Piektdiena, 19. jūlijs
Vārda dienas: Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra

Skolēni brīvlaikā darbīgi

Jānis Gabrāns
00:00
29.10.2015
19
Img 3920 1

Rit skolēnu brīvlaiks. Daži to izmanto atpūtai, lai uzkrātu spēkus nākamajam mācību semestrim, taču netrūkst to, kuri meklē aktivitātes, lai sevi nodarbinātu. Bērnu un jauniešu centri piedāvā dažādas iespējas brīvlaika pavadīšanai, aktivitātes notiek gan pilsētā, gan citos novados.

Priekuļu bērnu rotaļu un attīstības centra un sākumskolas vecuma bērnu dienas centra „Zīļuks” vadītāja Ilze Miliševska stāsta, ka brīvlaika nedēļā centrs esot ļoti apmeklēts un skolēniem tiekot piedāvātas dažādas radošās aktivitātes: “Ja parasti mums tikai piektdienās ir radošās pēcpusdienas, brīvlaikā kāds piedāvājums ir katru dienu, lai bērniem ir interesantāk, lai viņi gūst sev ko noderīgu veidojot, zīmējot. Bērni nāk ar prieku, jau līdz ar durvju vēršanos deviņos no rīta viņi ir klāt. Galvenokārt nāk tie, kuri te iegriežas arī darbadienās, bet gadās, ka kāds paņem līdzi draugu vai draudzeni, kuri vēl nav bijuši. Bērni grib darboties, mums atliek domāt, lai viņiem te interesanti.”

Aktivitātes notiek arī Liepas jauniešu centrā “Apelsīns”, kas brīvlaikā durvis ver agrāk nekā mācību laikā. Centra vadītāja Baiba Roze stāsta, ka šonedēļ galvenās aktivitātes saistītas ar ballīti, kas ieplānota piektdienas vakarā, atzīmējot centra astoņu gadu jubileju, kas apvienota ar Helovīna svinēšanu. Jaunieši paši gatavo dekorācijas, domā programmu, dara citu nepieciešamo. Brīvlaikā uz centru labprāt nākot ne tikai Liepas pamatskolas audzēkņi, bet arī tie, kuri dzīvo Liepā, bet mācās Cēsīs, jo mācību laikā viņiem pēc stundām nav laika iegriezties centrā “Apelsīns”.

Raunas novada pašvaldības jauniešu centra “Pagrabiņš” vadītāju Lindu Kručāni sazvanīju, kad viņa kopā ar jauniešiem izvērtēja jau paveikto projektā “Young Eyes” un plānoja nākamos soļus. Viņa pastāstīja, ka brīvlaikā dažādas aktivitātes centrā ieplānotas katru dienu. Pirmdien un trešdien uz radošajām nodarbībām nāca mazāko klašu skolēni, gatavojoties Helovīna ballītei, kas centrā ieplānota piektdien.

“Rīt brauksim ciemos uz mūsu novadā esošo Rozes jauniešu centru “Kabata”, lai kopīgi padarbotos. Jaunieši ir aktīvi, tas pierāda, ka viņiem vajag piepildījumu brīvlaikā. Mums ir stimuls darīt, lai jauniešiem laiks ritētu rosīgi,” saka L. Kručāne.

Tiesa, ir arī klusāki novadi. Vecpiebalgas novada pašvaldības Jaunatnes lietu nodaļas vadītāja Lelde Burdaja stāsta, ka viņiem jaunatnes mājā Vecpiebalgā brīvlaiki esot klusāks periods, jo daudzi skolēni dzīvo ārpus centra: “Mums aktīvāka dzīve ir mācību gada laikā pēc stundām, brīvlaikā paši bērni atrod nodarbi savās mājās. Izmantojam iespēju, kad bērnu pieplūdums mazāks, lai jauniešu centra telpās veiktu nelielu remontu.”

Cēsīs aktivitātes piedāvātas ļoti plašā spektrā. Bērnu un jauniešu centrā skolēni var darboties zīda apgleznošanā, keramikas pulciņā, gleznošanā, citās aktivitātēs. Bērnu zinātnes centrā “Z(in)oo” īpašas aktivitātes šoreiz nav ieplānotas, bet apmeklētāju netrūkstot jau no atvēršanas brīža, bet apmeklētāju vidū galvenokārt esot bērni un jaunieši no citām pilsētām, novadiem.

Pieprasīts ir arī modelisma centrs “Mazā Brīnumzeme”. Tajā izsludināti konkrēti apmeklējuma laiki, un, kā stāsta centra pārstāve Kristīna Sprūdža, pieprasījums ir liels, izsludinātie laiki ir gandrīz maksimāli piepildīti: “Esam izvēlējušies šādu konkrētu dalījumu, jo atrašanās skolas telpās uzliek zināmas prasības. Taču ir arī pluss, tas ļauj kontrolēt apmeklētāju plūsmu, viss ir strukturēti, zināms, cikos sākas, cikos beidzas. Vecāki šādi var uz divām stundām atstāt bērnus, lai paveiktu savus darbus. Sākumā baidījāmies, ka brīvlaikā nebūs pieprasījuma, bet redzam, ka bažas bijušas nepamatotas.”

Pirmo stundu “Brīnumzemē” jaunie apmeklētāji pavada pie maketa, kurā izveidota arī drošības ekspozīcija, kā uzvesties uz ceļa, dzelzceļa un mājās. Tad paskatās, kādas tehnoloģijas izmantotas mašīnās, vilcienos, un seko stunda radošajās darbnīcas, veidojot savus modeļus.

Uz “Brīnumzemi” brauc no Rīgas, citām Vidzemes pilsētām – Valmieras, Smiltenes, Gulbenes, netrūkst apmeklētāju arī no Latgales puses. Tālākie braucēji paspēj apskatīt arī citas vietas – “Z(in)oo” centru, Cēsu pili, “Rakšus”, lai diena piepildīta.

Krietni vairāk apmeklētāju arī Cēsu bibliotēkas Bērnu nodaļā. Ja darba dienās iegriežas aptuveni 70 – 80 bērnu, brīvlaika pirmajā dienā bija vairāk par 120, arī vakar aktivitāte līdzīga. Bibliotēkas Bērnu nodaļas vadītāja Inese Majore norāda uz kādu interesantu tendenci, proti, ka lielākā aktivitāte ir no paša rīta līdz ar bibliotēkas atvēršanu. Telpas uzreiz esot bērnu pilnas. Daļai galvenais uzreiz tikt pie datoriem, planšetēm, kam gan noteikts limits, katrs var darboties stundu, lai tiek arī citiem.

“Pēc tam viņi prom neiet, spēlē galda spēles, skatās grāmatas. Ir arī jaunieši, kuri nāk pēc grāmatām. Tie bibliotēkā neuzturas, paņem grāmatas un dodas mājup. Jaunieši atzīst, ka brīvlaiks ir iespēja kaut ko palasīt, jo mācību laikā maz brīva laika,” saka I. Majore.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Runā par līdzdalību un saliedējas

07:05
16.07.2024
26

Cēsu novada jauniešu saliedēšanās pasākums “Lauzt Robežas” nemainīgi jau trešo gadu divu dienu garumā aicināja visa novada jauniešus. Pirms septiņiem gadiem to aizsāka toreizējā Pārgaujas novada jaunieši, arī šoreiz, jau septīto reizi, pasākums notika Straupes pagasta atpūtas bāzē “Mārkulīči”, šogad īpaši pievēršot uzmanību tēmai – līdzdalība. Projekta koordinatore Iluta Balode teic, ka pasākums “Mārkulīčos” ir  […]

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
43

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
308
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
84

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
55

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
125

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
25
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
21
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
15
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
22
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
29
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi