Cēsu pilsētas pamatskola juridiski tika izveidota vasarā pirms pieciem gadiem, Cēsu 1. vidusskolu sadalot divās skolās.
Vecākās klases pārtapa par Cēsu pilsētas ģimnāziju, bet 7. – 9. klases sadalījās starp jaunizveidotajām skolām. Abas izglītības iestādes piecos gados apliecinājušas savu patstāvību un veiksmīgi attīstījušās, ko Cēsu pilsētas pamatskola atzīmēja, sarīkojot skolas piecu gadu jubilejas svinības.
Lēmums reorganizēt 1. vidusskolu, sadalot divās skolās, nebūt nebija vienprātīgs. Skolotāju, Cēsu pilsētas domes deputātu, rajona padomes izglītības pārvaldes, valsts izglītības inspekcijas pārstāvju domas dalījās, līdz pilsētas domē pēc kaismīgām debatēm, topošās ģimnāzijas un pamatskolas skolotāju viedokļu uz-klausīšanas deputātu vairākums nobalsoja par 1. vidusskolas sadalīšanu.
”Tā bija karsta vasaras diena un debatēs karsta domes sēde. Cēsu 1. vidusskolā bija nobriedusi revolucionāra situācija un skola vairs nevarēja strādāt pa vecam. Domes deputāti nerada pietiekošus argumentus, kāpēc iecerēto reorganizāciju atlikt uz nākamo mācību gadu. Reorganizācija bija jāveic tūlīt, bet neskaidros, ar sadalīšanos radušos jautājumus atlika izlemt darba gaitā,” atcerējās Lolita Kokina, tagadējā Cēsu domes izglītības nodaļas vadītāja. Neskaidrības bija saistītas ar skolu saimniecisko darbību, jo komunālā sistēma abām bija saistīta un tā ir joprojām. Skolas zāles un ēdnīcu turpina izmantot abu izglītības iestāžu audzēkņi. Pirms pieciem gadiem bija jāizlemj arī par skolotāju kadriem – kurā no skolām būs pedagogu pamatdarbs. ”Lēmums par reorganizāciju izrādījās pareizs. 1. vidusskola ar vairāk nekā 1400 audzēkņiem bija pārāk liela, lai strauji attīstītos, kā mēs to šodien redzam abās skolās,” secina L.Kokina.
Pirms pieciem gadiem pamatskolas un ģimnāzijas vadībā tika iecelta jauna administrācija. Tās veidoja skolas statūtus, izraudzījās mērķus, meklēja papildu līdzekļus skolas telpu atjaunotnei, attaisnoja skolas darbību pašvaldības un valsts institūcijās. Galu galā attaisnoja skolēnu ģimeņu cerības, ka bērniem izraudzītā izglītības iestāde nodrošina kvalitatīvu izglītību.
”Piecos gados esam dzīvojuši un strādājuši nervozi un strauji, kļūstot par skolu, kurā bērniem radīta draudzīga un radoša mācību vide. Skola ir droša un sabiedrībai atvērta,” vērtē Māris Šķēle, Cēsu pilsētas pamatskolas direktors. Par jubilejas svinībām viņš sacīja: ”Pēc pieciem gadiem ir vērts piestāt, lai atcerētos, kas ar mums šajā laikā noticis, un pasapņotu par skaisto nākotni.”
Pateicoties pašvaldības un sponsoru finansējumam, pamatskola no jauna izveidoja pašu nepieciešamāko, kas reorganizējot tika ģimnāzijai – bibliotēku, lasītavu, medicīnas kabinetu, virtuvi mājturībai. Straujāk nekā iepriekšējos gados sākās klašu, gaiteņu un skolas sanitāro telpu modernizācija. ”Visu tik strauji bija iespējams veikt arī tāpēc, ka Cēsīs izglītība patiešām ir pašvaldības prioritāte,” uzsver M. Šķēle, kurš, būdams skolas direktors, atkārtoti ievēlēts par domes deputātu. Novērtējot administrācijas paveikto, jubilejā ar Izglītības un zinātnes ministrijas atzinības rakstu tika pagodināti – skolas direktors Māris Šķēle un lietvede Rūta Leščinska. Par radošu darbību, ieguldījumu skolas attīstībā izglītības pārvaldes un Cēsu domes pateicības rakstus saņēma vesela virkne skolotāju.
Jubilejas gaisotni, arī lepnumu par savu skolu pirmie izjuta un izrādīja skolēni – klasēs gatavojot apsveikumus skolai, satiekoties svētku koncertos, kopā ar skolasbiedriem baudot jubilejas kliņģeri. Pie skolotājiem uz jubilejas svinībām ciemos bija aicināti pilsētas un rajona pašvaldības pārstāvji, arī skolas bijušie pedagogi. Gaidīti viesi bija kolēģi no Cēsu izglītības iestādēm, ne-slēpjot, ka visi ir gan sadarbības partneri, gan vienlaicīgi pilsētas pamatskolas konkurenti.
”Palielinoties konkurencei starp abām Cēsu ģimnāzijām, pamatskolās grūtāk kļuvis strādāt ar 7. – 9. klašu skolēniem. Apmēram 30 procenti 6. klašu beidzēju izstājas no mūsu pamatskolas. Pamatskola ir kā donors, kas katru gadu kvalitatīvāko dzīvības sulu atlej ģimnāzijām. Mūsu labākie audzēkņi veiksmīgi iztur konkursu, sāk mācīties proģimnāzijas klasēs, un tas ir mūsu skolas spožums un reizē posts,” secinājis direktors. ”Skolotāji atrod jaunas spēku rezerves, rod arī motivāciju, lai tiem, kas paliek pamatskolā, nezustu interese par pamatizglītības ieguvi un to iegūtu labā līmenī. 98 procenti pamatskolas beidzēju ir sekmīgi un saņem atestātu, gandrīz visi jūt vajadzību turpināt izglītību.”
Aizvadītais mācību gads Cēsu pilsētas pamatskolai bijis sevišķi veiksmīgs rajona un valsts olimpiādēs. Draudzīgā aicinājuma fonda izveidotajā pilsētas skolu reitingā Cēsu pamatskola šogad ieņēmusi ļoti augsto 13. vietu. Pirms tās ir tikai ģimnāzijas, kurām startēt valsts olimpiādēs ir daudz lielākas iespējas, jo tajās piedalās arī 10. – 12. klašu audzēkņi. Draudzīgā aicinājuma fonda reitings liecina ne vien par talantīgiem un centīgiem audzēkņiem Cēsu pilsētas pamatskolā, bet arī skolotāju pašaizliedzīgu darbu.
Caur ērkšķiem uz zvaigznēm – tā pilsētas pamatskolas pedagogi jubilejā dēvēja aizvadītos piecus gadus – laiku, kurā guvuši pārliecību, ka pilsētas izglītības iestāžu vidū turpinās ieņemt nozīmīgu vietu. Pedagogi izpildījuši arī valsts kontroles izvirzītās ļoti lielās un sarežģītās prasības, piecos gados divas reizes veiksmīgi izejot skolas akreditāciju un skolas direktora veidotās komandas atestāciju.
Komentāri