Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Tautasdziesmas mācās interešu pulciņā

Sarmīte Feldmane
09:38
04.02.2019
58
Jaunpiebalgas Lakstigalas 1 1

Cēsīs 12 Vidzemes skolu komandas piedalījās ikgadējā latviešu tautasdziesmu dziedāšanas sacensībā “Lakstīgala 2019”.

“Pirms gadiem vēsturiskajā Cēsu rajonā komandas bija arī Cēsu Valsts ģimnāzijai, kādreiz arī Raunas un Vecpiebalgas vidusskolā. Tagad ir tikai Jaun­piebalgas un Stalbes vidusskola. Ja ir skolotājs, kuru interesē folklora, kurš gatavs veltīt laiku, tad ir arī interešu pulciņš. Jārēķinās, ka skolās bērnu skaits samazinās, bet interešu izglītības pulciņu ir daudz,” stāsta Cēsu Bērnu un jauniešu centra “Spārni” direktore Dzidra Matu­sēviča un uzsver, ka “Lakstīgala” ir viens no grūtākajiem konkursiem. Daudzos novados konkursus nerīko, bet cēsnieki turpina tradīciju.

Dalībnieki sacenšas ne tikai tau­tasdziesmu dziedāšanā un zināšanā, bet arī atbild uz viktorīnas jautājumiem par tradicionālajiem latviešu tautas mūzikas instrumentiem, svinamajām dienām, tradīcijām un godiem, kā arī izskaidroja tautasdziesmās izmantotos senvārdus.

Vidzemes sacensībā “Lakstī­gala” piedalījās Jaunpiebalgas vidusskolas 2.-3.klašu komanda, kuru gatavo skolotāja Ieva Damroze, un 5.-7.klašu komanda, skolotāja Liena Vaļģe, Stalbes vidusskolas 4.klases komanda, skolotāja Anda Tomsone.
Skolotājas L.Vaļģe un A. Tomsone atzīst, ka skolēnus ieinteresēt par tautasdziesmām ir grūti. “Ir bērni, kurus nevar ne ar ko aizraut. Ja iepatīkas, tad labprāt iesaistās interešu pulciņā. Pēc pirmā konkursa viņi redz, ka arī citi piedalās, ka var sacensties. Un katram taču gribas būt labākam, gudrākam,” saka L.Vaļģe un piebilst, ka interešu pulciņš ir liels papildu darbs.

Jaunāko klašu konkursa dalībniekiem jāzina 25, vecāko – 50 tautasdziesmas. “Tas ir nopietns uzdevums. Jāzina vārdi un melodija. Dažai tautasdziesmai ir vairāk nekā desmit pantiņu. Mazie bērni neuztver melodiju, viņi vairākas tautasdziesmas var nodziedāt vienā melodijā. Viņi grib tautasdziesmas iekalt, nevis domāt līdzi vārdiem, notikuma attīstībai. Dažas dziesmas ir citādas nekā mācību grāmatā. Bērni mulst, kurš variants jādzied,” pieredzē dalās A.Tomsone un uzsver, ka tautasdziesmu apguve attīsta prātu, paplašina redzesloku. “Bēr­niem ļoti daudz jāskaidro, jo viņi nesaprot, par ko ir tautasdziesma. Kādreiz nebija jāskaidro, kas ir druva. Pirms dažiem gadiem vēl kāds minēja avīzi, tagad tas ir svešs vārds. Tāpat kā bērītis, ko kāds domāja, ka tiek runāts par bērniņu,” pastāsta skolotāja un uzsver, ka tautasdziesmās ir ieprogrammēta Latvijas nākotne, tikai bērniem tas jāizskaidro.

Vidzemes konkursā komandas vērtēja Valsts izglītības un satura centra vecākā referente Rita Platpere, projektu koordinatore Māra Mellēna un Cēsu skolēnu koru apriņķa virsvadītāja Ilga Šķendere.

““Lakstīgala” ir brīnišķīga kopā būšana, dziedāšana. Bagāti bija komandu mājas darbu groziņi. Tajos komandas prezentēja savus novadus. Īpašs prieks par Stalbes skolēniem – paši gatavo mūzikas instrumentus, par tiem stāsta. Prieks par jaunpiebaldzēniem. Viņu uzstāšanās tik mūsdienīga, pievilcīga, dziesmu aplī redzējām, ar kādu prieku viņi to dara un vinnē vecākus skolēnus dziesmu zināšanā,” pēc sacensībām vērtē Māra Mellēna.

Ilga Šķendere pauž gandarījumu, ka skolēni ar lepnumu dzied sava novada dziesmas, stāsta par tradīcijām, cilvēkiem. “ Jaunpie­baldzēni dzied tautasdziesmas, kuras nav plaši pazīstamas. Tās ir piebaldzēnu tautasdziesmas. Dziesmu aplī viņi dzied dziesmas ne tikai no krājuma, tas ir apsveicami,” saka Ilga Šķendere.

Šī konkursa ierosinātājs un iedibinātājs Latvijā bija Amerikas latvietis, komponists Roberts Zuika, kurš izdeva latviešu tautasdziesmu krājumu “Lakstīgala” un rosināja gan skolotājus, gan skolēnus vairāk mācīties un dziedāt tautasdziesmas, rīkot sacensības dziedāšanā un latviešu folkloras zinībās, kā arī aktivizēt sava novada kultūras vērtību apzināšanu. Krājumā ir 117 tautasdziesmas.

“Ja pirms gadiem ģimenēs vēl dziedāja tautasdziesmas, tagad to dara ļoti reti. Bērnam viss ir jāiemācās. Pirms gadiem varējām salīdzināt, kā dzied mājās un kāda ir dziesma Roberta Zuikas krājumā, tagad krājuma varianti ņem virsroku,” vērtē Rita Platpere.

Agrāk konkursā populāra bijusi individuālā sacensība par Ro­berta Zuikas iedibināto sudraba lakstīgalas nozīmīti. Lai piedalītos, bija jāzina visas 117 tautasdziesmas, kas ir krājumā. Savulaik to ieguva arī stalbēnietis, tagad jaunais mūziķis Pauls Ēriks Skujiņš. “Pē­dējos gados neviens nepiesakās. Aizvien grūtāk bērniem izdziedāt melodijas. To, ko devusi darbošanās šajā interešu pulciņā, piedalīšanās “Lakstīgalā”, bērni novērtē pēc gadiem,” secina R.Platpere.

Pēc konkursa L. Vaļģe atklāj, ka vislabāk patikušas jaunāko klašu komandas. “Bērni ir brīvāki, ja priecājas, tad no sirds. Labi, ka no Ogres bija vidusskolēnu komanda, jaunākie skolēni redzēja, ka ne tikai viņi piedalās, ka to dara arī vecāki skolēni,” pārdomās dalās L. Vaļģe.

Žūrija visām komandām deva augstu vērtējumu. Šogad “Lakstī­galai” nav valsts konkursa. “Bērniem ir svarīgi saņemt atzinīgu vērtējumu. Tas nozīmīgi paš­apziņai,” gandarīta par savas komandas sniegumu, saka skolotāja A. Tomsone.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Mācību tirdziņā – tikai pašradītas preces

07:06
22.11.2024
28
1

Tirdziņi mācību iestādēs tradicionāli saistās ar Miķeļdienas atzīmēšanu, bet šogad tirgošanās ar pašu veikumiem nereti notika, atzīmējot Mārtiņdienu. Arī Skujenes pamatskolā skolēniem bija iespēja parādīt citiem savas ģimenes sagatavoto. “Esam neliela lauku skoliņa, visi audzēkņi bija aicināti piedalīties Mārtiņdienas gadatirgū, bet skolas “Junior Achievement” pulciņa dalībniekiem bija jāprezentē savi uzņēmumi,” par aizvadīto tirgošanos pastāsta uzņēmējdarbības […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
48
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Jaunais pianists Gustavs uzstājas starptautiskas balvas atklāšanā

06:20
12.11.2024
68

Starptautiskā projekta mūzikas, mākslas, zinātnes un arhitektūras jomā “Baltijas Balva/Baltic Awards” prezentācijā Nacionālajā operā ar priekšnesumiem uzstājās jaunie, talantīgie mūziķi, konkursa “Ineses Galantes talanti” laureāti, viņu vidū arī desmit gadus jaunais cēsnieks, pianists Gustavs Kalējs. “Baltijas Balva/Baltic Awards” ir jauns Ineses Galantes fonda projekts, kas tiek īstenots sadarbībā ar trīs Baltijas valstu sabiedriskajām un izglītības […]

Svarīga skolēniem droša un atbalstoša vide

07:39
08.11.2024
94

Vecpiebalgas vidusskolā jau vairākus gadus darbojas speciālistu komanda, kas nodrošina pedagoģisku, psiholoģisku un sociālu atbalstu skolēniem, viņu ģimenēm un pedagogiem. Atbalsta komanda, kurā ir skolas vadības pārstāvis, sociālais pedagogs, speciālais pedagogs un logopēds, palīdz mācību iestādē nodrošināt emocionāli un fiziski drošu vidi. Tomēr arī izaicinājumu ir daudz. “Druvas” sarunā ar skolas sociālo pedagogu, KiVa prog­rammas […]

Drošās velobraukšanas mācības. Vai skolas tās īsteno?

10:30
04.11.2024
33

Veselīgs dzīvesveids kļuvis par vienu no aktuālajām tēmām arī skolu vidē, tostarp fizisko aktivitāšu nozīmīgums cilvēka ikdienā. Bērni un jaunieši tiek aicināti uz skolu doties ar velosipēdiem, tomēr, lai prastu labi pārvietoties pa ielām un iespējami izvairītos no jebkādiem negadījumiem, katram velobraucējam būtu jāpārzina satiksmes noteikumi un jāapgūst vajadzīgās prasmes. Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes […]

Profesors novērtē jaunos talantus

10:29
01.11.2024
61

Trīs dienas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā  meistarklases vadīja Gdaņskas mūzikas akadēmijas alta spēles profesors Kšištofs Komendareks-Timendorfs. “Tā kā vidusskola ir reģionālais metodiskais centrs, aicinājām arī audzēkņus no Vidzemes mūzikas skolām un citām vidusskolām. Meistarklasēs piedalījās ne tikai vidzemnieki, arī jaunie mūziķi no Ventspils, Ādažiem, Rīgas. Katram tā bija lieliska iespēja papildināt savas muzikālās prasmes,” […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
15
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi