Piektdiena, 25. aprīlis
Vārda dienas: Līksma, Bārbala

“SkillsLatvia” konkursanti Cēsīs gatavo atvilktni

Iveta Rozentāle
16:12
05.03.2025
69
Meb 25 (2)

Katra minūte svarīga. “Mēbeļu izgatavošanas” konkursanti sešas stundas cītīgi gatavoja darba uzdevumu – atvilktni, atzīstot, ka šādam darbam katra minūte ir svarīga. No Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma startēja Jānis Pomaskovs (priekšplānā), viņš izvirzīts arī fināla konkursam. FOTO: Iveta Rozentāle

Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā Cēsīs aizvadīts nacionālā jauno profesionāļu meistarības konkursa “SkillsLatvia 2025” pēdējais pusfināls – “Mēbeļu izgatavošana”.

Konkursā savas prasmes parādīja 11 audzēkņi no Latvijas 10 profesionālajām izglītības iestādēm. Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumu (VTDT) pārstāvēja 2. kursa audzēknis Jānis Pomaskovs, kurš jau divreiz uzvarējis citā – starptautiskā profesionālās meistarības “Mēbeļu galdnieks” – konkursā.

Pusfinālā konkursantiem bija nepieciešams izgatavot nelielu funkcionālu daļu – atvilktni, izmantojot masīvkoka ozolu, kokšķiedru plātnes un finieri. Darba uzdevuma izpildei konkursantam bija jāsaprot un jāspēj nolasīt tehnisko dokumentāciju, kā arī atbilstoši pielietot materiālu tehnoloģiskos apstrādes procesus uzdevuma veikšanai. Papildus bija jāizveido finierējums – daļa no skapīša virsmas – no diviem materi­āliem – ozola un rieksta, kas veidoja ģeometrisku salikumu.

Konkursi ļauj novērtēt profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu prasmes un iemaņas, kā arī motivē jauniešus profesionāli pilnveidoties un celt savu konkurētspēju. To atzīst arī VTDT audzēknis Jānis Pomaskovs: “No­vērtēju pieredzi, jo pirms konkursa ir daudz jātrenējas. Trenējoties iemācījos griezt intarsijas, ko darīju pirmo reizi, nostiprināju citas zināšanas un prasmes.” Savu veikumu viņš vērtē atturīgi un teic: “Lai gan dabūju trešo vietu, kas ir diezgan labi, vienmēr var būt labāk, ir, uz ko tiekties. Pats vērtēju, ka man šogad konkursā īsti neveicās, jo darbā bija dažas nepilnības, kas bija jāizlabo, tāpēc laika uzdevuma izpildei bija par maz. Izaicinošākais noteikti bija spēt iekļauties sešās stundās. Varbūt tas šķiet daudz, bet, ņemot vērā satraukumu, kad visu gribas paspēt ātrāk un labāk, tas ir tikko pietiekami.” Jānis atzīst, ka ikdienā darboties ar koku iznāk reti, lielākoties mācību laikā skolā un trenējoties konkursiem.

Tehnikuma pasniedzējs An­drejs Šimanajevs, kurš virzīja savu audzēkni uz konkursu, vērtē: “Jāni izvēlējos, jo galdniecība ir viņa sirdslieta, var redzēt, ka viņam tiešām patīk, pats grib darīt, velta laiku pēc stundām, lai cītīgi gatavotos. Konkursā startē, kaut arī nedēļu pirms tam noslimoja un jau likās, ka nevarēs piedalīties.” Analizējot konkursa dalībnieku prasmes, A. Šimanajevs atzīst, ka tās grūti salīdzināt, jo “katru gadu startē citi audzēkņi, bet saprotams, ka ir zināms izaicinājums noteiktā laikā no nulles pēc precīziem mēriem izgatavot vajadzīgo priekšmetu, kurā ir dažāda veida savienojumi un dekoratīva virsma. Galvenais ir tikt finālā un paņemt maksimāli daudz punktu līdzi no pusfināla, jo tie summēsies kopā ar gala uzdevumā iegūtajiem”.

Konkursā piedalās jaunieši, kuri mācās par mēbeļu galdniekiem, būvgaldniekiem, mēbeļu stila galdniekiem un profesijās, kas saistītas ar kokapstrādi.    A. Šimanajevs vērtē, ka motivētākie visbiežāk ir jaunieši, kuru vecākiem ir galdniecība vai tētis mācījies par galdnieku, bijis galdnieks un vēlas arodu iemācīt bērnam. Pasniedzējs teic, ka tā ir profesija, kurā nemitīgi ienāk jaunas vēsmas – jauni materiāli, konstrukcijas, savienojumi, stiprinājumi -, visam jāseko līdzi, lai strādātu iespējami mūsdienīgāk.

“Mēbeļu izgatavošanas” finālā iekļuva Ralfs Bīmanis no Jelgavas Tehnikuma, Augusts Eglītis no Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma, Jānis Pomaskovs no Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma, Bruno Enkū­zens no Rīgas Tehniskās koledžas, Gatis Gūtmanis no Kuldī­gas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma un Aleksandrs Kudrjavcevs no Aizkraukles Profesionālās vidusskolas.

Vēl februārī pusfināls aizvadīts arī prasmju konkursā “Sausā būve un apdare”, kur starp finālistiem arī ir VTDT audzēknis Roberts Tučs. Viņš parādīja prasmes, aprēķinot minimālo nepieciešamo materiālu daudzumu uzdevuma izpildei un atbilstoši rasējumam veica konstrukcijas atzīmēšanu uz pamatnes, lai montētu konstrukcijas karkasu.

Kopumā aizritējuši 19 pusfināli, fināls visiem notiks 8. un 9. maijā Rīgā. “SkillsLatvia 2025” ir ne tikai konkurss par Latvijas labākā jaunā profesionāļa titulu savā profesijā, bet arī gada lielākais notikums profesionālajā izglītībā Latvijā. Pasākums būs īpaši noderīgs arī skolēniem, kas vēl nav izlēmuši, ko darīt pēc skolas pabeigšanas, sniedzot iespēju uzzināt vairāk par dažādām profesijām un profesionālās izglītības iespējām visā Latvijā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pūtēju orķestris gatavojas skolēnu dziesmu un deju svētkiem

06:16
24.04.2025
50

Cēsu 1. pamatskolas pūtēju orķestris ir vienīgais pūtēju orķestris, kas Cēsu novadā gatavojas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Kolektīvā ir 45 dalībnieki. Orķestra diriģents Jānis Jansons pastāsta, ka pūtēju orķestriem šopavasar skates nav. Tā notika jau aizvadītajā gadā, visi orķestri ieguva labus rezultātus un varēs piedalīties šīs vasaras lielajos svētkos. Vidzemes un Latgales jauniešu […]

Lieldienu prieki bērnudārzos

05:30
23.04.2025
52

Bērnudārzu audzēkņi pirms Lieldienām aizrautīgi krāsoja un ripināja olas, gāja rotaļās un mācījās latviskās tradīcijas svētku svinēšanā. Vecpiebalgas vidusskolas direktora vietniece pirmsskolā Agita Šulca pastāsta: “Svinam svētkus tradicionāli – bērni nevis nes krāsotas olas no mājām, bet paši bērnudārzā gatavo tās vārīšanai sīpolu mizās, satinot dabas materiālos. Tad visi ejam lejā uz virtuvi, liekam olas […]

Skolas dzīve - toreiz un tagad

05:10
23.04.2025
44

Pirms Lieldienu brīvdienām Cēsu Valsts ģimnāzijā norisinājās skolas simtgadei veltīts pasākums “Mēs – toreiz un tagad”. Ar tagadējiem ģimnāzistiem tikās paliels pulciņš absolventu, kuri mēģināja šo to atcerēties no savām skolas gaitām un stāstīt, kā šeit pavadītais laiks ietekmēja profesijas izvēli un turpmāko dzīves gaitu kopumā. Tā nebija dalīšanās ar “pareizā dzīves ceļa” receptēm, drīzāk […]

Apvieno mūziku un vizuālo mākslu

06:42
17.04.2025
28

Starptautiskajos mū­zikas un mākslas svētkos “Universum” mūzikas un mākslas vidusskolā Valmierā piedalījās arī skolēni no Alfrēda Kalniņa Cēsu Mū­zikas vidusskolas un Cēsu 1.pamatskolas. Pasākumā piedalījās arī Limbažu Mū­zikas un mākslas skolas, Cēsu 1. pamatskolas, A.Kal­niņa Cēsu Mūzikas vidusskolas un Dzērbenes Mūzikas un mākslas skolas apvienotais ansamblis Ilzes Petrovskas vadībā. Pirmo reizi uzstājās arī Cēsu 1. […]

Norvēģijas skolēni gūst praksi Latvijā

06:40
16.04.2025
40

Aleksandra Bieziņa Raiskuma pamatskolā divas nedēļas viesojās četri skolēni un divas skolotājas no Norvēģijas. Jauniešiem, kuri apgūst veselības aprūpi, te bija prakses vieta. Norvēģu skolēni iesaistījās skolas ikdienā, gan aprūpējot skolēnus ar īpašām vajadzībām, viņus apģērba, palīdzēja paēst, gan piedalījās nodarbībās baseinā, radošajās darbnīcās, kā arī asistēja mācību stundās un palīdzēja bērniem socializēties. Tāpat skolēni […]

Nostāties kora priekšā, pacelt rokas. Un skan dziesma

00:00
11.04.2025
130

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas 4.kursa diriģēšanas programmas audzēknis Ulvis Krieviņš kļuvis par Imanta Kokara 5.Starptautiskā jauno kordiriģentu konkursa laureātu un  3.starptautiskajā Jono Aleksona jauno kordiriģentu konkursā Viļņā novērtēts kā trešais labākais.  Viņš arī ieguva speciālo balvu par vislabāk interpretēto lietuviešu dziesmu korim. Jaunajam diriģentam un pedagoģei Ivetai Lapiņai ceļš uz konkursu bijis nopietna darba rezultāts. […]

Tautas balss

Baltās ietves

05:09
25.04.2025
8
Cēsnieks Artūrs raksta:

“Lai gan ziema bija maiga un ietves reti tika kaisītas ar sāli, tomēr vecpilsētā to segums ir balts. Tāds tas bija arī agrākos pavasaros, un pat vasarā lietus nespēja izmazgāt sāli no bruģa. Varbūt bruģakmeņiem tas nekaitē, bet rada dīvainu ainu un liek aizdomāties, cik sāls ticis uz ēku pamatiem,” viedokli pauda cēsnieks Artūrs.

Paši izvēlējās, tomēr…

07:08
24.04.2025
15
Seniore K. raksta:

“Traki, ka Krievija neuzņemas atbildību par saviem pilsoņiem, kas dzīvo citās valstīs. Protams, katrs jau pats izvēlas pilsonību, tomēr traki, ka Krievija saviem pensionāriem nepārskaita naudu. No kā lai vecie cilvēki dzīvo?! Aizvien vairāk redzam, ka Krievijas varai nerūp pat pašu pilsoņu liktenis,” pārdomās dalījās seniore K.

Kaimiņu suns izkašņā puķes

15:07
23.04.2025
22
Lasītāja raksta:

“Ko darīt, ja kaimiņa suns izposta puķu dobi? Vai tiešām jāiet žēloties policijai? Lielais suns ieskrēja manā dārzā, izrakņāja pavasara puķes. Dzīvnieks jau nav vainīgs, bet bāru gan to un dzinu prom. Bet ko darīt ar suņa saimniekiem? Laikam muļķīgi bārt, viņi taču paši saprot, ka nedrīkst laist sunim skriet bez pavadas,” bēdās dalījās lasītāja.

Šodien nevajag, bet rīt

06:07
23.04.2025
24
13
Cēsniece Māra raksta:

“Lasu, ka Cēsu novadā šomēnes paredzētas sešas nekustamo īpašumu izsoles – viena Liepas pagastā, viena Jaun­piebalgas pagastā, trīs Mārsnēnu pagastā un viena Līgatnē. Saprotu, ka paš­valdībai šie īpašumi ikdienas pakalpojumu sniegšanai nav vajadzīgi. Taču nedrīkst aizmirst, kā ne reizi vien bijis, ka vispirms pārdod, pēc tam no īpašnieka atpērk, jo izrādījies, ka tomēr vajadzīgs. Gribas […]

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
20
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Sludinājumi