Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Strādāt lauku skolā. Ar interesi un aizrautību

Anna Kola
15:36
04.12.2023
144
Kimija Copy 1

Jaunpiebalgas vidusskolā strādā divi ķīmijas skolotāji – Kārlis Krastiņš un Indriķis Andris Birznieks. Abiem pamata darbs un dzīve ir Valmierā, bet abi ik trešdienu mēro ceļo uz Jaunpiebalgu un nenožēlo laiku, kas jāpavada ceļā.

Brauciens ved pa skaistu apkārtni, taču pats galvenais- abiem jaunajiem pedagogiem, draugiem kopš bērnu dienām, patīk darbs Jaunpiebalgas vidusskolā.

Kārlis un Indriķis Andris studējuši Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātē ar profesionālo ievirzi “Ķīmijas un ģeogrāfijas skolotājs”. Kārlis darbu Jaunpie­balgā sāka pagājušajā mācību gadā, šogad tur strādā arī Indriķis.

Uzsākot darbu Jaunpiebalgā, Kārlis jutis samērā lielu atšķirību starp darba vidi Valmierā un Jaunpiebalgā: “Bija ļoti interesanti kontrasti ar skolēnu skaitu, proti, Jaunpiebalgā 12.klasē bija četri, kas apguva ķīmijas padziļināto programmu, daudz mazāk nekā Valmierā. Arī 10.klasē skolēnu skaits ievērojami mazāks nekā Valmieras ģimnāzijā. Protams, strādāt daudz vieglāk mazākā klasē, var būt daudz personiskāka pieeja, var katram individuāli veltīt vairāk laika.”

Jautāti, vai nav sarežģīti strādāt skolās, kas atrodas tālu viena no otras, gan Indriķis Andris, gan Kārlis teic, ka braukšana nav apgrūtinājums – abi ik trešdienu mēro ceļu no Valmieras un Jaunpiebalgu kopā. “Ceļā paiet aptuveni stunda un desmit minūtes. Abi tiešām izbaudām ceļu – skaisto ainavu uz Jaunpiebalgu. Abi trešdienās nostrādājam visas astoņas stundas. Protams, ir arī izaicinājumi, strādājot skolā tikai vienu dienu nedēļā. Ķīmijā vajadzīgs veikt laboratorijas darbus, ko ir sarežģīti ieplānot tikai reizi nedēļā. Lielu palīdzību sniedz paši jaunieši – viņi ar lielāko prieku iesaistās laboratorijas darbu sagatavošanā pamatskolēniem, gatavo šķīdumus, sameklē vajadzīgos traukus, priekšmetus,” stāsta Kārlis.

Jaunais skolotājs atzīst, ka noteikti saredz sevi strādājam Jaunpiebalgas vidusskolā arī nākotnē. “Nav nekādu pretenziju, darbs šeit patīk. Jāpiebilst, ka pēc nostrādātas dienas Jaunpiebalgā nogurums nav tik jūtams kā pēc tādas pašas darbadienas Val­mieras skolā. Tieši te jāmin, ka mazāks skolēnu skaits nozīmē ne vien kvalitatīvāku, individuālāku mācību procesu, bet dod iespēju atjaunot enerģijas rezerves arī pedagogam.” Arī Indriķis pievienojas Kārļa teiktajam, ka ķīmijas skolotāja amatā Jaunpiebalgas vidusskolā strādās arī turpmāk. “Šī tiešām ir fantastiska iespēja. Katru reizi, braucot mājup uz Valmieru, ar Kārli prātojam, cik lielisks ir darbs Jaunpiebalgas vidusskolā gan kolēģu, gan skolēnu dēļ. Mums abiem šī ir jauna pieredze, jo iepriekš lauku skolā nebijām strādājuši.”

Kārlis arī teic, ka liels prieks par sadarbību ar Jaunpiebalgas vidusskolas direktoru Arni Ra­tiņu: “Tik pozitīvu, vienlaikus mierpilnu direktoru neesmu saticis. Var redzēt, ka šis cilvēks ir īstajā vietā un īstajā laikā.”

Indriķis Andris un Kārlis novērojuši vēl kādu pozitīvu iezīmi, proti, lauku skolu skolēni ir centīgāki, vairāk respektē skolotāju. “Ir jūtama lielāka pietāte pret mācībām, viņi respektē kontroldarbus, tiem gatavojas. Viņi neuzskata, ka skolotājs ir vienīgais informācijas avots, viņi zina, ka ir jāmācās arī pašiem, negaidot, ka viss tiks ar karoti ieliets mutē,” saka Kārlis. Arī Indriķis Andris atzīst, ka Jaunpiebalgas skolēniem ir lielāka vēlme mācīties, lielāka cieņa pret skolotāju. “Patiešām esmu novērojis, jo lielāka un, iespējams, prestižāka skola, jo skolēni vairāk ieinteresēti savās tiesībās, nevis pienākumos. Šķiet, ka lauku skolās ir saglabājies respekts un cieņa pret pedagogiem, mantots no iepriekšējām paaudzēm,” tā Indriķis Andris.

Jaunie pedagogi arī teic, ka liela priekšrocība darbā ir abu vecums, 26 gadi, komunikācija ar jauniešiem vedas ļoti viegli, skolēni dažkārt jūt lielāku saikni tieši ar gados jaunākiem pedagogiem. “Ir bijušas situācijas, kad skolēni kādus personīgus pārdzīvojumus, problēmas nespēja uzticēt nevienam citam, bet izstāstīja tieši man, domāju– tieši mazākas vecuma starpības dēļ,” pārdomās dalās Indriķis Andris.

Viņš arī vērtē, ka ķīmijas nozarē Latvijā strādāt nav viegli. Varbūt arī tāpēc no eksaktajiem priekšmetiem ķīmija noteikti ir vismazāk populāra. “Fizika un matemātika padodas daudziem, abiem priekšmetiem arī ir liela sasaiste. Ķīmijā ir matemātika, bet ne tik daudz kā fizikā. Turklāt ķīmijā visa mācību viela kā liels vilciens faktiski nāk līdzi, viss, kas ir apgūts no astotās klases, ir noderīgs un vajadzīgs visā programmas apguves laikā,” saka Indriķis. Tagad vidusskolēniem iespējams apgūt arī ķīmijas padziļināto kursu, tas nav vienkārši, atzīst jaunais skolotājs. Viņš arī piebilst: “Runājot par pagājušā mācību gada gala eksāmena sliktajiem rezultātiem visā valstī, kā ķīmijas skolotājs varu teikt, ka arī eksāmena saturs bija izveidots nevajadzīgi sarežģīts.”

Kāds bija ceļš uz skolotāja profesiju? Kārlis stāsta, ka pēc vidusskolas abi izvēlējušies apgūt ķīmijas tehnologa profesiju, bet drīz vien sapratuši, ka tas nebūs viņiem piemērots darbs. Indriķis Andris saka, ka bijis skaidrs – viņš nevēlas strādāt ķīmijas industrijā, tajā skaitā lielajos farmācijas uzņēmumos. Un Kārlis sapratis, ka viņa aicinājums ir vairāk strādāt ar cilvēkiem. Tā mainīts studiju virzien.

“Un nu mūsu ceļš kopā arī aizvedis līdz darbam Jaunpiebalgā,” tā Indriķis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Mācību tirdziņā – tikai pašradītas preces

07:06
22.11.2024
10

Tirdziņi mācību iestādēs tradicionāli saistās ar Miķeļdienas atzīmēšanu, bet šogad tirgošanās ar pašu veikumiem nereti notika, atzīmējot Mārtiņdienu. Arī Skujenes pamatskolā skolēniem bija iespēja parādīt citiem savas ģimenes sagatavoto. “Esam neliela lauku skoliņa, visi audzēkņi bija aicināti piedalīties Mārtiņdienas gadatirgū, bet skolas “Junior Achievement” pulciņa dalībniekiem bija jāprezentē savi uzņēmumi,” par aizvadīto tirgošanos pastāsta uzņēmējdarbības […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
31
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Jaunais pianists Gustavs uzstājas starptautiskas balvas atklāšanā

06:20
12.11.2024
63

Starptautiskā projekta mūzikas, mākslas, zinātnes un arhitektūras jomā “Baltijas Balva/Baltic Awards” prezentācijā Nacionālajā operā ar priekšnesumiem uzstājās jaunie, talantīgie mūziķi, konkursa “Ineses Galantes talanti” laureāti, viņu vidū arī desmit gadus jaunais cēsnieks, pianists Gustavs Kalējs. “Baltijas Balva/Baltic Awards” ir jauns Ineses Galantes fonda projekts, kas tiek īstenots sadarbībā ar trīs Baltijas valstu sabiedriskajām un izglītības […]

Svarīga skolēniem droša un atbalstoša vide

07:39
08.11.2024
93

Vecpiebalgas vidusskolā jau vairākus gadus darbojas speciālistu komanda, kas nodrošina pedagoģisku, psiholoģisku un sociālu atbalstu skolēniem, viņu ģimenēm un pedagogiem. Atbalsta komanda, kurā ir skolas vadības pārstāvis, sociālais pedagogs, speciālais pedagogs un logopēds, palīdz mācību iestādē nodrošināt emocionāli un fiziski drošu vidi. Tomēr arī izaicinājumu ir daudz. “Druvas” sarunā ar skolas sociālo pedagogu, KiVa prog­rammas […]

Drošās velobraukšanas mācības. Vai skolas tās īsteno?

10:30
04.11.2024
33

Veselīgs dzīvesveids kļuvis par vienu no aktuālajām tēmām arī skolu vidē, tostarp fizisko aktivitāšu nozīmīgums cilvēka ikdienā. Bērni un jaunieši tiek aicināti uz skolu doties ar velosipēdiem, tomēr, lai prastu labi pārvietoties pa ielām un iespējami izvairītos no jebkādiem negadījumiem, katram velobraucējam būtu jāpārzina satiksmes noteikumi un jāapgūst vajadzīgās prasmes. Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes […]

Profesors novērtē jaunos talantus

10:29
01.11.2024
60

Trīs dienas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā  meistarklases vadīja Gdaņskas mūzikas akadēmijas alta spēles profesors Kšištofs Komendareks-Timendorfs. “Tā kā vidusskola ir reģionālais metodiskais centrs, aicinājām arī audzēkņus no Vidzemes mūzikas skolām un citām vidusskolām. Meistarklasēs piedalījās ne tikai vidzemnieki, arī jaunie mūziķi no Ventspils, Ādažiem, Rīgas. Katram tā bija lieliska iespēja papildināt savas muzikālās prasmes,” […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi