Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Otrreiz vidusskolā. Šoreiz Norvēģijā

Druva
05:38
28.06.2019
98
Norvegija E1561703687661 2

Karjeras izvēle ikvienam ir grūts un sarežģīts lēmums. Bieži vien Latvijas skolēni nolemj mācības turpināt ārzemēs. Cēsniece Laura Vāverniece, absolvējot Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāziju, nolēma izglītības ceļu attīstīt Norvēģijā.

Pašlaik Laura otru reizi mācās vidējā mācību iestādē, jo, lai Norvēģijā varētu studēt bez maksas, nepieciešamas norvēģu valodas zināšanas, protams, tās var apgūt arī kursos, bet par tiem būtu jāmaksā. Par savu izvēli un pieredzi ārzemēs arī saruna ar nu jau divdesmitgadnieci Lauru.

– Kāpēc izvēlējies turpināt mācības ārzemēs, nevis Lat­vijā?
– Mani vienmēr vilinājusi doma par mācībām ārvalstīs. Jau no mazotnes esmu vēlējusies baudīt šādu pieredzi. Iepriekš esmu piedalījusies skolēnu apmaiņas programmās, devusies uz Franciju un Somiju. Kad bija jāsāk domāt par augstskolas izvēli, uzreiz izpētīju piedāvājumu ārzemēs. Tad māsa ierosināja braukt dzīvot pie viņas Norvēģijā. Ilgi nedomājot, piekritu un divas dienas pēc skolas absolvēšanas jau biju ceļā. Nu divus gadus dzīvoju Bergenā, Norvēģijā.

– Kā vērtē savu pieredzi Nor­vēģijā?
-Pirms došanās uz Norvēģiju jau biju iztēlojusies, kā viss būs, kā es gribētu, lai viss notiek, bet tā gluži nebija, viss bija daudz sarežģītāk. It īpaši mācību ziņā. Cerēju, ka jau būšu uzsākusi mācības universitāte, bet diemžēl tas vēl nav īstenojies. Viss pārējais gan mani apmierina.

– Kā izglītības programma Norvēģijā atšķiras no mācībām Latvijā?
– Vidusskola ir ļoti atšķirīga. Norvēģijā jāizvēlas mācību priekšmeti, kurus gribi apgūt. Ja gada vidū saproti, ka kaut ko vēlies mainīt, viss jāsāk no jauna. Piemēram, ja izvēlies mācīties ķīmiju, bet pēc gada saproti, ka gribi apgūt mākslu, tad pirmais mācību gads vairs neskaitās, viss atkal jāsāk no pirmās vidusskolas klases. Mācību līmenis arī ir daudz zemāks, lietas, ko Latvijā apguvu pamatskolā, šeit māca tikai vidusskolā. Taču man ļoti pa­tīk, ka pati varu izvēlēties, kādus priekšmetus mācīties. Es veidoju savu mācību programmu. Tas atvieglo skolēnu dzīvi, nav jāuztraucas par to, ka kaut ko nesapratīsi vai apgūsi to, ko zini vai kas turpmākajā dzīvē nebūs nepieciešams.

Skolotāji arī nepalīdz tik ļoti kā Latvijā. Ir bijušas grūtas situ­ācijas, kurās nepieciešams padoms, taču skolotāji uzreiz sūta pie psihologa, padomdevēja vai kāda cita. Latvijā mana skolotāja Elita Rozīte bija kā otrā mamma, kurai vienmēr varēja jautāt, lūgt palīdzību. Bija ļoti grūti pierast, ka skolotājiem Norvēģijā nerūp skolēnu pašsajūta.

Skolās viss notiek elektronizēti. Uz stundām jāņem līdzi dators, pēc tā lietošanas dienas beigās sāp acis. Esmu jautājusi, vai var saņemt e-grāmatas materiālus drukātā formātā, taču tas nebija iespējams.
Manuprāt, Norvēģijā netiek veicināta radošā domāšana. Matemātika ir priekšmets, kur svarīgi saprast, kā iegūt rezultātu, un dažreiz tam ir jāpieiet radoši. Taču Norvēģijā, pat ja rezultāts ir pareizs, bet esi izmantojis metodi, kuru skolotāja nav mācījusi, atbildi neieskaita.
Ļoti nopietni vērtē arī apmeklējumu. Ja nav ārsta zīmes, tad kavēt nedrīkst neko, pretējā gadījumā mācību kursu neieskaita.

– Vai bija grūti pierast pie jaunas vides, mācībām norvēģu valodā un dzīvošanas tālu no mājām?
– Pirmo vasaru bija sajūta, ka esmu atbraukusi ciemos, taču, kad sāku iet skolā, sapratu, viss ir pa īstam. Sākums bija vienkāršs – skolā ieguvu daudz draugu, runāju angliski, nebija nekādu problēmu. Taču, kad nomainīju mācību iestādes, bija jāsāk runāt norvēģiski. Bija grūti, nevarēju izteikties tā, kā to varētu latviski vai angliski. Papildu tam vēl sāku strādāt. Bija sarežģīti visu apvienot. Valodas ierobežojumi un brīvā laika trūkums darīja savu gan fiziski, gan emocionāli.

– Vai integrēties Norvēģijā ir viegli? Kāda bija apkārtējo attieksme?
– Norvēģi ir ļoti laipni un izpalīdzīgi. Vienmēr smaida un jautā, vai viss ir kārtībā, kā jūties. Esmu saskārusies gan ar iebraucējiem, gan ar vietējiem iedzīvotājiem, neesmu izjutusi atstumtību vai noliedzošu attieksmi pret sevi vai citiem. Ļoti palīdzēja integrēšanās kurss, kurā iemācīja valodu, likumus un deva citu noderīgu informāciju. Manā gadījumā iejusties bija viegli.

– Ko dari brīvajā laikā?
– Līdztekus mācībām es strādāju, brīvā laika ir diezgan maz, taču, kad ir brīvs brīdis, eju uz treniņiem, pārgājienos kalnā, satiekos ar draugiem vai vienkārši atpūšos mājās.

– Kādi ir tavi plāni pēc izglītības iegūšanas? Vai plāno atgriezties Latvijā?
– Vēl īsti par to neesmu domājusi. Šobrīd, kamēr vēl mācos valodu un gatavojos studiju uzsākšanai, nekādus lēmumus neesmu pieņēmusi. Plānoju izvēlēties profesiju, kura ir pieprasīta gan Norvēģijā, gan Latvijā. Esmu atvērta dažādām idejām. Man ļoti patīk pārmaiņas, tāpēc pati vēl nezinu, ko darīšu un kur dzīvošu. Laiks rādīs.

– Kādas ir priekšrocības tiem, kuri studē ārzemēs? Tavs padoms tiem, kuri vēl tikai apsver domu par mācībām ārpus Latvijas.
– Mācoties ārzemēs, var iegūt milzīgu pieredzi. Neatkarīgi no tā, vai pēc tam atgriezīsies dzimtenē, tu būsi iemācījies un iepazinis ļoti daudz. Dažādas kultūras, uzskati, tradīcijas, valodas – tas viss nākotnē noderēs. Plus paplašinās arī draugu loks.

Ja ir tāda iespēja, noteikti izmantojiet, tikai jau laikus sagatavojieties. Pirmkārt, ieteiktu iemācīties tās valsts valodu, uz kuru dodaties, jo ir grūti iesākt mācības un atrast darbu. Otrkārt, jau laikus jāieplāno, kur dzīvot, ko darīt, lai nopelnītu, jo uzreiz neko nevar dabūt. Ja ir iespējams, jā­brauc tur, kur ir kādi paziņas, viņi var palīdzēt gan ikdienas grūtībās, gan ar ieteikumiem, ko un kur labāk iesākt.

Kristiāna Līva Sokolova

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
8

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Jaunais pianists Gustavs uzstājas starptautiskas balvas atklāšanā

06:20
12.11.2024
63

Starptautiskā projekta mūzikas, mākslas, zinātnes un arhitektūras jomā “Baltijas Balva/Baltic Awards” prezentācijā Nacionālajā operā ar priekšnesumiem uzstājās jaunie, talantīgie mūziķi, konkursa “Ineses Galantes talanti” laureāti, viņu vidū arī desmit gadus jaunais cēsnieks, pianists Gustavs Kalējs. “Baltijas Balva/Baltic Awards” ir jauns Ineses Galantes fonda projekts, kas tiek īstenots sadarbībā ar trīs Baltijas valstu sabiedriskajām un izglītības […]

Svarīga skolēniem droša un atbalstoša vide

07:39
08.11.2024
89

Vecpiebalgas vidusskolā jau vairākus gadus darbojas speciālistu komanda, kas nodrošina pedagoģisku, psiholoģisku un sociālu atbalstu skolēniem, viņu ģimenēm un pedagogiem. Atbalsta komanda, kurā ir skolas vadības pārstāvis, sociālais pedagogs, speciālais pedagogs un logopēds, palīdz mācību iestādē nodrošināt emocionāli un fiziski drošu vidi. Tomēr arī izaicinājumu ir daudz. “Druvas” sarunā ar skolas sociālo pedagogu, KiVa prog­rammas […]

Drošās velobraukšanas mācības. Vai skolas tās īsteno?

10:30
04.11.2024
33

Veselīgs dzīvesveids kļuvis par vienu no aktuālajām tēmām arī skolu vidē, tostarp fizisko aktivitāšu nozīmīgums cilvēka ikdienā. Bērni un jaunieši tiek aicināti uz skolu doties ar velosipēdiem, tomēr, lai prastu labi pārvietoties pa ielām un iespējami izvairītos no jebkādiem negadījumiem, katram velobraucējam būtu jāpārzina satiksmes noteikumi un jāapgūst vajadzīgās prasmes. Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes […]

Profesors novērtē jaunos talantus

10:29
01.11.2024
60

Trīs dienas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā  meistarklases vadīja Gdaņskas mūzikas akadēmijas alta spēles profesors Kšištofs Komendareks-Timendorfs. “Tā kā vidusskola ir reģionālais metodiskais centrs, aicinājām arī audzēkņus no Vidzemes mūzikas skolām un citām vidusskolām. Meistarklasēs piedalījās ne tikai vidzemnieki, arī jaunie mūziķi no Ventspils, Ādažiem, Rīgas. Katram tā bija lieliska iespēja papildināt savas muzikālās prasmes,” […]

Uzzināt, kur vajadzēs matemātiku

07:21
23.10.2024
238

Tikšanās ar profesiju pārstāvjiem skolēniem pastiprina interesi par mācību priekšmetiem “Karjeras nedēļā arī mūsu skolā ir tradīcija tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, taču pasākumi, lai skolēni iepazītu dažādu profesiju ikdienu, notiek gandrīz visu mācību gadu,” par Karjeras nedēļu, kas Latvijā risinājās no 7. līdz 11.oktobrim, pastāsta Cēsu 1.pamatskolas direktore Antra Avena. “Šajā rudenī bija vairākas […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
22
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
4
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
24
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi