Rit skolēnu brīvlaiks. Daži to izmanto atpūtai, lai uzkrātu spēkus nākamajam mācību semestrim, taču netrūkst to, kuri meklē aktivitātes, lai sevi nodarbinātu. Bērnu un jauniešu centri piedāvā dažādas iespējas brīvlaika pavadīšanai, aktivitātes notiek gan pilsētā, gan citos novados.
Priekuļu bērnu rotaļu un attīstības centra un sākumskolas vecuma bērnu dienas centra „Zīļuks” vadītāja Ilze Miliševska stāsta, ka brīvlaika nedēļā centrs esot ļoti apmeklēts un skolēniem tiekot piedāvātas dažādas radošās aktivitātes: “Ja parasti mums tikai piektdienās ir radošās pēcpusdienas, brīvlaikā kāds piedāvājums ir katru dienu, lai bērniem ir interesantāk, lai viņi gūst sev ko noderīgu veidojot, zīmējot. Bērni nāk ar prieku, jau līdz ar durvju vēršanos deviņos no rīta viņi ir klāt. Galvenokārt nāk tie, kuri te iegriežas arī darbadienās, bet gadās, ka kāds paņem līdzi draugu vai draudzeni, kuri vēl nav bijuši. Bērni grib darboties, mums atliek domāt, lai viņiem te interesanti.”
Aktivitātes notiek arī Liepas jauniešu centrā “Apelsīns”, kas brīvlaikā durvis ver agrāk nekā mācību laikā. Centra vadītāja Baiba Roze stāsta, ka šonedēļ galvenās aktivitātes saistītas ar ballīti, kas ieplānota piektdienas vakarā, atzīmējot centra astoņu gadu jubileju, kas apvienota ar Helovīna svinēšanu. Jaunieši paši gatavo dekorācijas, domā programmu, dara citu nepieciešamo. Brīvlaikā uz centru labprāt nākot ne tikai Liepas pamatskolas audzēkņi, bet arī tie, kuri dzīvo Liepā, bet mācās Cēsīs, jo mācību laikā viņiem pēc stundām nav laika iegriezties centrā “Apelsīns”.
Raunas novada pašvaldības jauniešu centra “Pagrabiņš” vadītāju Lindu Kručāni sazvanīju, kad viņa kopā ar jauniešiem izvērtēja jau paveikto projektā “Young Eyes” un plānoja nākamos soļus. Viņa pastāstīja, ka brīvlaikā dažādas aktivitātes centrā ieplānotas katru dienu. Pirmdien un trešdien uz radošajām nodarbībām nāca mazāko klašu skolēni, gatavojoties Helovīna ballītei, kas centrā ieplānota piektdien.
“Rīt brauksim ciemos uz mūsu novadā esošo Rozes jauniešu centru “Kabata”, lai kopīgi padarbotos. Jaunieši ir aktīvi, tas pierāda, ka viņiem vajag piepildījumu brīvlaikā. Mums ir stimuls darīt, lai jauniešiem laiks ritētu rosīgi,” saka L. Kručāne.
Tiesa, ir arī klusāki novadi. Vecpiebalgas novada pašvaldības Jaunatnes lietu nodaļas vadītāja Lelde Burdaja stāsta, ka viņiem jaunatnes mājā Vecpiebalgā brīvlaiki esot klusāks periods, jo daudzi skolēni dzīvo ārpus centra: “Mums aktīvāka dzīve ir mācību gada laikā pēc stundām, brīvlaikā paši bērni atrod nodarbi savās mājās. Izmantojam iespēju, kad bērnu pieplūdums mazāks, lai jauniešu centra telpās veiktu nelielu remontu.”
Cēsīs aktivitātes piedāvātas ļoti plašā spektrā. Bērnu un jauniešu centrā skolēni var darboties zīda apgleznošanā, keramikas pulciņā, gleznošanā, citās aktivitātēs. Bērnu zinātnes centrā “Z(in)oo” īpašas aktivitātes šoreiz nav ieplānotas, bet apmeklētāju netrūkstot jau no atvēršanas brīža, bet apmeklētāju vidū galvenokārt esot bērni un jaunieši no citām pilsētām, novadiem.
Pieprasīts ir arī modelisma centrs “Mazā Brīnumzeme”. Tajā izsludināti konkrēti apmeklējuma laiki, un, kā stāsta centra pārstāve Kristīna Sprūdža, pieprasījums ir liels, izsludinātie laiki ir gandrīz maksimāli piepildīti: “Esam izvēlējušies šādu konkrētu dalījumu, jo atrašanās skolas telpās uzliek zināmas prasības. Taču ir arī pluss, tas ļauj kontrolēt apmeklētāju plūsmu, viss ir strukturēti, zināms, cikos sākas, cikos beidzas. Vecāki šādi var uz divām stundām atstāt bērnus, lai paveiktu savus darbus. Sākumā baidījāmies, ka brīvlaikā nebūs pieprasījuma, bet redzam, ka bažas bijušas nepamatotas.”
Pirmo stundu “Brīnumzemē” jaunie apmeklētāji pavada pie maketa, kurā izveidota arī drošības ekspozīcija, kā uzvesties uz ceļa, dzelzceļa un mājās. Tad paskatās, kādas tehnoloģijas izmantotas mašīnās, vilcienos, un seko stunda radošajās darbnīcas, veidojot savus modeļus.
Uz “Brīnumzemi” brauc no Rīgas, citām Vidzemes pilsētām – Valmieras, Smiltenes, Gulbenes, netrūkst apmeklētāju arī no Latgales puses. Tālākie braucēji paspēj apskatīt arī citas vietas – “Z(in)oo” centru, Cēsu pili, “Rakšus”, lai diena piepildīta.
Krietni vairāk apmeklētāju arī Cēsu bibliotēkas Bērnu nodaļā. Ja darba dienās iegriežas aptuveni 70 – 80 bērnu, brīvlaika pirmajā dienā bija vairāk par 120, arī vakar aktivitāte līdzīga. Bibliotēkas Bērnu nodaļas vadītāja Inese Majore norāda uz kādu interesantu tendenci, proti, ka lielākā aktivitāte ir no paša rīta līdz ar bibliotēkas atvēršanu. Telpas uzreiz esot bērnu pilnas. Daļai galvenais uzreiz tikt pie datoriem, planšetēm, kam gan noteikts limits, katrs var darboties stundu, lai tiek arī citiem.
“Pēc tam viņi prom neiet, spēlē galda spēles, skatās grāmatas. Ir arī jaunieši, kuri nāk pēc grāmatām. Tie bibliotēkā neuzturas, paņem grāmatas un dodas mājup. Jaunieši atzīst, ka brīvlaiks ir iespēja kaut ko palasīt, jo mācību laikā maz brīva laika,” saka I. Majore.
Komentāri