Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Jaunieši turpina lauzt robežas

Druva
11:34
01.08.2023
16
Lauzt Robezas 23 2

Saliedēšanās pasākumā “Lauzt robežas” Straupes pagasta “Mārkulīčos” satikās vairāk nekā 80 jaunieši no visa plašā Cēsu novada.

Iepazīt citam citu, radoši un aktīvi darbojoties, apzināt jauniešu vajadzības kopumā novadā un dažādās tā vietās, diskutēt par iespējām darboties ikdienas pilnveidošanai – tāds bija mērķis trim kopā pavadītajām dienām.

“Lauzt robežas” ir bijušajā Pārgaujas novadā radies pasākums, tas šogad notika sesto reizi, un otro gadu tas pulcē jauniešus no visa novada. Protams, vislabāk šī tradīcija zināma Pārgaujas apvienības pagastos, arī šoreiz visvairāk dalībnieku bija tieši no tiem, bet kupli pārstāvētas bija arī Cēsis un Liepa, arī Jaunpiebalgas un Vecpiebalgas apvienības.

Pasākuma koordinatore Iluta Balode teic: “Ir ļoti liels prieks, ka no maza – 18 cilvēku projekta – tas izaudzis par kaut ko tik lielu. Jaunieši šo pasākumu ļoti gaida, un mēs tiešām redzam, ka notikumam ir vieta Cēsu novada jauniešu dzīvē, tas lieliski saliedē un lauž kartē ievilktās robežas. Bet būtībā mēs varam runāt par ļoti dažādu robežu laušanu, jo robeža starp vēsturiskajiem novadiem ir tikai viena šķautne, katram ir arī savu iekšējo robežu laušana, jo ne ikvienam ir viegli darboties līdzi, komunicēt. Kādam jau dalība šādā pasākumā ir ļoti liels solis.”

Zosēnietis Juris Vološins mācās Vecpiebalgas vidusskolā un pasākumā piedalījās pirmo reizi, viņam patīk satikt jaunus cilvēkus, sadraudzēties, apmainīties domām: “Man patīk komunicēt ar vēl neiepazītiem cilvēkiem. Arī Vecpiebalgā cenšos piedalīties visos pasākumos. Esmu pozitīvi pārsteigts, cik te visi ir draudzīgi un vēlas apmainīties viedokļiem. Pirmajā brīdī, atbraucot uz pasākumu, liekas, ka katram paziņu lokam ir sava kopa un sarunas, sadarbība būs tikai ar savējiem, bet es maldījos.”

Otro gadu pasākumā piedalās arī Cēsu novada Jauniešu domes prezidente Ance Vanaga: “Izbaudu to tikpat ļoti kā pagājušajā gadā. Notiek arī zināmas lietas, bet vienmēr ir iespēja satikt jaunus cilvēkus. Visa pasākuma gaisotne rada kopības sajūtu, un man ļoti patīk piedāvātās nodarbes, katra aktivitāte, arī dziedāšana vakarā pie ugunskura mūs saliedē.”

Mārtiņš Jēkabs Ausmanis no Stalbes piedalījies visos  “Lauzt robežas” pasākumos un atzīst, ka kopējo noskaņu veido arī dažādas it kā ikdienišķas lietas. “Dalība jau izveidojusies par tradīciju, nevaru nebūt klāt. Visvairāk man patīk pačilot ar draugiem foršā atmosfērā. Un te vienmēr ir ļoti garšīgs ēdiens. No treneru dotajiem uzdevumiem ir tādi, kas man šķiet interesantāki, kādi ne tik ļoti, bet pasākums ļauj stiprināt prasmi sadarboties komandā, ko lieliski var izmantot arī ārpus pasākuma.” Mārtiņš Jēkabs atklāj, ka pasākumā veidojas ilgstošas draudzības, piemēram, savu draudzeni saticis tieši šeit.

Pirmajā dienā “Mārkulīčos” jaunieši gatavoja reklāmas rullīšus, kas atgādinās, ka patlaban notiek balsošana par statusu “Latvijas Jauniešu galvaspilsēta 2024”, uz ko pretendē arī Cēsu novads. Ja balsojumā uzvarēs mūspuse, tas nozīmē iespēju veidot papildu notikumus jauniešu dzīves aktivizēšanai.

Nometnes dalībniekiem bija aizraujošas tikšanas ar iedvesmas personībām: digitālā satura radītāju un podkāstu vadītāju Roju Rodžeru un mūziķi Jāni Krīvēnu. Netrūka arī brīvā laika aktivitāšu: sporta spēles, kopīga muzicēšana pie ugunskura un dejas, nakšņošana teltīs.

Pasākuma otrajā dienā ar jauniešiem darbojās neformālās izglītības treneri, aktualizējot līdzdalības tematu. Iluta Balode teic, ka jau vairākus gadus ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar nevalstiskās organizācijas “Pie­dzīvojumu gars” treneriem, kuri ik reizi atved jaunas metodes. Treneris Atis Ķeņģis pasākumā piedalās jau trešo gadu un atzinīgi vērtē, ka “Lauzt robežas” ir ikgadējs pasākums: “Tas nozīmē, ka nesākam katru reizi no jauna, bet turpinām, jaunajiem dalībniekiem lieliski saplūstot ar pieredzējušākajiem. Mūsu psiholoģisko un fizisko uzdevumu mērķis ir parādīt, ka spēja transformēties ir nepieciešamība, lai jaunieši, izmēģinot dažādas stratēģijas, saprot, ko var izmantot savā dzīvē. Mēs vēlamies, lai šajā laikā viņos notiek šis transformācijas process. Strādāt ir viegli, jo jaunieši ir ļoti atvērti.”

Atis Ķeņģis arī piebilst, ka “Piedzīvojumu garam” ir svarīgi jauniešiem arī parādīt plašās iespējas iesaistīties dažādās organizācijās: “Tāda kā tīklošanās. Tas var būt interešu izglītības pulciņš vai nevalstiska organizācija. Iesaistīšanās veicina jauniešu piederību. Ir vietas, kur jaunieši nejūtas piederīgi savai tuvākajai kopienai – ģimenei, klasei-, nesajūt kopības garu. Tas ir savā ziņā kritiski, jo rada vientulības sajūtu, neizpratni, kā iespējams iesaistīties, sasniegt vēlamo, viņi nejūt, ka viņus atbalsta. Tāpēc mēs arī ar uzdevumiem veicinām jauniešu iepazīšanos, saliedēšanos. Tās ir arī praktiskas lietas, piemēram, atgādinām, ka vajag telefonā ierakstīt citu dalībnieku vārdus, saziņas iespējas, lai arī tas šobrīd šķiet sīkums, tā ir ļoti vērtīga lieta, kas var noderēt pēc gada, diviem vai pieciem. Šodien jaunieši jūt prieku par satikšanos, bet šo ieguvumu jutīs vēlāk. Mūsu fokuss ir, lai ar savām aktivitātēm mēs panāktu ilgtermiņa rezultātu.”

“Lauzt robežas” pasākums “Mārkulīčos” ir noslēguma pasākums pēc kopā nākšanas reizēm novada apvienībās, un tika runāts par katras vietas jauniešiem aktuālo, vēlmēm un vajadzībām, un izaicinājumiem, kas ir tik atšķirīgi. Iluta Balode teic: “Ir vietas, kur vairāk vēlas attīstītāku infra­struktūru, ir jaunieši, kuri vēlas pasākumus, lai var vairāk kopā darboties. Tikšanās arī parādīja jauniešu izpratni par līdzdalību – vienam tā ir talka, citam sabiedrības saliedēšana. Diskutējām par līdzdalību, līdzdalības formām, lai veicinātu jauniešu izpratni par šo tematu, un pievērsāmies vietējai līdzdalībai, ko katrs kā sabiedrības daļa var darīt vietā, kur dzīvo. Savukārt šajā gala pasākumā jau runājām par līdzdalību plašākā kontekstā.”

Projektu “Iesaisties, sadarbojies un lauz robežas!” sadarbībā ar Cēsu novada apvienību pārvaldēm īsteno biedrība “Youth For City – City For Youth”. To atbalsta Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2023.-2025. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

CVĢ fiziķu komanda iegūst 3.vietu valsts mērogā

05:12
19.04.2024
56

“Pats komandu olimpiādē piedalījos jau trešo reizi, bet šajā gadā veicās vislabāk. Bija ļoti interesanti, sadalījām uzdevumus starp mums pieciem,” par dalību Latvijas Fizikas komandu olimpiādē pastāsta Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) 12.a klases skolnieks Kārlis Driba. “Šoreiz bija daudz komandu, vairāk nekā abās iepriekšējās olimpiādēs, tāpēc tas bija arī zināms izaicinājums. Bija patīkami redzēt starp […]

"Tuk, tuk, taisīsim strazdulēniem būri!”

05:18
18.04.2024
53

Straupes pamatskolas pirmsskolas trīsgadnieku grupiņas “Taurenīši” bērni mēneša tēmas ietvaros rosīgi darbojās – kopā ar mazā Vestarda tēti gatavoja putnu būrīšus lidojošajiem draugiem dārzos. Bērni ne vien vēroja, kā dēlīšu sagataves pārtop par putnu būrīti, bet drosmīgākie arī iemēģināja roku mājiņas gatavošanā. “Ar šiem bērniņiem strādāju, kad viņi tikko atnāca uz bērnudārzu. Esmu studente, un […]

Bērni lasa un vērtē grāmatas

09:59
08.04.2024
63

Gada garumā bērni un vecāki lasīja grāmatas un izvēlējās tīkamākās, piedaloties Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023”. Programmas dalībnieki, kuri tajā iesaistījās Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā, pulcējās lasīšanas svētkos. Cēsniece Anastasija Alekse­jeva ir grāmatu mīļotāja, meitene izlasīja ne tikai savam vecumam paredzētos, bet visus programmā iekļautos darbus. […]

Lai mācītu skolēnus, mācās arī skolotāji

12:25
27.03.2024
83

Cēsu Bērzaines pamatskolā aizvien pilnveido iekļaujošās izglītības metodes Statusa maiņa no speciālās skolas uz pamatskolu, kura īsteno iekļaujošo izglītību, ir liels solis un process, kas prasa īpašu pieeju un virzību uz mērķtiecīgu attīstību. Cēsu Bērzaines pamatskolai šis ir pirmais mācību gads jaunajā statusā. Skola nemitīgi pilnveidojas, lai mācību process skolā nodrošinātu nepieciešamo katram skolēnam. “Iekļaujoša […]

Topošās mūziķes un viņu pedagoģes iepazīst Somijas pieredzi

18:03
21.03.2024
79

Astoņas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas audzēknes divas februāra nedēļas praktizējās un “ēnoja” Somijas kolēģus Kuopio konservatorijā, Kuopio pilsētā Somijā. “Gan audzēknēm, gan pedagoģēm bija iespēja piedalīties konservatorijas individuālajās specialitāšu stundās un lekcijās, iepazīties ar augstākās izglītības iespējām un izglītības sistēmu Somijā, kā arī kopā ar Somijas skolas audzēkņiem un pedagogiem piedalīties ar sagatavotu koncertprogrammu […]

Iepazīstināt jauniešus ar fiziku

10:25
12.03.2024
104
1

“Skolā strādāju sesto gadu, pirmos četrus Rīgas Valsts 3.ģimnāzijā. Esmu arī šīs skolas absolvents,” stāstu, kā dzīves ceļš aizvedis līdz pedagoga profesijai, iesāk Mārcis Greiselis. Viņš ir 30 gadus vecs un nu jau divus gadus strādā Cēsu Valsts ģimnāzijā (CVĢ) par fizikas, astronomijas un arī inženierzinību skolotāju. “Kad maģistra studijas tuvojās nobeigumam, aizgāju aprunāties ar […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi