“Izglābt pasauli garšīgā veidā” – tāds ir projekta “Nordplus”, kurā piedalās arī Straupes pamatskolas vecāko klašu skolēni, sauklis.
Straupes pamatskolas matemātikas skolotāja un projekta “Nordplus” koordinatore Māra Buša ar šiem projektiem strādā jau krietni ilgu laiku. “Šis manā pārraudzībā ir jau piektais projekts. Agrāk strādāju Stalbes pamatskolā, kur īstenoju četrus, bet Straupes skolā šis ir pirmais,” stāsta skolotāja.
Projektā iesaistītas trīs skolas, kopā ar straupiešiem darbojas Liepiju skola Lietuvā un Hjembekas skola Dānijā. M.Buša stāsta, ka šis projekts ar tā oriģinālo nosaukumu angļu valodā “Save the planet in a tasty way” ir turpinājums iepriekšējam projektam “Daba cilvēkam, cilvēks dabai”, kas īstenots Stalbes pamatskolā. “Turpinām iziet ANO ilgtspējas attīstības programmu 17 punktos, uz kuriem arī balstāmies. Straupes skola ir ekoskola, tāpēc šīs tēmas ir ļoti svarīgas,” stāsta M.Buša.
Septembra nogalē Straupes skolas audzēkņi viesojās Pluņģes reģionā Lietuvā. “Tur bijām veselu mācību nedēļu, ļoti skaistā vietā, netālu no Pluņģes, Platēlijas ezera krastā. Mācījāmies cept rupjmaizi, gatavot lietuviešu sveces, kult sviestu, ēdām viņu seno ēdienu – vārītus kartupeļus ar mizu kopā ar kaņepju sviestu, mācījāmies rakstīt ar spalvu. Tie, kas neklausīja, tupēja kaktā uz ceļgaliem uz zirņiem,” par piedzīvoto ielūkošanos senatnē pastāsta skolotāja. “Spēlējām kriketu, kas ir sena spēle. Paviesojāmies pilsētas vecākās ēkas zvanu tornī. Bijām ekskursijā pie piekūnu audzētāja. Nākamā gada aprīlī gatavojamies uzņemt viesus no Lietuvas un Dānijas pie sevis.”
Matīss Vanags, 9.klases skolnieks, par viesošanos Lietuvā saka: “Bija ļoti interesanti mācīties jaunas lietas, cept maizi, liet sveces. Ļoti patika viesnīca, kurā palikām. Kopumā ļoti interesanti pavadījām laiku ar lietuviešiem, dāņiem, spēlējām galda spēles. Ļoti patika ezers, tajā ir septiņas salas. Pirmo reiz biju Lietuvā ilgāku laiku, liels prieks, ka varēju piedalīties šajā braucienā.”
Elisa Kārkliņa no 8.klases turpina: “Būt Lietuvā man bija pārbaudījums iziet ārpus komforta zonas, taču tas ļoti patika. Interesanta bija baznīca, skats no torņa. Jauki bija iepazīties ar citu tautu cilvēkiem, izzināt, kā viņiem paiet ikdiena – kā mācās, kā strādā. Ļoti patika visas ekskursijas. Brauciens noteikti bija vērtīgs!” Savukārt Markuss Kristaps Keišs no 9.klases teic, ka spilgtākās atmiņas ir par to, kā gatavot krāsas no dabas izejvielām – dārzeņiem un augļiem: “Tas bija ļoti interesanti, bija jāuztaisa pēc iespējas vairāk krāsu. Izmantojot tās, veidojām zīmējumus. Un ēdam īstos lietuviešu cepelīnus!”
Uz jautājumu, kā viesošanās Lietuvā sasaistās ar projekta nosaukumu un ideju, proti, izglābt planētu garšīgā veidā, Matīss Vanags atbild: “Lietuvieši mums rādīja vērtīgu prezentāciju, kā saudzīgāk dzīvot attiecībās ar vidi – kā ilgāk uzglabāt ēdienu, kā pagatavot konservus, kā mazāk radīt atkritumus. Bija ļoti daudz informācijas par šo tēmu.”
Projekta ietvaros jauniešiem ir jāizstrādā recepšu grāmatiņa. “Tajā būs Lietuvas, Latvijas un Dānijas tradicionālo ēdienu receptes, tās būs gan angļu valodā, gan projektā pārstāvēto skolu nacionālajās valodās. Šo ēdienu receptes tad varēs izmantot gan skolu virtuvēs, gan citviet. Matīss jau minēja, ka tēma ir garšīgi izglābt pasauli, tāpēc domājam, kā tad varam pēc iespējas vairāk izmantot resursus, lai samazinātu bioloģiskos atkritumus,” atklāj M.Buša.
Skolēniem un pedagogiem, kas pavadīja jauniešus, braucienu uz Lietuvu un naktsmītnes sedza no projekta līdzekļiem. “Ir zināms finansējums visām trim skolām – tie ir 22 tūkstoši eiro. Tad nu katra skola saņem ap septiņiem tūkstošiem, ar to arī varam plānot aktivitātes projekta ietvaros. Skolēniem pašiem nav jāmaksā nekas,” stāsta M.Buša.
Lai varētu piedalīties projektā, visiem skolēniem bija jāsagatavo motivācijas vēstules, skolas vadība tās izvērtēja un izraudzījās dalībniekus.
Komentāri