Saliedēšanās pasākumā “Lauzt robežas” Straupes pagasta “Mārkulīčos” satikās vairāk nekā 80 jaunieši no visa plašā Cēsu novada.
Iepazīt citam citu, radoši un aktīvi darbojoties, apzināt jauniešu vajadzības kopumā novadā un dažādās tā vietās, diskutēt par iespējām darboties ikdienas pilnveidošanai – tāds bija mērķis trim kopā pavadītajām dienām.
“Lauzt robežas” ir bijušajā Pārgaujas novadā radies pasākums, tas šogad notika sesto reizi, un otro gadu tas pulcē jauniešus no visa novada. Protams, vislabāk šī tradīcija zināma Pārgaujas apvienības pagastos, arī šoreiz visvairāk dalībnieku bija tieši no tiem, bet kupli pārstāvētas bija arī Cēsis un Liepa, arī Jaunpiebalgas un Vecpiebalgas apvienības.
Pasākuma koordinatore Iluta Balode teic: “Ir ļoti liels prieks, ka no maza – 18 cilvēku projekta – tas izaudzis par kaut ko tik lielu. Jaunieši šo pasākumu ļoti gaida, un mēs tiešām redzam, ka notikumam ir vieta Cēsu novada jauniešu dzīvē, tas lieliski saliedē un lauž kartē ievilktās robežas. Bet būtībā mēs varam runāt par ļoti dažādu robežu laušanu, jo robeža starp vēsturiskajiem novadiem ir tikai viena šķautne, katram ir arī savu iekšējo robežu laušana, jo ne ikvienam ir viegli darboties līdzi, komunicēt. Kādam jau dalība šādā pasākumā ir ļoti liels solis.”
Zosēnietis Juris Vološins mācās Vecpiebalgas vidusskolā un pasākumā piedalījās pirmo reizi, viņam patīk satikt jaunus cilvēkus, sadraudzēties, apmainīties domām: “Man patīk komunicēt ar vēl neiepazītiem cilvēkiem. Arī Vecpiebalgā cenšos piedalīties visos pasākumos. Esmu pozitīvi pārsteigts, cik te visi ir draudzīgi un vēlas apmainīties viedokļiem. Pirmajā brīdī, atbraucot uz pasākumu, liekas, ka katram paziņu lokam ir sava kopa un sarunas, sadarbība būs tikai ar savējiem, bet es maldījos.”
Otro gadu pasākumā piedalās arī Cēsu novada Jauniešu domes prezidente Ance Vanaga: “Izbaudu to tikpat ļoti kā pagājušajā gadā. Notiek arī zināmas lietas, bet vienmēr ir iespēja satikt jaunus cilvēkus. Visa pasākuma gaisotne rada kopības sajūtu, un man ļoti patīk piedāvātās nodarbes, katra aktivitāte, arī dziedāšana vakarā pie ugunskura mūs saliedē.”
Mārtiņš Jēkabs Ausmanis no Stalbes piedalījies visos “Lauzt robežas” pasākumos un atzīst, ka kopējo noskaņu veido arī dažādas it kā ikdienišķas lietas. “Dalība jau izveidojusies par tradīciju, nevaru nebūt klāt. Visvairāk man patīk pačilot ar draugiem foršā atmosfērā. Un te vienmēr ir ļoti garšīgs ēdiens. No treneru dotajiem uzdevumiem ir tādi, kas man šķiet interesantāki, kādi ne tik ļoti, bet pasākums ļauj stiprināt prasmi sadarboties komandā, ko lieliski var izmantot arī ārpus pasākuma.” Mārtiņš Jēkabs atklāj, ka pasākumā veidojas ilgstošas draudzības, piemēram, savu draudzeni saticis tieši šeit.
Pirmajā dienā “Mārkulīčos” jaunieši gatavoja reklāmas rullīšus, kas atgādinās, ka patlaban notiek balsošana par statusu “Latvijas Jauniešu galvaspilsēta 2024”, uz ko pretendē arī Cēsu novads. Ja balsojumā uzvarēs mūspuse, tas nozīmē iespēju veidot papildu notikumus jauniešu dzīves aktivizēšanai.
Nometnes dalībniekiem bija aizraujošas tikšanas ar iedvesmas personībām: digitālā satura radītāju un podkāstu vadītāju Roju Rodžeru un mūziķi Jāni Krīvēnu. Netrūka arī brīvā laika aktivitāšu: sporta spēles, kopīga muzicēšana pie ugunskura un dejas, nakšņošana teltīs.
Pasākuma otrajā dienā ar jauniešiem darbojās neformālās izglītības treneri, aktualizējot līdzdalības tematu. Iluta Balode teic, ka jau vairākus gadus ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar nevalstiskās organizācijas “Piedzīvojumu gars” treneriem, kuri ik reizi atved jaunas metodes. Treneris Atis Ķeņģis pasākumā piedalās jau trešo gadu un atzinīgi vērtē, ka “Lauzt robežas” ir ikgadējs pasākums: “Tas nozīmē, ka nesākam katru reizi no jauna, bet turpinām, jaunajiem dalībniekiem lieliski saplūstot ar pieredzējušākajiem. Mūsu psiholoģisko un fizisko uzdevumu mērķis ir parādīt, ka spēja transformēties ir nepieciešamība, lai jaunieši, izmēģinot dažādas stratēģijas, saprot, ko var izmantot savā dzīvē. Mēs vēlamies, lai šajā laikā viņos notiek šis transformācijas process. Strādāt ir viegli, jo jaunieši ir ļoti atvērti.”
Atis Ķeņģis arī piebilst, ka “Piedzīvojumu garam” ir svarīgi jauniešiem arī parādīt plašās iespējas iesaistīties dažādās organizācijās: “Tāda kā tīklošanās. Tas var būt interešu izglītības pulciņš vai nevalstiska organizācija. Iesaistīšanās veicina jauniešu piederību. Ir vietas, kur jaunieši nejūtas piederīgi savai tuvākajai kopienai – ģimenei, klasei-, nesajūt kopības garu. Tas ir savā ziņā kritiski, jo rada vientulības sajūtu, neizpratni, kā iespējams iesaistīties, sasniegt vēlamo, viņi nejūt, ka viņus atbalsta. Tāpēc mēs arī ar uzdevumiem veicinām jauniešu iepazīšanos, saliedēšanos. Tās ir arī praktiskas lietas, piemēram, atgādinām, ka vajag telefonā ierakstīt citu dalībnieku vārdus, saziņas iespējas, lai arī tas šobrīd šķiet sīkums, tā ir ļoti vērtīga lieta, kas var noderēt pēc gada, diviem vai pieciem. Šodien jaunieši jūt prieku par satikšanos, bet šo ieguvumu jutīs vēlāk. Mūsu fokuss ir, lai ar savām aktivitātēm mēs panāktu ilgtermiņa rezultātu.”
“Lauzt robežas” pasākums “Mārkulīčos” ir noslēguma pasākums pēc kopā nākšanas reizēm novada apvienībās, un tika runāts par katras vietas jauniešiem aktuālo, vēlmēm un vajadzībām, un izaicinājumiem, kas ir tik atšķirīgi. Iluta Balode teic: “Ir vietas, kur vairāk vēlas attīstītāku infrastruktūru, ir jaunieši, kuri vēlas pasākumus, lai var vairāk kopā darboties. Tikšanās arī parādīja jauniešu izpratni par līdzdalību – vienam tā ir talka, citam sabiedrības saliedēšana. Diskutējām par līdzdalību, līdzdalības formām, lai veicinātu jauniešu izpratni par šo tematu, un pievērsāmies vietējai līdzdalībai, ko katrs kā sabiedrības daļa var darīt vietā, kur dzīvo. Savukārt šajā gala pasākumā jau runājām par līdzdalību plašākā kontekstā.”
Projektu “Iesaisties, sadarbojies un lauz robežas!” sadarbībā ar Cēsu novada apvienību pārvaldēm īsteno biedrība “Youth For City – City For Youth”. To atbalsta Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2023.-2025. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.
Komentāri