Otrdiena, 30. aprīlis
Vārda dienas: Lilija, Liāna

Tautasdziesmas mācās interešu pulciņā

Sarmīte Feldmane
09:38
04.02.2019
23
Jaunpiebalgas Lakstigalas 1 1

Cēsīs 12 Vidzemes skolu komandas piedalījās ikgadējā latviešu tautasdziesmu dziedāšanas sacensībā “Lakstīgala 2019”.

“Pirms gadiem vēsturiskajā Cēsu rajonā komandas bija arī Cēsu Valsts ģimnāzijai, kādreiz arī Raunas un Vecpiebalgas vidusskolā. Tagad ir tikai Jaun­piebalgas un Stalbes vidusskola. Ja ir skolotājs, kuru interesē folklora, kurš gatavs veltīt laiku, tad ir arī interešu pulciņš. Jārēķinās, ka skolās bērnu skaits samazinās, bet interešu izglītības pulciņu ir daudz,” stāsta Cēsu Bērnu un jauniešu centra “Spārni” direktore Dzidra Matu­sēviča un uzsver, ka “Lakstīgala” ir viens no grūtākajiem konkursiem. Daudzos novados konkursus nerīko, bet cēsnieki turpina tradīciju.

Dalībnieki sacenšas ne tikai tau­tasdziesmu dziedāšanā un zināšanā, bet arī atbild uz viktorīnas jautājumiem par tradicionālajiem latviešu tautas mūzikas instrumentiem, svinamajām dienām, tradīcijām un godiem, kā arī izskaidroja tautasdziesmās izmantotos senvārdus.

Vidzemes sacensībā “Lakstī­gala” piedalījās Jaunpiebalgas vidusskolas 2.-3.klašu komanda, kuru gatavo skolotāja Ieva Damroze, un 5.-7.klašu komanda, skolotāja Liena Vaļģe, Stalbes vidusskolas 4.klases komanda, skolotāja Anda Tomsone.
Skolotājas L.Vaļģe un A. Tomsone atzīst, ka skolēnus ieinteresēt par tautasdziesmām ir grūti. “Ir bērni, kurus nevar ne ar ko aizraut. Ja iepatīkas, tad labprāt iesaistās interešu pulciņā. Pēc pirmā konkursa viņi redz, ka arī citi piedalās, ka var sacensties. Un katram taču gribas būt labākam, gudrākam,” saka L.Vaļģe un piebilst, ka interešu pulciņš ir liels papildu darbs.

Jaunāko klašu konkursa dalībniekiem jāzina 25, vecāko – 50 tautasdziesmas. “Tas ir nopietns uzdevums. Jāzina vārdi un melodija. Dažai tautasdziesmai ir vairāk nekā desmit pantiņu. Mazie bērni neuztver melodiju, viņi vairākas tautasdziesmas var nodziedāt vienā melodijā. Viņi grib tautasdziesmas iekalt, nevis domāt līdzi vārdiem, notikuma attīstībai. Dažas dziesmas ir citādas nekā mācību grāmatā. Bērni mulst, kurš variants jādzied,” pieredzē dalās A.Tomsone un uzsver, ka tautasdziesmu apguve attīsta prātu, paplašina redzesloku. “Bēr­niem ļoti daudz jāskaidro, jo viņi nesaprot, par ko ir tautasdziesma. Kādreiz nebija jāskaidro, kas ir druva. Pirms dažiem gadiem vēl kāds minēja avīzi, tagad tas ir svešs vārds. Tāpat kā bērītis, ko kāds domāja, ka tiek runāts par bērniņu,” pastāsta skolotāja un uzsver, ka tautasdziesmās ir ieprogrammēta Latvijas nākotne, tikai bērniem tas jāizskaidro.

Vidzemes konkursā komandas vērtēja Valsts izglītības un satura centra vecākā referente Rita Platpere, projektu koordinatore Māra Mellēna un Cēsu skolēnu koru apriņķa virsvadītāja Ilga Šķendere.

““Lakstīgala” ir brīnišķīga kopā būšana, dziedāšana. Bagāti bija komandu mājas darbu groziņi. Tajos komandas prezentēja savus novadus. Īpašs prieks par Stalbes skolēniem – paši gatavo mūzikas instrumentus, par tiem stāsta. Prieks par jaunpiebaldzēniem. Viņu uzstāšanās tik mūsdienīga, pievilcīga, dziesmu aplī redzējām, ar kādu prieku viņi to dara un vinnē vecākus skolēnus dziesmu zināšanā,” pēc sacensībām vērtē Māra Mellēna.

Ilga Šķendere pauž gandarījumu, ka skolēni ar lepnumu dzied sava novada dziesmas, stāsta par tradīcijām, cilvēkiem. “ Jaunpie­baldzēni dzied tautasdziesmas, kuras nav plaši pazīstamas. Tās ir piebaldzēnu tautasdziesmas. Dziesmu aplī viņi dzied dziesmas ne tikai no krājuma, tas ir apsveicami,” saka Ilga Šķendere.

Šī konkursa ierosinātājs un iedibinātājs Latvijā bija Amerikas latvietis, komponists Roberts Zuika, kurš izdeva latviešu tautasdziesmu krājumu “Lakstīgala” un rosināja gan skolotājus, gan skolēnus vairāk mācīties un dziedāt tautasdziesmas, rīkot sacensības dziedāšanā un latviešu folkloras zinībās, kā arī aktivizēt sava novada kultūras vērtību apzināšanu. Krājumā ir 117 tautasdziesmas.

“Ja pirms gadiem ģimenēs vēl dziedāja tautasdziesmas, tagad to dara ļoti reti. Bērnam viss ir jāiemācās. Pirms gadiem varējām salīdzināt, kā dzied mājās un kāda ir dziesma Roberta Zuikas krājumā, tagad krājuma varianti ņem virsroku,” vērtē Rita Platpere.

Agrāk konkursā populāra bijusi individuālā sacensība par Ro­berta Zuikas iedibināto sudraba lakstīgalas nozīmīti. Lai piedalītos, bija jāzina visas 117 tautasdziesmas, kas ir krājumā. Savulaik to ieguva arī stalbēnietis, tagad jaunais mūziķis Pauls Ēriks Skujiņš. “Pē­dējos gados neviens nepiesakās. Aizvien grūtāk bērniem izdziedāt melodijas. To, ko devusi darbošanās šajā interešu pulciņā, piedalīšanās “Lakstīgalā”, bērni novērtē pēc gadiem,” secina R.Platpere.

Pēc konkursa L. Vaļģe atklāj, ka vislabāk patikušas jaunāko klašu komandas. “Bērni ir brīvāki, ja priecājas, tad no sirds. Labi, ka no Ogres bija vidusskolēnu komanda, jaunākie skolēni redzēja, ka ne tikai viņi piedalās, ka to dara arī vecāki skolēni,” pārdomās dalās L. Vaļģe.

Žūrija visām komandām deva augstu vērtējumu. Šogad “Lakstī­galai” nav valsts konkursa. “Bērniem ir svarīgi saņemt atzinīgu vērtējumu. Tas nozīmīgi paš­apziņai,” gandarīta par savas komandas sniegumu, saka skolotāja A. Tomsone.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Topošajiem mūziķiem iespēja apgūt jaunas un papildināt esošās prasmes

05:12
25.04.2024
43

“Šīs meistarklases ir daļa no pasākumu sērijas, ko veicam kā metodiskais centrs. Šajā reizē tā bija jauno dziedātāju vokālās un skatuves prasmju attīstīšana un koncertmeistaru profesionālā pilnveide,” tā par 15.aprīlī aizvadīto notikumu Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā pastāsta iestādes metodiķe Ija Groza. “Šajā reizē mēģinājām jaunu formātu – vienā telpā, vienā vietā norisinājās gan vokālo […]

Kultūras apmaiņa un ielu māksla. Jaunieši mācās sadarbību un toleranci

10:26
23.04.2024
70

12 jaunieši no Nīderlandes un tikpat Cēsu novada pārstāvju pagājušajā nedēļā darbojās Cēsīs. Viņi tikās projektā “Ielu mākslas spēks 2.0”, kura mērķis ir veicināt izpratni par līdzdalību, sadarbību, toleranci. Kopējā darbā tapa arī kas jauns – ar ielu mākslai raksturīgajiem paņēmieniem apgleznota telpa Jauniešu mājā. “Sākotnējais plāns projektā bija piešķirt jaunas krāsas Jauniešu mājas iekšpagalmam, […]

CVĢ fiziķu komanda iegūst 3.vietu valsts mērogā

05:12
19.04.2024
91

“Pats komandu olimpiādē piedalījos jau trešo reizi, bet šajā gadā veicās vislabāk. Bija ļoti interesanti, sadalījām uzdevumus starp mums pieciem,” par dalību Latvijas Fizikas komandu olimpiādē pastāsta Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) 12.a klases skolnieks Kārlis Driba. “Šoreiz bija daudz komandu, vairāk nekā abās iepriekšējās olimpiādēs, tāpēc tas bija arī zināms izaicinājums. Bija patīkami redzēt starp […]

"Tuk, tuk, taisīsim strazdulēniem būri!”

05:18
18.04.2024
62

Straupes pamatskolas pirmsskolas trīsgadnieku grupiņas “Taurenīši” bērni mēneša tēmas ietvaros rosīgi darbojās – kopā ar mazā Vestarda tēti gatavoja putnu būrīšus lidojošajiem draugiem dārzos. Bērni ne vien vēroja, kā dēlīšu sagataves pārtop par putnu būrīti, bet drosmīgākie arī iemēģināja roku mājiņas gatavošanā. “Ar šiem bērniņiem strādāju, kad viņi tikko atnāca uz bērnudārzu. Esmu studente, un […]

Bērni lasa un vērtē grāmatas

09:59
08.04.2024
83

Gada garumā bērni un vecāki lasīja grāmatas un izvēlējās tīkamākās, piedaloties Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023”. Programmas dalībnieki, kuri tajā iesaistījās Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā, pulcējās lasīšanas svētkos. Cēsniece Anastasija Alekse­jeva ir grāmatu mīļotāja, meitene izlasīja ne tikai savam vecumam paredzētos, bet visus programmā iekļautos darbus. […]

Lai mācītu skolēnus, mācās arī skolotāji

12:25
27.03.2024
89

Cēsu Bērzaines pamatskolā aizvien pilnveido iekļaujošās izglītības metodes Statusa maiņa no speciālās skolas uz pamatskolu, kura īsteno iekļaujošo izglītību, ir liels solis un process, kas prasa īpašu pieeju un virzību uz mērķtiecīgu attīstību. Cēsu Bērzaines pamatskolai šis ir pirmais mācību gads jaunajā statusā. Skola nemitīgi pilnveidojas, lai mācību process skolā nodrošinātu nepieciešamo katram skolēnam. “Iekļaujoša […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
24
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
32
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
24
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
56
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
47
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi