Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Izzināt STEM nozari un kosmosa noslēpumus caur aizraujošām nodarbēm

Anna Kola
11:34
24.07.2023
38
Kosmosa Izzina 1

Pieci uz vienu vietu – tāda bija konkurence 9.līdz 11.klašu beidzējiem, kas vēlējās piedalīties Cēsu Kosmosa izziņas centra nometnē “Zeme un vēl tālāk”.

Iespēju papildināt zināšanas dabas zinātnēs un tehnoloģijās, sauk­ti par STEM priekšmetiem, bija ieguvuši 20 jaunieši – desmit meitenes un tikpat zēnu – no dažādām Latvijas vietām, arī no Dau­gav­pils, Liepājas, Vents­pils. Nomet­nes vadītāja Ilze Se­stule atzīst, ka rīkotājiem bija svarīgi, lai nometnē piedalās jaunieši, kam šie temati patiešām interesē. “Bijām izsludinājuši pieteikšanos, kur potenciālajiem dalībniekiem bija jāaizpilda anketa, lai saprastu viņu interesi par STEM jomu. Tāpēc bija nozīmīgi, lai piedalās jaunieši, kam šīs tēmas patiešām interesē, kas ir pietiekami zinoši, jo nometnes programma bija ļoti saturīga un nopietna, pat sarežģīta,” tā I.Sestule.

Viens no pedagogiem Jānis Urtāns pauda, ka, veicot dalībnieku atlasi, bijis svarīgi arī saprast, vai jaunieši paši spēj definēt, ko vēlas sasniegt, piedaloties nometnē. “Labi pavadīts laiks vasarā noteikti nebija tas kritērijs, ko ņēmām vērā,” tā J.Urtāns. “Ikdienā ļoti bieži dzirdam saīsinājumu STEM, it kā zinām, ka tie ir arī mācību priekšmeti, kas jauniešiem sagādā grūtības. Taču tieši šie priekšmeti ir eksistenciāli nozīmīgi kosmosa nozarei, kura ir visnotaļ interesanta, kurā jaunieši labprāt saredz iespēju darboties nākotnē. Šīs nometnes lielais uzdevums bija ļaut jauniešiem ieraudzīt eksaktos priekšmetus mazliet citādā gaismā, proti, ka zinības, ko viņi apgūst skolā, jau faktiski ir pirmie soļi virzienā uz kosmosa industriju. Jauniešiem bija uzdevums izveidot izpētes zondi, ko palaist uz nezināmu planētu,” pastāsta J.Ur­tāns.

Nometnes dalībniekiem vispirms bijis jāsaprot, ko nozīmē “neapdzīvota planēta”. Tam nācās izmantot jau skolā iegūtas zināšanās dabaszinību nozarēs, kā tās vēl papildināt. “Kad jaunieši saprata, ko nozīmē “apdzīvojama planēta”, tad bija uzdevums izdomāt, kā to var izmērīt. Kad saprasts, kā to var izdarīt, bija jāsāk darbs pie zondes sensoru shēmu veidošanas. Jaunieši darbojās piecās grupās, katrai bija cits uzdevums, ko izpētīt un izzināt, piemēram, atmosfēras sastāvs, ultravioletā starojuma klātbūtne un citi faktori. Jāsaka, nav grūti veikt šādus mērījumus atsevišķi, bet brīdī, kad komandām bija uzdevums 48 stundu laikā integrēt savas shēmas vienā kosmosa izpētes zondes modelī, tas bija īsts izaicinājums. Tāds darbs nebūtu vienkāršs arī universitātes studentiem,” pastāstīja J.Urtāns un piebilda, ka liels prieks par 9.klases jauniešiem, kas patiešām labi tika ar šo sarežģīto uzdevumu galā.

Darbā tika izmantoti arī 3-D printeri. “Viss darbs rezultējās lielajā balvā – ielikt savu izveidoto zondi jaudīgā, zinātniskā raķetē “Sprīdītis1” un redzēt, kā tā palaista stratosfērā,” pauda J.Urtāns. Misija palaist zondi kosmosā bijusi veiksmīga. Daļa no uzdevuma bijusi arī iegūt zondes sagādātos datus, tie nākamajā dienā bija jāanalizē. “Interesanti, ka jaunieši bija spējīgi analizēt datus, saprast, kādi procesi raķetē notiek.”

Būs kosmosa pētnieki. Nometnes dalībnieki Cēsu lidlaukā palaida kosmosā pašu programmētu un gatavotu izpētes zondi, kas sagādās datus par kādu Visuma daļiņu.
FOTO: no albuma

Nometnes dalībniece Paula Rum­janceva par dalību izsakās šādi: “Nometne bija iespaidīga iespēja satikt ļoti gudrus cilvēkus. Tā bija iespēja uzzināt kosmosa industrijas virzienus gan Latvijā, gan Norvēģijā. Mani pārsteidza, ka katru dienu Kosmosa izziņas centrā pavadījām desmit stundas, bet katru dienu arī nostaigājām ap desmit kilometru. Tāpēc var teikt, ka tā bija arī ļoti aktīva, sportiska nometne.” Skolniece Marta In­driksone savukārt atzīst, ka liels prieks bijis redzēt, cik labi jaunieši var sastrādāties vienota mērķa labad: “Bija fascinējoši redzēt, cik daudz mūsu paaudze var paveikt sadarbojoties, mācoties, mazliet arī paķēmojoties un galu galā palaižot raķeti kosmosā. Šī nometne man pierādīja, ka ne tikai ASV var paveikt lielas lietas, bet arī mūsu mazā Latvija ir apņēmīga valsts kosmosa industrijā, mūsu valstī veidotās detaļas atrodas vairāk nekā simt satelītos, kas šobrīd riņķo apkārt mūsu planētai,” atzina Marta un ieteica ikvienam censties izmantot iespēju darboties tādā nometnē un interesēties par pasaulē notiekošo, jo nākotnē tas noderēs gan karjeras izvēlē, gan ikdienā.

Ar jauniešiem piecas dienas strādāja Latvijas speciālisti un Norvēģijas Nacionālā kosmosa pētījuma centra kosmodroma pārstāvji. Nometne jauniešiem bija bez maksas, nācās tikai izturēt konkursu. Mācību daļa notika jaunuzceltajā izziņas centra ēkā, nakšņošana bija ierīkota Bērzaines pamatskolā.

Nometne par STEM tēmu skolēniem notiek jau trešo gadu, tās rīkoja līdztekus Kosmosa izziņas centra projekta īstenošanai un ir daļa no plānotā satura. Kosmo­sa izziņas centrā īsteno arī mācības skolotājiem. Centrs apmeklētājiem vēl nav atvērts, visticamāk, publiskai izmantošanai to nodos rudens sākumā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
4

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
269
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
67

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
52

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
104

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Drosmīgi piedalās runas konkursā “Pūcīte”

06:08
03.06.2024
132

Uzdrošinoties, pilnveidojot publiskās uzstāšanās prasmes, runājot mikrofonā, parādot sevi plašākai auditorijai, pārliecinoties par savām spējām, kā arī sniedzot prieku paši sevi un skatītājiem, 27 pirmsskolas vecuma bērni no visa plašā Cēsu novada piedalījās izteiksmīgās runas konkursā “Pūcīte” Līgatnē, radošajā kvartālā “Zeit”. Konkursa dalībnieki pirms tam jau bija izturējuši atlasi savā pirmsskolas izglītības iestādē. Dalībniekus sagaidīja […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi