Pareizās profesijas izvēle, spēja iekļauties darba tirgū ir svarīgi jautājumi ikviena jaunieša dzīvē. Valsts līmenī pēdējos gados cenšas panākt profesionālo izglītības iestāžu reputācijas atjaunošanu, taču liela daļa jauniešu mācības vispārizglītojošajās skolās izvēlas cerībā, ka gan jau ar laiku sapratīs, ar kuru profesiju saistīt turpmāko dzīvi. Pēc vidējās izglītības iegūšanas daudzi dodas uz augstskolām, taču netrūkst jauniešu, kuri saprot, ka labāk tomēr apgūtu kādu profesiju.
Viesojoties Cēsīs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens uzsvēra, ka svarīgi sakārtot vidējo profesionālo izglītību, kas Latvijā ir nepopulāra un neaktīva: “Tajā pašā laikā ir milzīgs speciālistu deficīts, šobrīd jau kādi 30 000, un šis skaitlis turpina palielināties ļoti ātri. Centīsimies situāciju mainīt, lai virzītu izglītības sistēmu reālā darba tirgus virzienā.”
Jau vairākus gadus darbojas Eiropas Savienības finansētā jauniešu garantiju programma, kuras ietvaros īsā laikā var apgūt profesiju. Šobrīd turpinās kārtējā ziemas uzņemšana, kas noslēgsies 6.janvārī. Ziemas uzņemšanā audzēkņus gaida 24 profesionālās izglītības iestādes visā Latvijā, piedāvājot apgūt kādu no 59 profesijām. Cēsu Profesionālajā vidusskolā 14 mēnešos var izmācīties par mēbeļu galdnieku vai namdari. Priekuļu tehnikuma Ērgļu filiālē var apgūt jumiķa, drēbnieka, motorzāģa operatora, kā arī aukles profesiju. Vidzemē mācīties šajā programmā var arī Valmieras tehnikumā un Smiltenes tehnikumā.
Mācību laikā audzēkņiem ir apmaksāta kopmītne, mācību līdzekļi, karjeras atbalsts, kā arī iespēja saņemt stipendiju no 70 līdz 115 eiro mēnesī.
Cēsu Profesionālās vidusskolas direktores pienākumu izpildītāja Ināra Jirgensone stāsta, ka programmas darbības laikā vairākas grupas jau mācības pabeigušas, divas mācās un tagad tiek komplektēta nākamā grupa. Tiesa, pagaidām atsaucība neesot pārāk liela, interesi par mācībām jaunajā grupā izrādījuši vien trīs jaunieši.
“Lai mācības sāktu, jābūt desmit audzēkņiem, ja tik daudz nebūs, mācības nesāksies,” atzīst I. Jirgensone.
Mācībām var pieteikties jaunieši ar vidējo izglītību vecumā no 17 līdz 29 gadiem. Lai arī piedāvājumā ir gan mēbeļu galdnieka, gan namdara profesija, grupa, visticamāk, būs viena, un tiem, kuri pieteiksies, būs jāvienojas, kuru amatu mācīties. Puiši, kuri bija atnākuši, izteikuši vēlmi kļūt par galdniekiem.
I. Jirgensone norāda, ka šī ir teicama iespēja jauniešiem īsā laikā apgūt darba tirgū pieprasītu profesiju: “Mācību laikā audzēkņiem pilnīgi viss tiek nodrošināts. Ja agrāk pašiem vajadzēja pirkt instrumentus, tagad ir viss – instrumenti, darba galdi, materiāli. Atliek tikai nākt un mācīties.”
Šajā programmā mācības notiek katru dienu, par neattaisnotiem kavējumiem stipendija tiek samazināta. Mācību laikā audzēkņiem ir tikai profesionālie mācību priekšmeti, galvenokārt praktiskā darbošanās moderni aprīkotās darbnīcās. Viņi iemācās darboties ne tikai ar rokas instrumentiem, bet arī ar dažādiem darbagaldiem un iekārtām, tostarp tiek apgūta arī CNC frēzes programmēšana. Vairs nepieciešamās detaļas nav jāizzāģē ar rokām, atliek ieprogrammēt frēzi, un nepieciešamā detaļa tiks precīzi izzāģēta. Var būt drošs par rezultātu, jo mašīnai roka nenodreb.
14 mēnešu laikā notiek arī mācību prakse skolā un kvalifikācijas prakse uzņēmumos.
“Skolai ir kontakti ar darba devējiem, lai audzēkņi varētu vieglāk atrast prakses vietu,” stāsta I. Jirgensone. “Bet, ja audzēknis dzīvo, teiksim, Balvos, viņš var tur atrast uzņēmumu, kur iziet praksi. Uzņēmēji mūsu skolas audzēkņus praksē ņem labprāt, un ir puiši, kuriem pēc mācībām piedāvā darbu. Manuprāt, šis ir iespēju pilns ceļš, jābūt tikai gribēšanai mācīties, apgūt profesionālās iemaņas. Tie, kuri atrod sevi šajā amatā, nesūdzas par iespējām darba tirgū, jo labs mēbeļu galdnieks vai namdaris darbu atradīs vienmēr. Labi meistari allaž bijuši pieprasīti.”
Par mācību intensitāti pārliecinājās arī “Druva”, jo audzēkņi, kuri mācības sāka septembrī, šobrīd jau gatavoja koka gultas. Vispirms iegūtās iemaņas pārbaudījuši, gatavojot taburetes, kas nonākušas katra mājā, tagad top gultas, kas turpmāk atradīsies skolas kopmītnēs. Audzēkņi atzina, ka mācības ir interesantas un intensīvas, bet vēl vairāk gribētu darboties praktiski, lai iespējami labāk apgūtu tik nepieciešamās iemaņas. Vairums norādīja, ka pirms tam neko mēbeļu galdnieka jomā nav darījuši, sākuši no nulles, bet rezultāts parāda, ka var panākt daudz, ja izvēlētā profesija tiešām saista.
I. Jirgensone atzīst, ka ne visi iztur līdz galam, kāds saprot, ka tā nav viņa profesija, un izstājas pusceļā, taču lielais vairums sekmīgi beidz mācības un jau strādā.
Mācības plānots uzsākt 9.janvārī, pieteikšanās līdz 6.janvārim. I. Jirgensone stāsta, ka skolas darbinieki gatavi jauniešus, kuri vēlas uzzināt ko vairāk, ne tikai par visu informēt, bet arī izvadāt pa darbnīcām, lai jaunieši redz, kur notiks mācības, ar kādu aprīkojumu un iekārtām varēs iemācīties darboties.
Komentāri