Sestdiena, 4. maijs
Vārda dienas: Vizbulīte, Viola, Vijolīte

Otrreiz vidusskolā. Šoreiz Norvēģijā

Druva
05:38
28.06.2019
26
Norvegija E1561703687661 2

Karjeras izvēle ikvienam ir grūts un sarežģīts lēmums. Bieži vien Latvijas skolēni nolemj mācības turpināt ārzemēs. Cēsniece Laura Vāverniece, absolvējot Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāziju, nolēma izglītības ceļu attīstīt Norvēģijā.

Pašlaik Laura otru reizi mācās vidējā mācību iestādē, jo, lai Norvēģijā varētu studēt bez maksas, nepieciešamas norvēģu valodas zināšanas, protams, tās var apgūt arī kursos, bet par tiem būtu jāmaksā. Par savu izvēli un pieredzi ārzemēs arī saruna ar nu jau divdesmitgadnieci Lauru.

– Kāpēc izvēlējies turpināt mācības ārzemēs, nevis Lat­vijā?
– Mani vienmēr vilinājusi doma par mācībām ārvalstīs. Jau no mazotnes esmu vēlējusies baudīt šādu pieredzi. Iepriekš esmu piedalījusies skolēnu apmaiņas programmās, devusies uz Franciju un Somiju. Kad bija jāsāk domāt par augstskolas izvēli, uzreiz izpētīju piedāvājumu ārzemēs. Tad māsa ierosināja braukt dzīvot pie viņas Norvēģijā. Ilgi nedomājot, piekritu un divas dienas pēc skolas absolvēšanas jau biju ceļā. Nu divus gadus dzīvoju Bergenā, Norvēģijā.

– Kā vērtē savu pieredzi Nor­vēģijā?
-Pirms došanās uz Norvēģiju jau biju iztēlojusies, kā viss būs, kā es gribētu, lai viss notiek, bet tā gluži nebija, viss bija daudz sarežģītāk. It īpaši mācību ziņā. Cerēju, ka jau būšu uzsākusi mācības universitāte, bet diemžēl tas vēl nav īstenojies. Viss pārējais gan mani apmierina.

– Kā izglītības programma Norvēģijā atšķiras no mācībām Latvijā?
– Vidusskola ir ļoti atšķirīga. Norvēģijā jāizvēlas mācību priekšmeti, kurus gribi apgūt. Ja gada vidū saproti, ka kaut ko vēlies mainīt, viss jāsāk no jauna. Piemēram, ja izvēlies mācīties ķīmiju, bet pēc gada saproti, ka gribi apgūt mākslu, tad pirmais mācību gads vairs neskaitās, viss atkal jāsāk no pirmās vidusskolas klases. Mācību līmenis arī ir daudz zemāks, lietas, ko Latvijā apguvu pamatskolā, šeit māca tikai vidusskolā. Taču man ļoti pa­tīk, ka pati varu izvēlēties, kādus priekšmetus mācīties. Es veidoju savu mācību programmu. Tas atvieglo skolēnu dzīvi, nav jāuztraucas par to, ka kaut ko nesapratīsi vai apgūsi to, ko zini vai kas turpmākajā dzīvē nebūs nepieciešams.

Skolotāji arī nepalīdz tik ļoti kā Latvijā. Ir bijušas grūtas situ­ācijas, kurās nepieciešams padoms, taču skolotāji uzreiz sūta pie psihologa, padomdevēja vai kāda cita. Latvijā mana skolotāja Elita Rozīte bija kā otrā mamma, kurai vienmēr varēja jautāt, lūgt palīdzību. Bija ļoti grūti pierast, ka skolotājiem Norvēģijā nerūp skolēnu pašsajūta.

Skolās viss notiek elektronizēti. Uz stundām jāņem līdzi dators, pēc tā lietošanas dienas beigās sāp acis. Esmu jautājusi, vai var saņemt e-grāmatas materiālus drukātā formātā, taču tas nebija iespējams.
Manuprāt, Norvēģijā netiek veicināta radošā domāšana. Matemātika ir priekšmets, kur svarīgi saprast, kā iegūt rezultātu, un dažreiz tam ir jāpieiet radoši. Taču Norvēģijā, pat ja rezultāts ir pareizs, bet esi izmantojis metodi, kuru skolotāja nav mācījusi, atbildi neieskaita.
Ļoti nopietni vērtē arī apmeklējumu. Ja nav ārsta zīmes, tad kavēt nedrīkst neko, pretējā gadījumā mācību kursu neieskaita.

– Vai bija grūti pierast pie jaunas vides, mācībām norvēģu valodā un dzīvošanas tālu no mājām?
– Pirmo vasaru bija sajūta, ka esmu atbraukusi ciemos, taču, kad sāku iet skolā, sapratu, viss ir pa īstam. Sākums bija vienkāršs – skolā ieguvu daudz draugu, runāju angliski, nebija nekādu problēmu. Taču, kad nomainīju mācību iestādes, bija jāsāk runāt norvēģiski. Bija grūti, nevarēju izteikties tā, kā to varētu latviski vai angliski. Papildu tam vēl sāku strādāt. Bija sarežģīti visu apvienot. Valodas ierobežojumi un brīvā laika trūkums darīja savu gan fiziski, gan emocionāli.

– Vai integrēties Norvēģijā ir viegli? Kāda bija apkārtējo attieksme?
– Norvēģi ir ļoti laipni un izpalīdzīgi. Vienmēr smaida un jautā, vai viss ir kārtībā, kā jūties. Esmu saskārusies gan ar iebraucējiem, gan ar vietējiem iedzīvotājiem, neesmu izjutusi atstumtību vai noliedzošu attieksmi pret sevi vai citiem. Ļoti palīdzēja integrēšanās kurss, kurā iemācīja valodu, likumus un deva citu noderīgu informāciju. Manā gadījumā iejusties bija viegli.

– Ko dari brīvajā laikā?
– Līdztekus mācībām es strādāju, brīvā laika ir diezgan maz, taču, kad ir brīvs brīdis, eju uz treniņiem, pārgājienos kalnā, satiekos ar draugiem vai vienkārši atpūšos mājās.

– Kādi ir tavi plāni pēc izglītības iegūšanas? Vai plāno atgriezties Latvijā?
– Vēl īsti par to neesmu domājusi. Šobrīd, kamēr vēl mācos valodu un gatavojos studiju uzsākšanai, nekādus lēmumus neesmu pieņēmusi. Plānoju izvēlēties profesiju, kura ir pieprasīta gan Norvēģijā, gan Latvijā. Esmu atvērta dažādām idejām. Man ļoti patīk pārmaiņas, tāpēc pati vēl nezinu, ko darīšu un kur dzīvošu. Laiks rādīs.

– Kādas ir priekšrocības tiem, kuri studē ārzemēs? Tavs padoms tiem, kuri vēl tikai apsver domu par mācībām ārpus Latvijas.
– Mācoties ārzemēs, var iegūt milzīgu pieredzi. Neatkarīgi no tā, vai pēc tam atgriezīsies dzimtenē, tu būsi iemācījies un iepazinis ļoti daudz. Dažādas kultūras, uzskati, tradīcijas, valodas – tas viss nākotnē noderēs. Plus paplašinās arī draugu loks.

Ja ir tāda iespēja, noteikti izmantojiet, tikai jau laikus sagatavojieties. Pirmkārt, ieteiktu iemācīties tās valsts valodu, uz kuru dodaties, jo ir grūti iesākt mācības un atrast darbu. Otrkārt, jau laikus jāieplāno, kur dzīvot, ko darīt, lai nopelnītu, jo uzreiz neko nevar dabūt. Ja ir iespējams, jā­brauc tur, kur ir kādi paziņas, viņi var palīdzēt gan ikdienas grūtībās, gan ar ieteikumiem, ko un kur labāk iesākt.

Kristiāna Līva Sokolova

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Diena skolā ar vecvecākiem

05:05
03.05.2024
50

Priekuļu vidusskolas sākumskolas audzēkņiem bija iespēja aizvadīt skaistu aprīļa nogales dienu kopā ar saviem vecvecākiem. 19.aprīlī pirmajā stundā skolēni bija uzaicinājuši vecmāmiņas un vectētiņus uz klases stundu, mazbērni kopā ar viņiem gatavoja krūzītes paliktnīšus, kas būs mīļa piemiņa no dienas pasākuma, parādīja savu klasi, sarunājās. “Visi bērni no rīta bija saposušies, priecīgi un satraukti, sagaidot […]

Rūpēs par vidi – stādīt kokus

05:11
01.05.2024
49

“Ir idejas, kas briest gadiem, bet zvaigznes “nesastājas” tā, lai tās realizētos. Un tad vienā jaukā dienā viss notiek, jo kāds tomēr tās zvaigznes sabīda, kā vajag,” tā par aizvadīto koku stādīšanas akciju Cēsu Jaunās skolas 4. un 5.klašu skolēniem un viņu vecākiem teic klašu audzinātāja Jolanta Briša. Viņa kopā ar kolēģi, dabas zinību skolotāju […]

Dejotāji atver Laimas dārzu

05:11
01.05.2024
183

Priecīgi un reizē satraukti Cēsu novada dejotāji no pirmās līdz 12. klasei Priekuļos, Vecpiebalgā un Jaunpiebalgā tautas deju kolektīvu koprepertuāra pārbaudē – skatē rādīja, kas apgūts, gatavojoties XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem un lielkoncertam “Es atvēru Laimas dārzu”. Cēsu novadā kolektīvus vērtēja Dagmāra Bārbale – horeogrāfe, XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un […]

Topošajiem mūziķiem iespēja apgūt jaunas un papildināt esošās prasmes

05:12
25.04.2024
52

“Šīs meistarklases ir daļa no pasākumu sērijas, ko veicam kā metodiskais centrs. Šajā reizē tā bija jauno dziedātāju vokālās un skatuves prasmju attīstīšana un koncertmeistaru profesionālā pilnveide,” tā par 15.aprīlī aizvadīto notikumu Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā pastāsta iestādes metodiķe Ija Groza. “Šajā reizē mēģinājām jaunu formātu – vienā telpā, vienā vietā norisinājās gan vokālo […]

Kultūras apmaiņa un ielu māksla. Jaunieši mācās sadarbību un toleranci

10:26
23.04.2024
87

12 jaunieši no Nīderlandes un tikpat Cēsu novada pārstāvju pagājušajā nedēļā darbojās Cēsīs. Viņi tikās projektā “Ielu mākslas spēks 2.0”, kura mērķis ir veicināt izpratni par līdzdalību, sadarbību, toleranci. Kopējā darbā tapa arī kas jauns – ar ielu mākslai raksturīgajiem paņēmieniem apgleznota telpa Jauniešu mājā. “Sākotnējais plāns projektā bija piešķirt jaunas krāsas Jauniešu mājas iekšpagalmam, […]

CVĢ fiziķu komanda iegūst 3.vietu valsts mērogā

05:12
19.04.2024
96

“Pats komandu olimpiādē piedalījos jau trešo reizi, bet šajā gadā veicās vislabāk. Bija ļoti interesanti, sadalījām uzdevumus starp mums pieciem,” par dalību Latvijas Fizikas komandu olimpiādē pastāsta Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) 12.a klases skolnieks Kārlis Driba. “Šoreiz bija daudz komandu, vairāk nekā abās iepriekšējās olimpiādēs, tāpēc tas bija arī zināms izaicinājums. Bija patīkami redzēt starp […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
27
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
39
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
27
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
63
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
53
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi