Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Iepazīt citu tautu kultūru, domājot par vides saudzēšanu

Anna Kola
11:03
31.10.2023
47
Kultura Copy 1

“Izglābt pasauli garšīgā veidā” – tāds ir projekta “Nordplus”, kurā piedalās arī Straupes pamatskolas vecāko klašu skolēni, sauklis.

Straupes pamatskolas matemātikas skolotāja un projekta “Nordplus” koordinatore Māra Buša ar šiem projektiem strādā jau krietni ilgu laiku. “Šis manā pārraudzībā ir jau piektais projekts. Agrāk strādāju Stalbes pamatskolā, kur īstenoju četrus, bet Straupes skolā šis ir pirmais,” stāsta skolotāja.

Projektā iesaistītas trīs skolas, kopā ar straupiešiem darbojas Liepiju skola Lietuvā un Hjembekas skola Dānijā. M.Buša stāsta, ka šis projekts ar tā oriģinālo nosaukumu angļu valodā “Save the planet in a tasty way” ir turpinājums iepriekšējam projektam “Daba cilvēkam, cilvēks dabai”, kas īstenots Stalbes pamatskolā. “Turpinām iziet ANO ilgt­spējas attīstības programmu 17 punktos, uz kuriem arī balstāmies. Straupes skola ir ekoskola, tāpēc šīs tēmas ir ļoti svarīgas,” stāsta M.Buša.

Septembra nogalē Straupes skolas audzēkņi viesojās Pluņģes reģionā Lietuvā. “Tur bijām veselu mācību nedēļu, ļoti skaistā vietā, netālu no Pluņģes, Pla­tē­lijas ezera krastā. Mācījāmies cept rupjmaizi, gatavot lietuviešu sveces, kult sviestu, ēdām viņu seno ēdienu – vārītus kartupeļus ar mizu kopā ar kaņepju sviestu, mācījāmies rakstīt ar spalvu. Tie, kas neklausīja, tupēja kaktā uz ceļgaliem uz zirņiem,” par piedzīvoto ielūkošanos senatnē pastāsta skolotāja. “Spēlējām kriketu, kas ir sena spēle. Pavie­sojāmies pilsētas vecākās ēkas zvanu tornī. Bijām ekskursijā pie piekūnu audzētāja. Nākamā gada aprīlī gatavojamies uzņemt viesus no Lietuvas un Dānijas pie sevis.”

Matīss Vanags, 9.klases skolnieks, par viesošanos Lietuvā saka: “Bija ļoti interesanti mācīties jaunas lietas, cept maizi, liet sveces. Ļoti patika viesnīca, kurā palikām. Kopumā ļoti interesanti pavadījām laiku ar lietuviešiem, dāņiem, spēlējām galda spēles. Ļoti patika ezers, tajā ir septiņas salas. Pirmo reiz biju Lietuvā ilgāku laiku, liels prieks, ka varēju piedalīties šajā braucienā.”

Elisa Kārkliņa no 8.klases turpina: “Būt Lietuvā man bija pārbaudījums iziet ārpus komforta zonas, taču tas ļoti patika. Interesanta bija baznīca, skats no torņa. Jauki bija iepazīties ar citu tautu cilvēkiem, izzināt, kā viņiem paiet ikdiena – kā mācās, kā strādā. Ļoti patika visas ekskursijas. Brauciens noteikti bija vērtīgs!” Savukārt Markuss Kristaps Keišs no 9.klases teic, ka spilgtākās atmiņas ir par to, kā gatavot krāsas no dabas izejvielām – dārzeņiem un augļiem: “Tas bija ļoti interesanti, bija jāuztaisa pēc iespējas vairāk krāsu. Izmantojot tās, veidojām zīmējumus. Un ēdam īstos lietuviešu cepelīnus!”

Uz jautājumu, kā viesošanās Lietuvā sasaistās ar projekta nosaukumu un ideju, proti, izglābt planētu garšīgā veidā, Matīss Vanags atbild: “Lietuvieši mums rādīja vērtīgu prezentāciju, kā sau­dzīgāk dzīvot attiecībās ar vidi – kā ilgāk uzglabāt ēdienu, kā pagatavot konservus, kā mazāk radīt atkritumus. Bija ļoti daudz informācijas par šo tēmu.”

Projekta ietvaros jauniešiem ir jāizstrādā recepšu grāmatiņa. “Tajā būs Lietuvas, Latvijas un Dānijas tradicionālo ēdienu receptes, tās būs gan angļu valodā, gan projektā pārstāvēto skolu nacionālajās valodās. Šo ēdienu receptes tad varēs izmantot gan skolu virtuvēs, gan citviet. Matīss jau minēja, ka tēma ir garšīgi izglābt pasauli, tāpēc domājam, kā tad varam pēc iespējas vairāk izmantot resursus, lai samazinātu bioloģiskos atkritumus,” atklāj M.Buša.

Skolēniem un pedagogiem, kas pavadīja jauniešus, braucienu uz Lietuvu un naktsmītnes sedza no projekta līdzekļiem. “Ir zināms finansējums visām trim skolām – tie ir 22 tūkstoši eiro. Tad nu katra skola saņem ap septiņiem tūkstošiem, ar to arī varam plānot aktivitātes projekta ietvaros. Skolēniem pašiem nav jāmaksā nekas,” stāsta M.Buša.

Lai varētu piedalīties projektā, visiem skolēniem bija jāsagatavo motivācijas vēstules, skolas vadība tās izvērtēja un izraudzījās dalībniekus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

CVĢ fiziķu komanda iegūst 3.vietu valsts mērogā

05:12
19.04.2024
56

“Pats komandu olimpiādē piedalījos jau trešo reizi, bet šajā gadā veicās vislabāk. Bija ļoti interesanti, sadalījām uzdevumus starp mums pieciem,” par dalību Latvijas Fizikas komandu olimpiādē pastāsta Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) 12.a klases skolnieks Kārlis Driba. “Šoreiz bija daudz komandu, vairāk nekā abās iepriekšējās olimpiādēs, tāpēc tas bija arī zināms izaicinājums. Bija patīkami redzēt starp […]

"Tuk, tuk, taisīsim strazdulēniem būri!”

05:18
18.04.2024
53

Straupes pamatskolas pirmsskolas trīsgadnieku grupiņas “Taurenīši” bērni mēneša tēmas ietvaros rosīgi darbojās – kopā ar mazā Vestarda tēti gatavoja putnu būrīšus lidojošajiem draugiem dārzos. Bērni ne vien vēroja, kā dēlīšu sagataves pārtop par putnu būrīti, bet drosmīgākie arī iemēģināja roku mājiņas gatavošanā. “Ar šiem bērniņiem strādāju, kad viņi tikko atnāca uz bērnudārzu. Esmu studente, un […]

Bērni lasa un vērtē grāmatas

09:59
08.04.2024
63

Gada garumā bērni un vecāki lasīja grāmatas un izvēlējās tīkamākās, piedaloties Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023”. Programmas dalībnieki, kuri tajā iesaistījās Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā, pulcējās lasīšanas svētkos. Cēsniece Anastasija Alekse­jeva ir grāmatu mīļotāja, meitene izlasīja ne tikai savam vecumam paredzētos, bet visus programmā iekļautos darbus. […]

Lai mācītu skolēnus, mācās arī skolotāji

12:25
27.03.2024
83

Cēsu Bērzaines pamatskolā aizvien pilnveido iekļaujošās izglītības metodes Statusa maiņa no speciālās skolas uz pamatskolu, kura īsteno iekļaujošo izglītību, ir liels solis un process, kas prasa īpašu pieeju un virzību uz mērķtiecīgu attīstību. Cēsu Bērzaines pamatskolai šis ir pirmais mācību gads jaunajā statusā. Skola nemitīgi pilnveidojas, lai mācību process skolā nodrošinātu nepieciešamo katram skolēnam. “Iekļaujoša […]

Topošās mūziķes un viņu pedagoģes iepazīst Somijas pieredzi

18:03
21.03.2024
79

Astoņas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas audzēknes divas februāra nedēļas praktizējās un “ēnoja” Somijas kolēģus Kuopio konservatorijā, Kuopio pilsētā Somijā. “Gan audzēknēm, gan pedagoģēm bija iespēja piedalīties konservatorijas individuālajās specialitāšu stundās un lekcijās, iepazīties ar augstākās izglītības iespējām un izglītības sistēmu Somijā, kā arī kopā ar Somijas skolas audzēkņiem un pedagogiem piedalīties ar sagatavotu koncertprogrammu […]

Iepazīstināt jauniešus ar fiziku

10:25
12.03.2024
104
1

“Skolā strādāju sesto gadu, pirmos četrus Rīgas Valsts 3.ģimnāzijā. Esmu arī šīs skolas absolvents,” stāstu, kā dzīves ceļš aizvedis līdz pedagoga profesijai, iesāk Mārcis Greiselis. Viņš ir 30 gadus vecs un nu jau divus gadus strādā Cēsu Valsts ģimnāzijā (CVĢ) par fizikas, astronomijas un arī inženierzinību skolotāju. “Kad maģistra studijas tuvojās nobeigumam, aizgāju aprunāties ar […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi