Pirmdiena, 15. jūlijs
Vārda dienas: Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs

Iespēja apgūt noderīgu profesiju

Jānis Gabrāns
10:26
21.12.2016
64
Img 1261 2

Pareizās profesijas izvēle, spēja iekļauties darba tirgū ir svarīgi jautājumi ikviena jaunieša dzīvē. Valsts līmenī pēdējos gados cenšas panākt profesionālo izglītības iestāžu reputācijas atjaunošanu, taču liela daļa jauniešu mācības vispārizglītojošajās skolās izvēlas cerībā, ka gan jau ar laiku sapratīs, ar kuru profesiju saistīt turpmāko dzīvi. Pēc vidējās izglītības iegūšanas daudzi dodas uz augstskolām, taču netrūkst jauniešu, kuri saprot, ka labāk tomēr apgūtu kādu profesiju.

Viesojoties Cēsīs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens uzsvēra, ka svarīgi sakārtot vidējo profesionālo izglītību, kas Latvijā ir nepopulāra un neaktīva: “Tajā pašā laikā ir milzīgs speciālistu deficīts, šobrīd jau kādi 30 000, un šis skaitlis turpina palielināties ļoti ātri. Centīsimies situāciju mainīt, lai virzītu izglītības sistēmu reālā darba tirgus virzienā.”

Jau vairākus gadus darbojas Eiropas Savienības finansētā jauniešu garantiju programma, kuras ietvaros īsā laikā var apgūt profesiju. Šobrīd turpinās kārtējā ziemas uzņemšana, kas noslēgsies 6.janvārī. Ziemas uzņemšanā audzēkņus gaida 24 profesionālās izglītības iestādes visā Latvijā, piedāvājot apgūt kādu no 59 profesijām. Cēsu Profesionālajā vidusskolā 14 mēnešos var izmācīties par mēbeļu galdnieku vai namdari. Priekuļu tehnikuma Ērgļu filiālē var apgūt jumiķa, drēbnieka, motorzāģa operatora, kā arī aukles profesiju. Vidzemē mācīties šajā programmā var arī Valmieras tehnikumā un Smiltenes tehnikumā.

Mācību laikā audzēkņiem ir apmaksāta kopmītne, mācību līdzekļi, karjeras atbalsts, kā arī iespēja saņemt stipendiju no 70 līdz 115 eiro mēnesī.

Cēsu Profesionālās vidusskolas direktores pienākumu izpildītāja Ināra Jirgensone stāsta, ka programmas darbības laikā vairākas grupas jau mācības pabeigušas, divas mācās un tagad tiek komplektēta nākamā grupa. Tiesa, pagaidām atsaucība neesot pārāk liela, interesi par mācībām jaunajā grupā izrādījuši vien trīs jaunieši.

“Lai mācības sāktu, jābūt desmit audzēkņiem, ja tik daudz nebūs, mācības nesāksies,” atzīst I. Jirgensone.

Mācībām var pieteikties jaunieši ar vidējo izglītību vecumā no 17 līdz 29 gadiem. Lai arī piedāvājumā ir gan mēbeļu galdnieka, gan namdara profesija, grupa, visticamāk, būs viena, un tiem, kuri pieteiksies, būs jāvienojas, kuru amatu mācīties. Puiši, kuri bija atnākuši, izteikuši vēlmi kļūt par galdniekiem.

I. Jirgensone norāda, ka šī ir teicama iespēja jauniešiem īsā laikā apgūt darba tirgū pieprasītu profesiju: “Mācību laikā audzēkņiem pilnīgi viss tiek nodrošināts. Ja agrāk pašiem vajadzēja pirkt instrumentus, tagad ir viss – instrumenti, darba galdi, materiāli. Atliek tikai nākt un mācīties.”

Šajā programmā mācības notiek katru dienu, par neattaisnotiem kavējumiem stipendija tiek samazināta. Mācību laikā audzēkņiem ir tikai profesionālie mācību priekšmeti, galvenokārt praktiskā darbošanās moderni aprīkotās darbnīcās. Viņi iemācās darboties ne tikai ar rokas instrumentiem, bet arī ar dažādiem darbagaldiem un iekārtām, tostarp tiek apgūta arī CNC frēzes programmēšana. Vairs nepieciešamās detaļas nav jāizzāģē ar rokām, atliek ieprogrammēt frēzi, un nepieciešamā detaļa tiks precīzi izzāģēta. Var būt drošs par rezultātu, jo mašīnai roka nenodreb.

14 mēnešu laikā notiek arī mācību prakse skolā un kvalifikācijas prakse uzņēmumos.

“Skolai ir kontakti ar darba devējiem, lai audzēkņi varētu vieglāk atrast prakses vietu,” stāsta I. Jirgensone. “Bet, ja audzēknis dzīvo, teiksim, Balvos, viņš var tur atrast uzņēmumu, kur iziet praksi. Uzņēmēji mūsu skolas audzēkņus praksē ņem labprāt, un ir puiši, kuriem pēc mācībām piedāvā darbu. Manuprāt, šis ir iespēju pilns ceļš, jābūt tikai gribēšanai mācīties, apgūt profesionālās iemaņas. Tie, kuri atrod sevi šajā amatā, nesūdzas par iespējām darba tirgū, jo labs mēbeļu galdnieks vai namdaris darbu atradīs vienmēr. Labi meistari allaž bijuši pieprasīti.”

Par mācību intensitāti pārliecinājās arī “Druva”, jo audzēkņi, kuri mācības sāka septembrī, šobrīd jau gatavoja koka gultas. Vispirms iegūtās iemaņas pārbaudījuši, gatavojot taburetes, kas nonākušas katra mājā, tagad top gultas, kas turpmāk atradīsies skolas kopmītnēs. Audzēkņi atzina, ka mācības ir interesantas un intensīvas, bet vēl vairāk gribētu darboties praktiski, lai iespējami labāk apgūtu tik nepieciešamās iemaņas. Vairums norādīja, ka pirms tam neko mēbeļu galdnieka jomā nav darījuši, sākuši no nulles, bet rezultāts parāda, ka var panākt daudz, ja izvēlētā profesija tiešām saista.

I. Jirgensone atzīst, ka ne visi iztur līdz galam, kāds saprot, ka tā nav viņa profesija, un izstājas pusceļā, taču lielais vairums sekmīgi beidz mācības un jau strādā.

Mācības plānots uzsākt 9.janvārī, pieteikšanās līdz 6.janvārim. I. Jirgensone stāsta, ka skolas darbinieki gatavi jauniešus, kuri vēlas uzzināt ko vairāk, ne tikai par visu informēt, bet arī izvadāt pa darbnīcām, lai jaunieši redz, kur notiks mācības, ar kādu aprīkojumu un iekārtām varēs iemācīties darboties.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
39

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
304
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
80

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
52

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
123

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Drosmīgi piedalās runas konkursā “Pūcīte”

06:08
03.06.2024
142

Uzdrošinoties, pilnveidojot publiskās uzstāšanās prasmes, runājot mikrofonā, parādot sevi plašākai auditorijai, pārliecinoties par savām spējām, kā arī sniedzot prieku paši sevi un skatītājiem, 27 pirmsskolas vecuma bērni no visa plašā Cēsu novada piedalījās izteiksmīgās runas konkursā “Pūcīte” Līgatnē, radošajā kvartālā “Zeit”. Konkursa dalībnieki pirms tam jau bija izturējuši atlasi savā pirmsskolas izglītības iestādē. Dalībniekus sagaidīja […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
4
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
4
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
4
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
5
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
23
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi