Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Skola caur ērkšķiem

Druva
23:00
27.10.2006
2

Cēsu pilsētas pamatskola juridiski tika izveidota vasarā pirms pieciem gadiem, Cēsu 1. vidusskolu sadalot divās skolās.

Vecākās klases pārtapa par Cēsu pilsētas ģimnāziju, bet 7. – 9. klases sadalījās starp jaunizveidotajām skolām. Abas izglītības iestādes piecos gados apliecinājušas savu patstāvību un veiksmīgi attīstījušās, ko Cēsu pilsētas pamatskola atzīmēja, sarīkojot skolas piecu gadu jubilejas svinības.

Lēmums reorganizēt 1. vidusskolu, sadalot divās skolās, nebūt nebija vienprātīgs. Skolotāju, Cēsu pilsētas domes deputātu, rajona padomes izglītības pārvaldes, valsts izglītības inspekcijas pārstāvju domas dalījās, līdz pilsētas domē pēc kaismīgām debatēm, topošās ģimnāzijas un pamatskolas skolotāju viedokļu uz-klausīšanas deputātu vairākums nobalsoja par 1. vidusskolas sadalīšanu.

”Tā bija karsta vasaras diena un debatēs karsta domes sēde. Cēsu 1. vidusskolā bija nobriedusi revolucionāra situācija un skola vairs nevarēja strādāt pa vecam. Domes deputāti nerada pietiekošus argumentus, kāpēc iecerēto reorganizāciju atlikt uz nākamo mācību gadu. Reorganizācija bija jāveic tūlīt, bet neskaidros, ar sadalīšanos radušos jautājumus atlika izlemt darba gaitā,” atcerējās Lolita Kokina, tagadējā Cēsu domes izglītības nodaļas vadītāja. Neskaidrības bija saistītas ar skolu saimniecisko darbību, jo komunālā sistēma abām bija saistīta un tā ir joprojām. Skolas zāles un ēdnīcu turpina izmantot abu izglītības iestāžu audzēkņi. Pirms pieciem gadiem bija jāizlemj arī par skolotāju kadriem – kurā no skolām būs pedagogu pamatdarbs. ”Lēmums par reorganizāciju izrādījās pareizs. 1. vidusskola ar vairāk nekā 1400 audzēkņiem bija pārāk liela, lai strauji attīstītos, kā mēs to šodien redzam abās skolās,” secina L.Kokina.

Pirms pieciem gadiem pamatskolas un ģimnāzijas vadībā tika iecelta jauna administrācija. Tās veidoja skolas statūtus, izraudzījās mērķus, meklēja papildu līdzekļus skolas telpu atjaunotnei, attaisnoja skolas darbību pašvaldības un valsts institūcijās. Galu galā attaisnoja skolēnu ģimeņu cerības, ka bērniem izraudzītā izglītības iestāde nodrošina kvalitatīvu izglītību.

”Piecos gados esam dzīvojuši un strādājuši nervozi un strauji, kļūstot par skolu, kurā bērniem radīta draudzīga un radoša mācību vide. Skola ir droša un sabiedrībai atvērta,” vērtē Māris Šķēle, Cēsu pilsētas pamatskolas direktors. Par jubilejas svinībām viņš sacīja: ”Pēc pieciem gadiem ir vērts piestāt, lai atcerētos, kas ar mums šajā laikā noticis, un pasapņotu par skaisto nākotni.”

Pateicoties pašvaldības un sponsoru finansējumam, pamatskola no jauna izveidoja pašu nepieciešamāko, kas reorganizējot tika ģimnāzijai – bibliotēku, lasītavu, medicīnas kabinetu, virtuvi mājturībai. Straujāk nekā iepriekšējos gados sākās klašu, gaiteņu un skolas sanitāro telpu modernizācija. ”Visu tik strauji bija iespējams veikt arī tāpēc, ka Cēsīs izglītība patiešām ir pašvaldības prioritāte,” uzsver M. Šķēle, kurš, būdams skolas direktors, atkārtoti ievēlēts par domes deputātu. Novērtējot administrācijas paveikto, jubilejā ar Izglītības un zinātnes ministrijas atzinības rakstu tika pagodināti – skolas direktors Māris Šķēle un lietvede Rūta Leščinska. Par radošu darbību, ieguldījumu skolas attīstībā izglītības pārvaldes un Cēsu domes pateicības rakstus saņēma vesela virkne skolotāju.

Jubilejas gaisotni, arī lepnumu par savu skolu pirmie izjuta un izrādīja skolēni – klasēs gatavojot apsveikumus skolai, satiekoties svētku koncertos, kopā ar skolasbiedriem baudot jubilejas kliņģeri. Pie skolotājiem uz jubilejas svinībām ciemos bija aicināti pilsētas un rajona pašvaldības pārstāvji, arī skolas bijušie pedagogi. Gaidīti viesi bija kolēģi no Cēsu izglītības iestādēm, ne-slēpjot, ka visi ir gan sadarbības partneri, gan vienlaicīgi pilsētas pamatskolas konkurenti.

”Palielinoties konkurencei starp abām Cēsu ģimnāzijām, pamatskolās grūtāk kļuvis strādāt ar 7. – 9. klašu skolēniem. Apmēram 30 procenti 6. klašu beidzēju izstājas no mūsu pamatskolas. Pamatskola ir kā donors, kas katru gadu kvalitatīvāko dzīvības sulu atlej ģimnāzijām. Mūsu labākie audzēkņi veiksmīgi iztur konkursu, sāk mācīties proģimnāzijas klasēs, un tas ir mūsu skolas spožums un reizē posts,” secinājis direktors. ”Skolotāji atrod jaunas spēku rezerves, rod arī motivāciju, lai tiem, kas paliek pamatskolā, nezustu interese par pamatizglītības ieguvi un to iegūtu labā līmenī. 98 procenti pamatskolas beidzēju ir sekmīgi un saņem atestātu, gandrīz visi jūt vajadzību turpināt izglītību.”

Aizvadītais mācību gads Cēsu pilsētas pamatskolai bijis sevišķi veiksmīgs rajona un valsts olimpiādēs. Draudzīgā aicinājuma fonda izveidotajā pilsētas skolu reitingā Cēsu pamatskola šogad ieņēmusi ļoti augsto 13. vietu. Pirms tās ir tikai ģimnāzijas, kurām startēt valsts olimpiādēs ir daudz lielākas iespējas, jo tajās piedalās arī 10. – 12. klašu audzēkņi. Draudzīgā aicinājuma fonda reitings liecina ne vien par talantīgiem un centīgiem audzēkņiem Cēsu pilsētas pamatskolā, bet arī skolotāju pašaizliedzīgu darbu.

Caur ērkšķiem uz zvaigznēm – tā pilsētas pamatskolas pedagogi jubilejā dēvēja aizvadītos piecus gadus – laiku, kurā guvuši pārliecību, ka pilsētas izglītības iestāžu vidū turpinās ieņemt nozīmīgu vietu. Pedagogi izpildījuši arī valsts kontroles izvirzītās ļoti lielās un sarežģītās prasības, piecos gados divas reizes veiksmīgi izejot skolas akreditāciju un skolas direktora veidotās komandas atestāciju.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

CVĢ fiziķu komanda iegūst 3.vietu valsts mērogā

05:12
19.04.2024
48

“Pats komandu olimpiādē piedalījos jau trešo reizi, bet šajā gadā veicās vislabāk. Bija ļoti interesanti, sadalījām uzdevumus starp mums pieciem,” par dalību Latvijas Fizikas komandu olimpiādē pastāsta Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) 12.a klases skolnieks Kārlis Driba. “Šoreiz bija daudz komandu, vairāk nekā abās iepriekšējās olimpiādēs, tāpēc tas bija arī zināms izaicinājums. Bija patīkami redzēt starp […]

"Tuk, tuk, taisīsim strazdulēniem būri!”

05:18
18.04.2024
50

Straupes pamatskolas pirmsskolas trīsgadnieku grupiņas “Taurenīši” bērni mēneša tēmas ietvaros rosīgi darbojās – kopā ar mazā Vestarda tēti gatavoja putnu būrīšus lidojošajiem draugiem dārzos. Bērni ne vien vēroja, kā dēlīšu sagataves pārtop par putnu būrīti, bet drosmīgākie arī iemēģināja roku mājiņas gatavošanā. “Ar šiem bērniņiem strādāju, kad viņi tikko atnāca uz bērnudārzu. Esmu studente, un […]

Bērni lasa un vērtē grāmatas

09:59
08.04.2024
63

Gada garumā bērni un vecāki lasīja grāmatas un izvēlējās tīkamākās, piedaloties Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023”. Programmas dalībnieki, kuri tajā iesaistījās Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā, pulcējās lasīšanas svētkos. Cēsniece Anastasija Alekse­jeva ir grāmatu mīļotāja, meitene izlasīja ne tikai savam vecumam paredzētos, bet visus programmā iekļautos darbus. […]

Lai mācītu skolēnus, mācās arī skolotāji

12:25
27.03.2024
80

Cēsu Bērzaines pamatskolā aizvien pilnveido iekļaujošās izglītības metodes Statusa maiņa no speciālās skolas uz pamatskolu, kura īsteno iekļaujošo izglītību, ir liels solis un process, kas prasa īpašu pieeju un virzību uz mērķtiecīgu attīstību. Cēsu Bērzaines pamatskolai šis ir pirmais mācību gads jaunajā statusā. Skola nemitīgi pilnveidojas, lai mācību process skolā nodrošinātu nepieciešamo katram skolēnam. “Iekļaujoša […]

Topošās mūziķes un viņu pedagoģes iepazīst Somijas pieredzi

18:03
21.03.2024
77

Astoņas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas audzēknes divas februāra nedēļas praktizējās un “ēnoja” Somijas kolēģus Kuopio konservatorijā, Kuopio pilsētā Somijā. “Gan audzēknēm, gan pedagoģēm bija iespēja piedalīties konservatorijas individuālajās specialitāšu stundās un lekcijās, iepazīties ar augstākās izglītības iespējām un izglītības sistēmu Somijā, kā arī kopā ar Somijas skolas audzēkņiem un pedagogiem piedalīties ar sagatavotu koncertprogrammu […]

Iepazīstināt jauniešus ar fiziku

10:25
12.03.2024
104
1

“Skolā strādāju sesto gadu, pirmos četrus Rīgas Valsts 3.ģimnāzijā. Esmu arī šīs skolas absolvents,” stāstu, kā dzīves ceļš aizvedis līdz pedagoga profesijai, iesāk Mārcis Greiselis. Viņš ir 30 gadus vecs un nu jau divus gadus strādā Cēsu Valsts ģimnāzijā (CVĢ) par fizikas, astronomijas un arī inženierzinību skolotāju. “Kad maģistra studijas tuvojās nobeigumam, aizgāju aprunāties ar […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
32
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi