Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Pirmā semestra vērtīgā pieredze

Jānis Gabrāns
04:55
27.12.2021
76
Alise Silina 1

Pirmo semestri Karaliskajā Mūzikas akadēmijā Londonā aizvadījusi akordeoniste, cēsniece Alise Siliņa.

Viņa neslēpj, ka izvēle bijusi pareiza, jau tik īsā laikā izdevies iegūt ļoti daudz, galvenais, bijis daudz jo daudz mūzikas. Ne tikai mācoties, bet arī uzstājoties paspējusi spēlēt vairākos koncertos dažādos sastāvos, pat orķestra sastāvā operā.

“Ir aizraujoši,” stāsta Alise. “Protams, pirmajā mēnesī bija grūti, ka visu laiku jārunā angļu valodā, turklāt briti runā ātri, izmanto sarunvalodas vārdus, ko nezinu. Bet profesionālajā ziņā ir ļoti interesanti, un šajā īsajā laikā tik ļoti daudz kas paspējis notikt.”

Uzstājusies arī divos labdarības koncertos latviešu kopienā, muzicējusi akadēmijā. Jautāta, vai šie koncerti nozīmē, ka jaunam studentam uzreiz uzticas, Alise saka, ka tas atkarīgs no katra paša: “Pieļauju, tāpat vien tās iespējas nedod, bet pieteicos visur, kur varēju, un tiku aicināta spēlēt. Tas bija padoms, ko man deva skolotājs: saki visam jā un tad daudz strādā. Tāpēc pieteicos visiem projektiem, kas nebija obligāti akordeona nodaļai. Iedroši­nāja arī tas, ka mans akadēmijas profesors man ļoti uzticas.”

Lai arī pāri visam ir mūzika, Alise stāsta, ka akadēmijā liela uzmanība tiek pievērsta vēl kādam būtiskam aspektam, proti, kā saglabāt fizisko un mentālo veselību. Ļoti daudz tiek runāts, kā psiholoģiski sagatavoties brīdim, kad jākāpj uz skatuves.

“Mūzikas vidusskolā par to nerunā, nezinu, vai vispār kādā mūzikas augstskolā par to tik padziļināti runā kā te. Tas ir ļoti noderīgi. Profesora sieva bijusi psihoterapeite, kura strādājusi ar to, kā mūziķiem attīstīt    potenciālu uz skatuves. Pastāv uzskats, ka, ejot uz skatuves, vari izdarīt tikai 70 procentus no tā, ko spēj klasē. Tāpēc daudz strādājam pie tā, lai varētu izdarīt vairāk, lai uztraukums, ejot uz skatuves, to nenojauc. Ļoti svarīgi, kā sagatavoties uzstāšanās brīdim, kā pārdzīvot neveiksmes, ko vispār nozīmē veiksme vai neveiksme uz skatuves. Jūtu, ka uz skatuves jau ir vieglāk, bet vēl tāls ceļš ejams, daudz, daudz jāstrādā. Taču ir re­āli piemēri, kad cilvēks uz skatuves izdara pat vairāk nekā klasē,” stāsta A. Siliņa.

Dienas Londonā paiet tikai mūzikā. Līdztekus lekcijām akadēmijā ir    mēģinājumi citos projektos, vēl jāatrod laiks individu­āliem treniņiem. Īpaši saspringtos brīžos cēlusies agrāk no rīta vai atvēlējusi   laiku vakaros.

“Ļoti, ļoti daudz jāspēlē, jo vienkārši nav tāda opcija – nedarīt,” saka Alise. “Ja esmu uzņēmusies projektus, ir jāizdara. Ir jāspēlē visu dienu. Kad spēlēju operā, mēģinājumi ilga sešas stundas dienā nedēļu no vietas, nākamajā nedēļā – katru dienu pa izrādei. Vēl bija jāatrod laiks pārējam. Bet tā bija nenovērtējama pieredze, jo bija uzaicināta diriģente, kura diriģējusi BBC orķestri. Man tā bija pirmā reize, kad spēlēju kā orķestra dalībniece. Esmu kopā ar orķestri uzstājusies kā solo izpildītāja, bet būt orķestrī – ir pavisam kas cits. Tā bija pamatīga iziešana no komforta zonas, ļoti liels uztraukums.”

Vai ik diena nesot ko jaunu, noderīgu turpmākajam. Piedalīju­sies meistarklasē pie pasaules klases bandoneonista*, kurš slavējis akadēmiju par to, ka profesors, kas vada akordeona klasi, radījis vidi, kurā akordeonisti ļoti daudz sadarbojas ar citiem mūziķiem. Citās pasaules mūzikas augstskolās akordeons ir it kā pats par sevi, kā solo instruments, bet te akordeonisti iesaistīti visā skolas dzīvē, visur. Arī Alise to uzskata par lielu ieguvumu, jo, jau mācoties vidusskolā, sadarbojusies ar citiem mūziķiem.

“Vidusskolas noslēguma eksāmenā man teica, ka varu spēlēt tikai ar akordeonu ansamblī, bet, pārlasot noteikumus, sapratu, ka tādas prasības tomēr nav,” saka Alise. “Šķiet, biju pirmā, kura akordeona eksāmenā spēlēja kopā ar citu instrumentu, ne akordeonu. Zināju, ka akordeons labi skan kopā ar citiem instrumentiem, te, Londonā, to varu izmēģināt dažādās variācijās. Sadarboties ar kvalitatīviem mūziķiem, spēlēju kopā ar ģitāru, stīgu kvartetu, vijoli un čellu, citiem sastāviem. Tas ļoti bagātina. Patiesībā pagājis pavisam neliels laiks, bet tik daudz jau izdevies piedzīvot! Tā ir pieredze visai dzīvei.”

Ar katru uzstāšanos, katru kon­certu veidojas kontakti. Kāds komponists jau izteicis piedāvājumu, lai Alise piedalās viņa darba    pirmatskaņojumā altam, čellam un akordeonam.
Dzīvojot mūzikā, studentu dzīves baudīšanai laiks neatliek. Esot vien rets vakars, kad izdodas pabūt ar draugiem, bet, kā saka Alise, prātā vienmēr ir atgādinājums, ka nākamajā dienā jau agri jābūt ierindā. Taču cenšoties atrast laiku, lai apmeklētu kādu muzeju, pastaigātu pa Londonu.

Gada nogali Alise pavadīs Lat­vijā, bet tas nenozīmē, ka tā būs atpūta. Nemitīgi jāvingrinās, jāgatavo individuālā programma, citi projekti. “Druva” jau rakstīja, ka aizvadītajā nedēļā viņa paspēja piedalīties Ineses Galantes fonda rīkotajā klasiskās un garīgās mūzikas koncertā “Ziemassvētku pre­lūdija” Rīgas Doma baznīcā.

*Bandoneons – pneimatiskais taustiņinstruments ar pogu klaviatūru, mūsdienās to dēvē par tango akordeonu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jaunais pianists Gustavs uzstājas starptautiskas balvas atklāšanā

06:20
12.11.2024
63

Starptautiskā projekta mūzikas, mākslas, zinātnes un arhitektūras jomā “Baltijas Balva/Baltic Awards” prezentācijā Nacionālajā operā ar priekšnesumiem uzstājās jaunie, talantīgie mūziķi, konkursa “Ineses Galantes talanti” laureāti, viņu vidū arī desmit gadus jaunais cēsnieks, pianists Gustavs Kalējs. “Baltijas Balva/Baltic Awards” ir jauns Ineses Galantes fonda projekts, kas tiek īstenots sadarbībā ar trīs Baltijas valstu sabiedriskajām un izglītības […]

Svarīga skolēniem droša un atbalstoša vide

07:39
08.11.2024
88

Vecpiebalgas vidusskolā jau vairākus gadus darbojas speciālistu komanda, kas nodrošina pedagoģisku, psiholoģisku un sociālu atbalstu skolēniem, viņu ģimenēm un pedagogiem. Atbalsta komanda, kurā ir skolas vadības pārstāvis, sociālais pedagogs, speciālais pedagogs un logopēds, palīdz mācību iestādē nodrošināt emocionāli un fiziski drošu vidi. Tomēr arī izaicinājumu ir daudz. “Druvas” sarunā ar skolas sociālo pedagogu, KiVa prog­rammas […]

Drošās velobraukšanas mācības. Vai skolas tās īsteno?

10:30
04.11.2024
33

Veselīgs dzīvesveids kļuvis par vienu no aktuālajām tēmām arī skolu vidē, tostarp fizisko aktivitāšu nozīmīgums cilvēka ikdienā. Bērni un jaunieši tiek aicināti uz skolu doties ar velosipēdiem, tomēr, lai prastu labi pārvietoties pa ielām un iespējami izvairītos no jebkādiem negadījumiem, katram velobraucējam būtu jāpārzina satiksmes noteikumi un jāapgūst vajadzīgās prasmes. Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes […]

Profesors novērtē jaunos talantus

10:29
01.11.2024
60

Trīs dienas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā  meistarklases vadīja Gdaņskas mūzikas akadēmijas alta spēles profesors Kšištofs Komendareks-Timendorfs. “Tā kā vidusskola ir reģionālais metodiskais centrs, aicinājām arī audzēkņus no Vidzemes mūzikas skolām un citām vidusskolām. Meistarklasēs piedalījās ne tikai vidzemnieki, arī jaunie mūziķi no Ventspils, Ādažiem, Rīgas. Katram tā bija lieliska iespēja papildināt savas muzikālās prasmes,” […]

Uzzināt, kur vajadzēs matemātiku

07:21
23.10.2024
238

Tikšanās ar profesiju pārstāvjiem skolēniem pastiprina interesi par mācību priekšmetiem “Karjeras nedēļā arī mūsu skolā ir tradīcija tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, taču pasākumi, lai skolēni iepazītu dažādu profesiju ikdienu, notiek gandrīz visu mācību gadu,” par Karjeras nedēļu, kas Latvijā risinājās no 7. līdz 11.oktobrim, pastāsta Cēsu 1.pamatskolas direktore Antra Avena. “Šajā rudenī bija vairākas […]

Plenērs laukos radošā gaisotnē rada arī pārpratumus

06:33
16.10.2024
54

Septembra izskaņā Dzērbenes pagastā trīs dienas darbojās pulciņš radošu jaunu cilvēku.\ Tur norisinājās fotoplenērs “Mālderdienas Dzērbenē”. “Šāda formāta plenērs norisinās otro reizi. To sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA) rīko Dzērbenes radošā māja “Memberi”. Pērn plenērā bija ap 30 dalībnieku, šogad jau 52,” pastāsta plenēra organizatore, māksliniece Ērika Māldere. “Visus vieno mācības Nacionālajā kino skolā. […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
17
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
2
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
21
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
22
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi