Braucienu teju pāri visai Eiropai piedzīvojuši 11 Skujenes pamatskolas audzēkņi. Tādu iespēju sagādāja mācību iestādes piedalīšanās “Erasmus +” projektā.
“Strādājam vides ilgtspējas un atbildības jomas projektā “Bioloģiskā daudzveidība mūsu nākotnei”,” pastāsta Skujenes pamatskolas direktore Anda Lukstiņa un paskaidro, ka projektā paredzēti četri skolēnu grupu braucieni. Pirmais bija decembrī, kad skujenieši viesojās Spānijā, Mursijas reģionā, šis bija otrais brauciens. Līdz pavasarim ir paredzēti vēl braucieni uz Portugāli un uz Valensijas reģionu Spānijā.
“Katrā braucienā piedalās septiņi skolēni un divi skolotāji. Šoreiz devāmies ceļā ar savu autobusu, tāpēc Grieķijā varēja ciemoties 11 bērni un trīs skolotājas. Iespēja doties kādā no četriem mobilitāšu braucieniem būs katram 4.-9. klašu skolēnam,” tā A.Lukstiņa.
“Erasmus +” projektos tiek atbalstīta “zaļā ceļošana”, kur lielāko ceļa daļu mēro ar transportlīdzekli, kuram ir zems CO2 emisijas līmenis, piemēram, autobuss, vilciens, koplietošanas automašīna. Šim ceļošanas veidam tiek piešķirts arī lielāks finansējums.
“Pa ceļam, turp braucot, nakšņojām Polijā, Ungārijā un Serbijā, atpakaļceļā – Bulgārijā, Rumānijā un vēlreiz Polijā,” teic A.Lukstiņa. “Katru vakaru viesnīcās iezīmējām kartēs to, kur pa dienu esam bijuši, cik laika esam pavadījuši ceļā, kur atradāmies tobrīd. Tāpat bērni aprakstīja visu, kas redzēts un apmeklēts. Tāds brauciens radīja priekšstatu, cik garš ceļš jāmēro, lai no Eiropas ziemeļu daļas nokļūtu pašos dienvidos. Grieķijā pavadījām piecas dienas. Katra bija piepildīta ar interesantām nodarbēm. Pirmo dienu aizvadījām Kerkinī nacionālajā dabas parkā. Kerkini ezers ir slavens ar gandrīz neticamu putnu sugu daudzveidību. Mums bija iespēja redzēt flamingo, gārņus un pelikānus dabiskajā vidē. Laivu braucienā pa ezeru pelikāni bija tik tuvu, ka varējām gandrīz ar roku aizsniegt. Bērniem tas bija liels piedzīvojums. Otrajā dienā apskatījām ūdenskritumu kaskādi Edesā, varējām to izbaudīt ar visām piecām maņām – gar ar dzirdi, gan tausti, gan redzi un ožu, pat garšu, jo ūdens mūsu kārtīgi apšļakstīja! Pie ūdenskrituma aplūkojām stalaktītu alu, bet Rāpuļu mājā iepazinām dažādus dienvidu rāpuļus. Tā bija mūsu Dabas daudzveidības diena. Saulrietu sagaidījām Meteorā – vienā no pasaules skaistākajām vietām, kur klinšu “torņu” virsotnēs atrodas vairāki seni klosteri,” par piedzīvoto pastāsta A.Lukstiņa. “Brauciena galvenais mērķis bija partnerskola Lepenou ciematā, kur mācās skolēni no 5. līdz 9.klasei. Ar šo nelielo lauku skolu pirms daudziem gadiem sadarbojāmies “Comenius” projektā. Toreizējie skolēni arī pabija Grieķijā, savukārt grieķi apmeklēja Latviju. 2010. gadā pie viņu skolas iestādījām olīvkokus, un nu šajā braucienā varējām apskatīties, kā tie aug,” gandarīta skolas direktore.
Arī šajā braucienā skujenieši bija aizveduši savu prezentāciju, iepazīstinot ar Latvijas floras un faunas daudzveidību, savukārt Grieķijas skola bija sagatavojusi materiālus par savas zemes bioloģisko daudzveidību. Nodarbības skolā noslēdzās ar tradicionālo grieķu ēdienu baudīšanu, kurus bija sarūpējuši skolēnu vecāki, viesi un mājinieki dalījās ar savas tautas dziesmām un dejām.
Skujenieši izbaudīja ekskursiju gar Ahelosas upes krastiem, redzēja tur uzcelto spēkstaciju, bija kalnos, iepazina augus. Tālumā bija vērojama senās Grieķijas amfiteātra rekonstrukcija. Kopā ar Lepenou skolēniem un skolotājiem bija ekskursijā Mesalongi pilsētā, kas atrodas jūras krastā. “Redzējām tiešām daudz. Mitrājos vērojām putnus. Viesojāmies ražotnē, kur no jūras ūdens iegūst sāli. Pēdējā dienā apmeklējām vienu no sengrieķu reliģiskajiem centriem Delfi. Tur uzzinājām par mītu, ka dievs Zevs katrā pasaules malā esot palaidis pa ērglim, un vieta, kur abi satikušies, bijusi tieši Delfi. Tas arī pasludināts par zemes centru,” stāsta A.Lukstiņa. “Skolēni bija sajūsmā par iespēju būt prom no sniegotā laika Latvijā uz pavasari Grieķijā, iepazīt Grieķijas kalnus, jūras līčus, apmeklēt gan pasaulē slavenus dabas un vēstures objektus, gan klusus grieķu ciematus.”
Aizraujoša ekskursija bija arī pats ceļš uz un no Grieķijas. Bija iespēja ne tikai pa autobusa pa logu vērot dažādo ainavu, atšķirīgo katrā zemē, bet arī apmeklēt Ungārijas galvaspilsētu Budapeštu- izbraukt ar metro, redzēt parlamenta ēku, pa tiltu kājām šķērsot Donavu un uzkāpt kalnā uz Budas pili, pastaigāties pa naksnīgo Egeru un peldēties Miškolcu termālajos baseinos kalnu alās. “Raudzījām tādas pieturvietas, lai brauciens ar autobusu nebūtu vienmuļš,” uzsver skolas direktore.
8.klases audzēknis Markuss Zaharovs saka, ka viņam ļoti paticis brauciens pa vanšu tiltu, kas iet pāri Korintes līcim. “Ar divām grieķu skolniecēm apmainījāmies ar tālruņa numuriem. Es labprāt dzīvotu Grieķijā, jo tur ir ļoti silts laiks un skaisti skati ar kalniem,” vērtē Markuss un arī atzīst, ļoti gards bijis Grieķijā baudītais ēdiens. Savukārt 4.klases skolniece Annika Straupe stāsta: “Salīdzinot ar Latvijas bērniem, grieķi ir skaļāki. Katrā klašu telpā bija sienas zīmējumi, saistīti ar mācību priekšmetu. Man patika! Grieķijā aug daudz citrusaugu, ar kuru augļiem arī varējām mieloties. Nogaršojām arī ogas no olīvkoka, kuru bija iestādījuši mūsu skolas bērni pirms 14 gadiem!” Ieva Bērziņa no 5.klases, daloties iespaidos, pauž: “Viss brauciens bija jauks. Lai arī Grieķijā bija ziema, laiks bija kā pie mums jaukā un saulainā rudenī. Bija interesanti, garšīgi, bet es pie dzīves tur nevarētu pierast. Edesas ūdenskritums bija varens, tas meta skaistu varavīksni. Arī Meteoras kalni bija iespaidīgi un vareni!”
Komentāri