Otrdiena, 29. aprīlis
Vārda dienas: Vilnis, Raimonds, Laine

Par trofejām un medībām

Druva
23:00
25.07.2008
10
200807260224197472 1

Stalbēnietim Mārtiņam Bērziņam ir tikai 22 gadi, ar medībām viņš aizraujas jau no 14 gadu vecuma. Sākumā esot bijis dzinējs, bet kopš pilngadības sasniegšanas puisis uz medībām dodas ar bisi plecā.

„Tiklīdz man palika 18 gadi, uzreiz nokārtoju visas formalitātes, lai oficiāli varētu nēsāt ieroci un iet medībās. Medības ir mana sirdslieta,” saka Mārtiņš un dalās savos uzskatos par šo seno nodarbošanos: „Jā, kādreiz runā par cilvēkiem, kuri cīnās pret dzīvnieku nogalināšanu. Taču, domāju, šajā jautājumā nav nekā īsti diskutējama. Medībās cilvēki iet jau kopš senseniem laikiem. Turklāt, ja mūsdienās nebūtu mednieku, avārijas uz autoceļiem, lapsas piemājas vistu kūtīs vai bebri upju krastos būtu savairojušies ļoti lielos daudzumos.”

Runājot par trofejām, Mārtiņš stāsta, ka vēl tādas īsti labas trofejas viņam neesot.

„Ir daži cūkas ilknīši, buka ragi, bet laikam jau katra mednieka sapnis ir aļņa vai brieža ragi. Tās ir īstas trofejas,” domās dalās puisis un atklāj, ka līdz šim viņa lielākais medījums bijis mežakuilis.

Stāstot par medniekiem, Mārtiņš saka: „Medniekiem ir savi joki. Kāds kādu pavelk uz zoba, paķircina. Bet medības ir laimes spēle. Nekad nezini, vai atnesīsi mājās kādu medījumu. Tas nav kā sportā, ka trenējoties sportists spējīgs iegūt pirmās vietas. Medībās, protams, svarīga ir šaušanas prasme un elementāras zināšanas, bet tikpat liela nozīme ir arī veiksmei. Taču mednieki arī trenējas. Ik gadu tiek rīkotas šaušanas sacensības, kurās

mednieki cenšas izpildīt normatīvus. Domāju, ka šauju pietiekami labi. Dzīvniekam garām gluži nešauju.”

Mārtiņš stāsta, ka labprāt medībās iet kopā ar vecajiem medniekiem, no kuriem var mācīties pieredzi, kultūru un attieksmi pret medībām.

Ko mednieks domā medību laikā? Mārtiņš stāsta: „Sēžot mastā, domāšanai atliek daudz laika. Daudz ko var pārdomāt. Taču, kad domas atgriežas pie medījuma, sakoncentrējos un gaidu kuru katru mirkli parādāmies dzīvnieku. Taču ir gadījies, ka, sēžot uz gaidi medību tornī, esmu arī aizmidzis. Pagājušajā vasarā gadījās iesnausties pat uz stundu.”

Ar gadiem mainījusies attieksme pret medību rezultātu, stāsta Mārtiņš.

„Kādreiz medībās gāja lielākoties gaļas dēļ. Mūsdienās medības galvenokārt ir vaļasprieks. Bet, nenoliedzami, ikviens mednieks ir priecīgs par labu lomu vai trofeju,” saka Mārtiņš un atklāj, ka sevi mednieka lomā iedomājas arī pēc desmit, divdesmit un vairāk gadiem.

„Nezinu nevienu mednieku, kurš būtu šo nodarbi pametis pusceļā. Tas ir ieguldīts darbs un ne tikai. Tas ir dzīvesveids,” saka jaunais mednieks un atzīst, ka arī viņš cer uz kādu skaistu trofeju.

Mārtiņam teicu, ka viņš droši vien labi pārzina visus apkaimes mežus, taču puisis stāsta, ka tas esot neiespējami.

„Mežu pārzināt līdz galam nevar nekad. Mežistrādes dēļ mežs mainās ik dienas. Un lai arī savus mežus esmu izstaigājis neskaitāmas reizes, nekad nevaru būt pārliecināts līdz galam,” stāsta Mārtiņš. „Tagad mūsu mežos ir parādījušies arī vilki. Lūši dažkārt manāmi. Bet mans sapnis būtu aizbraukt uz Krieviju lāču medībās. Tas būtu kaut kas īpašs.”

– Mīļākā mūzikas grupa? – Klausos dažāda stila mūziku. Sākot no Robija Viljama līdz metālam. – Dāvanas, kuras labprātāk saņem? – Patīk saņemt praktiskas dāvanas. Nu, piemēram, medību patronas. – Kam jānotiek, lai tava diena būtu izdevusies? – Vispirms kārtīgi jāizguļas. Pēc tam jāizdara kāds labs darbs un tad jādodas uz medībām. Ja vēl trāpās labs medījums, tad diena ir pavisam izdevusies. – Tava labākā īpašība? – Čakls. – Kāds bērnības nedarbs pirmais nāk prātā?– Balvos pie vecās mammas gājām zagt zemenes. Rāpojām pa vagām un noēdām tantēm visas ogas. – Par ko visbiežāk domā… – Par studiju kredītiem un meitenēm.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pūtēju orķestris gatavojas skolēnu dziesmu un deju svētkiem

06:16
24.04.2025
65

Cēsu 1. pamatskolas pūtēju orķestris ir vienīgais pūtēju orķestris, kas Cēsu novadā gatavojas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Kolektīvā ir 45 dalībnieki. Orķestra diriģents Jānis Jansons pastāsta, ka pūtēju orķestriem šopavasar skates nav. Tā notika jau aizvadītajā gadā, visi orķestri ieguva labus rezultātus un varēs piedalīties šīs vasaras lielajos svētkos. Vidzemes un Latgales jauniešu […]

Lieldienu prieki bērnudārzos

05:30
23.04.2025
61

Bērnudārzu audzēkņi pirms Lieldienām aizrautīgi krāsoja un ripināja olas, gāja rotaļās un mācījās latviskās tradīcijas svētku svinēšanā. Vecpiebalgas vidusskolas direktora vietniece pirmsskolā Agita Šulca pastāsta: “Svinam svētkus tradicionāli – bērni nevis nes krāsotas olas no mājām, bet paši bērnudārzā gatavo tās vārīšanai sīpolu mizās, satinot dabas materiālos. Tad visi ejam lejā uz virtuvi, liekam olas […]

Skolas dzīve - toreiz un tagad

05:10
23.04.2025
56

Pirms Lieldienu brīvdienām Cēsu Valsts ģimnāzijā norisinājās skolas simtgadei veltīts pasākums “Mēs – toreiz un tagad”. Ar tagadējiem ģimnāzistiem tikās paliels pulciņš absolventu, kuri mēģināja šo to atcerēties no savām skolas gaitām un stāstīt, kā šeit pavadītais laiks ietekmēja profesijas izvēli un turpmāko dzīves gaitu kopumā. Tā nebija dalīšanās ar “pareizā dzīves ceļa” receptēm, drīzāk […]

Apvieno mūziku un vizuālo mākslu

06:42
17.04.2025
33

Starptautiskajos mū­zikas un mākslas svētkos “Universum” mūzikas un mākslas vidusskolā Valmierā piedalījās arī skolēni no Alfrēda Kalniņa Cēsu Mū­zikas vidusskolas un Cēsu 1.pamatskolas. Pasākumā piedalījās arī Limbažu Mū­zikas un mākslas skolas, Cēsu 1. pamatskolas, A.Kal­niņa Cēsu Mūzikas vidusskolas un Dzērbenes Mūzikas un mākslas skolas apvienotais ansamblis Ilzes Petrovskas vadībā. Pirmo reizi uzstājās arī Cēsu 1. […]

Norvēģijas skolēni gūst praksi Latvijā

06:40
16.04.2025
42

Aleksandra Bieziņa Raiskuma pamatskolā divas nedēļas viesojās četri skolēni un divas skolotājas no Norvēģijas. Jauniešiem, kuri apgūst veselības aprūpi, te bija prakses vieta. Norvēģu skolēni iesaistījās skolas ikdienā, gan aprūpējot skolēnus ar īpašām vajadzībām, viņus apģērba, palīdzēja paēst, gan piedalījās nodarbībās baseinā, radošajās darbnīcās, kā arī asistēja mācību stundās un palīdzēja bērniem socializēties. Tāpat skolēni […]

Nostāties kora priekšā, pacelt rokas. Un skan dziesma

00:00
11.04.2025
132

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas 4.kursa diriģēšanas programmas audzēknis Ulvis Krieviņš kļuvis par Imanta Kokara 5.Starptautiskā jauno kordiriģentu konkursa laureātu un  3.starptautiskajā Jono Aleksona jauno kordiriģentu konkursā Viļņā novērtēts kā trešais labākais.  Viņš arī ieguva speciālo balvu par vislabāk interpretēto lietuviešu dziesmu korim. Jaunajam diriģentam un pedagoģei Ivetai Lapiņai ceļš uz konkursu bijis nopietna darba rezultāts. […]

Tautas balss

Cēsis ir pieprasītas

23:26
27.04.2025
18
L. raksta:

“Tagad, kad Cēsīs nevar izbraukt pa Lapsu ielu, redzam, cik dzīva ir satiksme pilsētā. Tas labi vai slikti, cits jautājums. Protams, satiksmes mierinātājiem situācija varētu nepatikt, bet tagad ieraugām patieso plūsmu. Pilsētā dzīvo un to apmeklē daudz cilvēku. Jā, ielās redzam maz gājēju, bet kopumā Cēsis ir galamērķis daudziem,” sprieda pensijas vecuma kungs L.

Sociālajos tīklos izteiktie solījumi pazudīs

23:25
26.04.2025
15
7
Cēsniece Z. raksta:

“Feisbuks pilns ar pašvaldību vēlēšanu kandidātu solījumiem. Agrāk, kad tos lasījām drukātā veidā, vēlāk katru ievēlēto deputātu varēja turēt pie vārda, bet kā tagad? Sociālajos medijos publicētais, rakstītas vai runātais, taču laika gaitā pazudīs. Manuprāt, to jau katra partija un kandidāts var pats izdzēst. Tad nu pēc pāris gadiem ķer vēju laukā, solījumi pazuduši. Vajadzētu […]

Pacienta paldies mediķēm

23:25
25.04.2025
22
Rozuliete Gaida raksta:

“Tikai veselā miesā mājos vesels gars. Tāpēc saku lielu paldies Stalbes mediķēm Anitai Viškintei un Sandrai Zepai, kuru darbam pateicoties esmu izveseļojusies. Saņēmu sirsnīgu attieksmi, iejūtību, izpratni un teicamu ārstēšanu,” sacīja seniore, rozuliete Gaida.

Baltās ietves

05:09
25.04.2025
14
Cēsnieks Artūrs raksta:

“Lai gan ziema bija maiga un ietves reti tika kaisītas ar sāli, tomēr vecpilsētā to segums ir balts. Tāds tas bija arī agrākos pavasaros, un pat vasarā lietus nespēja izmazgāt sāli no bruģa. Varbūt bruģakmeņiem tas nekaitē, bet rada dīvainu ainu un liek aizdomāties, cik sāls ticis uz ēku pamatiem,” viedokli pauda cēsnieks Artūrs.

Paši izvēlējās, tomēr…

07:08
24.04.2025
15
Seniore K. raksta:

“Traki, ka Krievija neuzņemas atbildību par saviem pilsoņiem, kas dzīvo citās valstīs. Protams, katrs jau pats izvēlas pilsonību, tomēr traki, ka Krievija saviem pensionāriem nepārskaita naudu. No kā lai vecie cilvēki dzīvo?! Aizvien vairāk redzam, ka Krievijas varai nerūp pat pašu pilsoņu liktenis,” pārdomās dalījās seniore K.

Sludinājumi