izlikt kameras uzlabos situāciju?

Ģ. Krūklītis- Noteikti. Jaunieši kameru priekšā tā neuzvedīsies. Baidīsies no soda. Video novērošanas kameras atrisinātu arī citus ar sabiedrisko kārtību saistītus jautājumus.

R. Reķis:- Jautājums ir, vai pilsētā vajag jauniešus un kādas ir piedāvātās atpūtas iespējas. Diemžēl Cēsīs jauniešiem atpūtu piedāvā tikai klubi. Kinoteātra vairs nav, nav arī nekādas citas alternatīvas.

<b> -Kā redzat pilsētas nākotni- ar čalojošiem jauniešiem, aktīvu naktsdzīvi vai klusu un mierīgu, kurā nenotiek pasākumi pat piektdienu un sestdienu vakaros?

L. Kotāne:- Nav runa par to, ka kāds no klubiem būtu jāslēdz, jo, nenoliedzami, Cēsis jau tagad ir tukšas. Esmu pat dzirdējusi, ka Cēsis ir viena no tām Latvijas pilsētām, no kuras aizbraucis visvairāk cilvēku. Cits jautājums- kā pilsētas pašvaldība visu tik tālu ir nolaidusi, ka tik daudzi aizbraukuši. Rodas jautājums- ko tad jauniešiem šeit darīt? Viņiem te atliek vien dzert un izklaidēties.

Ģ. Krūklītis:- Gribu uzsvērt, ka dzeršana nav jauniešu galvenā izklaide. Man pēc smagas un grūtas darba nedēļas, aizejot uz kafejnīcu vai klubu, interesē tikties ar draugiem, parunāties, kā kuram gājis, kas noticis katra dzīvē. Nav runa par dzeršanu.

L. Kotāne:- Nu, tāpat kā man. Tikai mums katram ir sava sabiedrība.

Ģ. Krūklītis:- Katram sava gan. Un mums noteikti nenāk prātā ne kādam mest ar pudeli, ne kāda vārtrūmi piečurāt.

I. Majore: – Jāsaprot, ka visus cilvēkus nevar vērtēt vienādi. Ne jauniešus, ne mana vecuma – pusmūža – cilvēkus. Ir daļa, kuriem viss vienalga.

Ģ. Krūklītis: – Ja Cēsīs nebūs atpūtas vietu –“Aroma”, “Melnais kaķis”, “Fonoklubs” un citas, tas nenozīmē, ka jaunieši sēdēs mājās. Viņi varbūt pa ielām klīdīs un pudeles dauzīs vēl vairāk.

I. Majore: – Domāju, ka pilsētai jāļauj virmot un jauniešiem šeit atpūsties. Man ļoti patika, ka šogad pilsētas svētkos bija uzstādītas vairākas skatuves, tostarp jauniešu skatuve Līvu laukumā. Pati tur mūziku līdz vieniem naktī baudīju, un tas viss bija lieliski.

L. Kotāne: – Nē, šīs pasākuma laikā mana, vecpilsētas iedzīvotājas dzīve, bija nepanesama.

Ģ. Krūklītis:- Bet tie bija svētki pilsētai un cēsniekiem. Tas bija super, ka bija arī jauniešu skatuve un ka tā mūs vienoja.

R. Reķis: – Jūs tiešām neesat gatava vienu dienu gadā pieciest skatuvi līdzās savai mājai pilsētas svētku labā? Jo tajā dienā visa pilsēta bija skatuvēs un mūzikas skaņās iekļauta.

L. Kotāne: – Nē, neesmu.

R. Reķis: – Rodas sajūta, ka jums vienkārši nepatīk mūzika un jauniešu izklaides.

L. Kotāne:- Mūzika man nepatīk. Arī šlāgeri man nepatīk. Kāpēc pie manas mājas nevar uzrīkot operu? Tā man patiktu.

I. Majore:- Man kā vecpilsētas iedzīvotājai ir cits skatījums uz ikdienu. Jāteic, paldies dievam, ka vismaz šovasar Rožu laukums atdzīvojās ar dažādiem muzikālajiem priekšnesumiem. Jo citādi tiešām liekas, ka pilsēta ir tukša un izmirst. Varētu būt vēl vairāk dažādu pasākumu. Lai nu kad, bet vasaras siltajās naktīs mēs varētu atļauties baudīt visu jauko un skaisto. Daudziem, arī man žēl, ka vienpadsmitos vakarā viss jau beidzas.

R. Reķis: – Es arī piekrītu, ka pilsēta jāatdzīvina, jābūt pasākumiem. Arī rallijs bija laba tradīcija, taču arī to dažu cilvēku dēļ aizliedza Cēsīs rīkot. L. Kotāne:- Man pret ralliju nebija nekādu iebildumu, man patika, ka viņi gar maniem logiem joņoja.

Taču jāatceras, ka dabas likumi ir dabas likumi. Cilvēkiem naktī ir jāguļ, jo pa dienu strādājam. Tad 12 vakarā visam ir jābeidzas un jābūt klusumam.

R. Reķis: –Taču mēs dzīvojam taču pilsētā, šurp atpūsties brauc jaunieši arī no citām Latvijas pilsētām. Tas ir tas, ar ko esam interesanti, turklāt jāpriecājas, ka tieši Cēsīs atrodas viens no labākajiem Latvijas klubiem- “Fonoklubs”. Tas mūsu pilsētai piesaista daudzu jauniešu.

-Vai varam nonākt pie vienota viedokļa, kāda tad ir galvenā problēma un kā tā būtu jārisina?

A. Upīte:- Jāsāk ar to, ka pašvaldībai jāparūpējas, lai pilsētā, īpaši līdzās atpūtas vietām, tiktu novietotas atkritumu urnas, jāuzstāda varbūt arī sausās tualetes, un noteikti daudz ko atrisinātu video novērošanas kameras. Tāpat būtu labi, ka pašvaldības policija vairāk uzraudzītu kārtību pilsētā, īpaši klubu tuvumā.

R. Reķis:- Tualešu trūkums pilsētā ir problēma, par kuru visu laiku runā. Nevar pārmest jauniešiem, ja viņi savas dabiskas vajadzības nokārto kaut kur krūmos.

Ģ. Krūklītis:- Vēlreiz nonākam pie tā, ka nevaram saistīt klubus ar jauniešiem, kuri atrodas uz ielas. Ja pie kluba atrodas jaunietis, kuram liekas, ka dzert un spļaudīties uz ielas ir forši, tā nav kluba īpašnieka vaina. Tā ir pašvaldības policijas problēma, kurai jārūpējas par kārtību pilsētā. Tāpat skaidrs, ka ne 25 vai 35 gadus vecu cilvēku neizmācīsim, ja viņam nav sapratnes par kulturālu uzvešanos, bet citādi jauniešus nosodīt nevaram. Visi esam bijuši jauni. Pilsēta bez klubiem un citām atpūtas vietām nav iedomājama. Esmu par to, lai vecpilsēta vēl vairāk tiktu attīstīta un “atdzīvināta” no pašreizējā savādā miera. Dzīvībai jābūt.

I. Majore:- Mani netraucē nekas. Pilsētas dzīvei jābūt, arī vecpilsētā. Nekad līdz šim jaunieši, kuri pulcējas nedēļas nogalē vecpilsētā, nav mani kā aizskāruši vai traucējuši. Viss bijis solīdi.

Liene Lote Grizāne

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jaunieši pin tīklus Ukrainas frontei

07:04
11.03.2025
37

Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas sabiedrības un valodas desmitās klases skolēni kopā ar klases audzinātāju Eviju Kosīti februāri – Mīlestības mēnesi -veltīja labdarībai. Viens no kopīgajiem darbiem bija aizsargtīkla pīšana Ukrainas karavīriem, trijās stundās iesākot pīt sešus reiz desmit metrus plato aizsargtīklu “Daumants”, kā arī turpinot ziemas laikam paredzētā tīkla pīšanu. Lai gan jaunieši šo […]

Godina Ukrainas tautas varonību

07:14
06.03.2025
24

Vecpiebalgas vidusskolā 24.februāra rītā ikdienas ritms uz mirkli apklusa. Skolēni un skolotāji šajā dienā, kad apritēja trīs gadi kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, pulcējās pie Gaismas sienas, godinot Ukrainas tautas varonību un ar klusuma brīdī pieminot upurus, kas krituši, aizstāvot valsts neatkarību.Gaismas sienu pie Drau­dzes skolas ēkas, kas atrodas blakus vidusskolai, atklāja 2022. gada […]

“SkillsLatvia” konkursanti Cēsīs gatavo atvilktni

16:12
05.03.2025
59

Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā Cēsīs aizvadīts nacionālā jauno profesionāļu meistarības konkursa “SkillsLatvia 2025” pēdējais pusfināls – “Mēbeļu izgatavošana”. Konkursā savas prasmes parādīja 11 audzēkņi no Latvijas 10 profesionālajām izglītības iestādēm. Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumu (VTDT) pārstāvēja 2. kursa audzēknis Jānis Pomaskovs, kurš jau divreiz uzvarējis citā – starptautiskā profesionālās meistarības “Mēbeļu galdnieks” – […]

Rāmuļu pamatskola uzņem skolēnus 1. - 9. klasei 2025./2026. mācību gadam

16:40
26.02.2025
37

Rāmuļu pamatskola aicina topošos un esošos skolēnus, kuriem nepieciešama individuāla pieeja un kuriem svarīgs dabas tuvums un ilgtspējīgas vērtības, pievienoties skolas skolēnu saimei 2025./2026. mācību gadā. Skolā tiek realizētas trīs izglītības programmas – pamatizglītības programma (kods 21011111), pamatizglītības 2. posma (7. – 9. klase) programma (23011113) un speciālās pamatizglītības programmu izglītotajiem ar garīgās attīstības traucējumiem […]

Skolas vakars – mācību iestādes devums kopienai

06:22
20.02.2025
185

Vecpiebalgas vidusskolā nolemts reizi mēnesī rīkot Skolas vakaru un uz tikšanos aicināt ikvienu – pieaugušos un skolēnus. Tā ir iespēja apgūt ko jaunu, tikties un izrunāt lietas, kas priecē un satrauc. Pirmie vakari jau aizvadīti, un vidusskolas direktore Ilona Strelkova atzīst: “Dalībnieku vērtējums par pirmo tikšanos apliecināja, ka pasākums sevi ir attaisnojis. Tāpēc esam apņēmības […]

Draudzēties ar citplanētiešiem, kā pareizi rēķināt un aizdomāties

06:56
12.02.2025
84

Cēsu Valsts ģimnāzijas skolēnu dome uz akadēmisko debašu spēli “Skolēni pret politiķiem” uzaicināja politiķus. Ģimnāzijā skolotājas Laumas Abramsones vadībā darbojas debašu pulciņš, audzēkņi regulāri piedalās turnīros un gūst labus panākumus. Debašu formāts vienkāršs – par iepriekš zināmām tēmām tiek sagatavoti fakti, pierādījumi, kas apstiprina vai noliedz apgalvojumu. Septiņās minūtēs viena komanda to aizstāv, otra noliedz, […]

Tautas balss

Kāpēc pusnaktī kopj ietves?

17:23
16.03.2025
23
Lasītājs raksta:

“Pusnaktī mani pamodināja traks troksnis, šķita, brauc traktors vai pat tanks. Vienu mirkli iedomājos, ka varbūt man atvesta malka, to izgāž, bet aptvēru, ka naktī jau nu to diezin vai vestu. Gāju skatīties pa logu, kas notiek. Ielas zaļajā zonā starp ietvi un brauktuvi strādāja neliels traktors. Ko tur zālājam darīja, nesapratu, tikai nākamajā dienā […]

Mazajam velosipēdistam nepieciešama ķivere

17:15
16.03.2025
12
Lasītāja P. raksta:

“Nu jau Cēsu ielās aizvien vairāk velosipēdistu. Tas priecē, kā teikt, pavasara vēstnesis. Taču apbēdina, kā nepilngadīgajiem riteņbraucējiem galvā nav ķiveres. Daudz taču nevajag, lai paslīdētu kādā slīpumā vai peļķē, kristu. Tas nu būtu vecāku pienākums – mācīt, ka ķivere jāvalkā,” sacīja lasītāja P.

Nav jāgaužas, bet jādarbojas

14:50
13.03.2025
21
Cēsnieks T. raksta:

“Man liekas, satraukumam, ka Latvijā ir nedroši, nav pamata. Esmu diezgan pārliecināta, ka mums tuvākajos gados nekas nedraud, neviens te neuzbruks. Taču, ka pasaules kārtība mainās un katram pašam vairāk jāatbild par sevi un savu valsti, tas gan skaidri redzams. Nav, ko gausties, jādarbojas savas valsts labā,” sacīja cēsnieks T.

Tualetes svarīgas ģimenēm ar bērniem

14:49
12.03.2025
26
Māmiņa raksta:

“Kļūst siltāks, ģimenes ar maziem bērniem vairāk dodas pastaigās, bet Cēsīs, Pils parkā, tualete slēgta. Kur aiziet? Tāds četrgadnieks vajadzību iet uz tualeti saprot tikai pēdējā mirklī, paciesties nevar. Gaidītu, ka pašvaldība vairāk parūpētos par šādām situācijām, lai vismaz brīvdienās cēsnieku pastaigu vietu tuvumā būtu tualetes,” rosināja kuplas ģimenes māmiņa.

Budžetam vispirms jānodrošina primārās vajadzības

14:48
12.03.2025
28
11
Lasītāja raksta:

“Izlasīju “Cēsu Vēstīs” datus par šī gada Cēsu novada budžetu. Nesaprotu, pēc kādiem kritērijiem piešķir līdzekļus dažādiem darbiem. Piemēram, Eduarda Veidenbauma muzejā pieejamības nodrošināšanai 67 tūkstoši eiro. Nesaku, ka nevajag tādu pasākumu, bet vai šis ir īstais brīdis, kad varam atļauties uzlabot memoriālā muzeja pieejamību. Tajā pašā laikā patvertņu uzlabošanai visā novadā paredzēti tikai 30 […]

Sludinājumi