Pirmdiena, 15. aprīlis
Vārda dienas: Aelita, Gastons

Ar busiņu no Skujenes līdz Grieķijai

Anna Kola
12:27
21.02.2024
56
Skujene

Braucienu teju pāri visai Eiropai piedzīvojuši 11 Skujenes pamatskolas audzēkņi. Tādu iespēju sagādāja mācību iestādes piedalīšanās “Erasmus +” projektā.

“Strādājam vides ilgtspējas un atbildības jomas projektā “Bioloģiskā daudzveidība mūsu nākotnei”,” pastāsta Skujenes pamatskolas direktore Anda Luk­stiņa un paskaidro, ka projektā paredzēti četri skolēnu grupu braucieni. Pirmais bija decembrī, kad skujenieši viesojās Spānijā, Mursijas reģionā, šis bija otrais brauciens. Līdz pavasarim ir paredzēti vēl braucieni uz Portugāli un uz Valensijas reģionu Spānijā.

“Katrā braucienā piedalās septiņi skolēni un divi skolotāji. Šoreiz devāmies ceļā ar savu autobusu, tāpēc Grieķijā varēja ciemoties 11 bērni un trīs skolotājas. Iespēja doties kādā no četriem mobilitāšu braucieniem būs katram 4.-9. klašu skolēnam,” tā A.Lukstiņa.

“Erasmus +” projektos tiek atbalstīta “zaļā ceļošana”, kur lielāko ceļa daļu mēro ar transportlīdzekli, kuram ir zems CO2 emisijas līmenis, piemēram, autobuss, vilciens, koplietošanas automašīna. Šim ceļošanas veidam tiek piešķirts arī lielāks finansējums.

“Pa ceļam, turp braucot, nakšņojām Polijā, Ungārijā un Serbijā, atpakaļceļā – Bulgārijā, Rumānijā un vēlreiz Polijā,” teic A.Lukstiņa. “Katru vakaru viesnīcās iezīmējām kartēs to, kur pa dienu esam bijuši, cik laika esam pavadījuši ceļā, kur atradāmies tobrīd. Tāpat bērni aprakstīja visu, kas redzēts un apmeklēts. Tāds brauciens radīja priekšstatu, cik garš ceļš jāmēro, lai no Eiropas ziemeļu daļas nokļūtu pašos dienvidos. Grieķijā pavadījām piecas dienas. Katra bija piepildīta ar interesantām nodarbēm. Pirmo dienu aizvadījām Kerkinī nacionālajā dabas parkā. Kerkini ezers ir slavens ar gandrīz neticamu putnu sugu daudzveidību. Mums bija iespēja redzēt flamingo, gārņus un pelikānus dabiskajā vidē. Laivu braucienā pa ezeru pelikāni bija tik tuvu, ka varējām gandrīz ar roku aizsniegt. Bēr­niem tas bija liels piedzīvojums. Otrajā dienā apskatījām ūdenskritumu kaskādi Edesā, varējām to izbaudīt ar visām piecām maņām – gar ar dzirdi, gan tausti, gan redzi un ožu, pat garšu, jo ūdens mūsu kārtīgi apšļakstīja! Pie ūdenskrituma aplūkojām stalaktītu alu, bet Rāpuļu mājā iepazinām dažādus dienvidu rāpuļus. Tā bija mūsu Dabas daudzveidības diena. Saulrietu sagaidījām Meteorā – vienā no pasaules skaistākajām vietām, kur klinšu “torņu” virsotnēs atrodas vairāki seni klosteri,” par piedzīvoto pastāsta A.Lukstiņa. “Brauciena galvenais mērķis bija partnerskola Lepenou ciematā, kur mācās skolēni no 5. līdz 9.klasei. Ar šo nelielo lauku skolu pirms daudziem gadiem sadarbojāmies “Comenius” projektā. Toreizējie skolēni arī pabija Grieķijā, savukārt grieķi apmeklēja Latviju. 2010. gadā pie viņu skolas iestādījām olīvkokus, un nu šajā braucienā varējām apskatīties, kā tie aug,” gandarīta skolas direktore.

Arī šajā braucienā skujenieši bija aizveduši savu prezentāciju, iepazīstinot ar Latvijas floras un faunas daudzveidību, savukārt Grieķijas skola bija sagatavojusi materiālus par savas zemes bioloģisko daudzveidību. Nodarbības skolā noslēdzās ar tradicionālo grieķu ēdienu baudīšanu, kurus bija sarūpējuši skolēnu vecāki, viesi un mājinieki dalījās ar savas tautas dziesmām un dejām.

Skujenieši izbaudīja ekskursiju gar Ahelosas upes krastiem, redzēja tur uzcelto spēkstaciju, bija kalnos, iepazina augus. Tālumā bija vērojama senās Grieķijas amfiteātra rekonstrukcija. Kopā ar Lepenou skolēniem un skolotājiem bija ekskursijā Mesalongi pilsētā, kas atrodas jūras krastā. “Redzējām tiešām daudz. Mit­rājos vērojām putnus. Viesojā­mies ražotnē, kur no jūras ūdens iegūst sāli. Pēdējā dienā apmeklējām vienu no sengrieķu reliģiskajiem centriem Delfi. Tur uzzinājām par mītu, ka dievs Zevs katrā pasaules malā esot palaidis pa ērglim, un vieta, kur abi satikušies, bijusi tieši Delfi. Tas arī pasludināts par zemes centru,” stāsta A.Lukstiņa. “Skolēni bija sajūsmā par iespēju būt prom no sniegotā laika Latvijā uz pavasari Grieķijā, iepazīt Grieķijas kalnus, jūras līčus, apmeklēt gan pasaulē slavenus dabas un vēstures objektus, gan klusus grieķu ciematus.”

Aizraujoša ekskursija bija arī pats ceļš uz un no Grieķijas. Bija iespēja ne tikai pa autobusa pa logu vērot dažādo ainavu, atšķirīgo katrā zemē, bet arī apmeklēt Ungārijas galvaspilsētu Budapeš­tu- izbraukt ar metro, redzēt parlamenta ēku, pa tiltu kājām šķērsot Donavu un uzkāpt kalnā uz Budas pili, pastaigāties pa naksnīgo Egeru un peldēties Miš­kolcu termālajos baseinos kalnu alās. “Raudzījām tādas pieturvietas, lai brauciens ar autobusu nebūtu vienmuļš,” uzsver skolas direktore.

8.klases audzēknis Markuss Zaharovs saka, ka viņam ļoti paticis brauciens pa vanšu tiltu, kas iet pāri Korintes līcim. “Ar divām grieķu skolniecēm apmainījāmies ar tālruņa numuriem. Es labprāt dzīvotu Grieķijā, jo tur ir ļoti silts laiks un skaisti skati ar kalniem,” vērtē Markuss un arī atzīst, ļoti gards bijis Grieķijā baudītais ēdiens. Savukārt 4.klases skolniece Annika Straupe stāsta: “Salīdzinot ar Latvijas bērniem, grieķi ir skaļāki. Katrā klašu telpā bija sienas zīmējumi, saistīti ar mācību priekšmetu. Man patika! Grieķijā aug daudz citrusaugu, ar kuru augļiem arī varējām mieloties. Nogaršojām arī ogas no olīvkoka, kuru bija iestādījuši mūsu skolas bērni pirms 14 gadiem!” Ieva Bērziņa no 5.klases, daloties iespaidos, pauž: “Viss brauciens bija jauks. Lai arī Grieķijā bija ziema, laiks bija kā pie mums jaukā un saulainā rudenī. Bija interesanti, garšīgi, bet es pie dzīves tur nevarētu pierast. Edesas ūdenskritums bija varens, tas meta skaistu varavīksni. Arī Meteoras kalni bija iespaidīgi un vareni!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Bērni lasa un vērtē grāmatas

09:59
08.04.2024
46

Gada garumā bērni un vecāki lasīja grāmatas un izvēlējās tīkamākās, piedaloties Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023”. Programmas dalībnieki, kuri tajā iesaistījās Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā, pulcējās lasīšanas svētkos. Cēsniece Anastasija Alekse­jeva ir grāmatu mīļotāja, meitene izlasīja ne tikai savam vecumam paredzētos, bet visus programmā iekļautos darbus. […]

Lai mācītu skolēnus, mācās arī skolotāji

12:25
27.03.2024
74

Cēsu Bērzaines pamatskolā aizvien pilnveido iekļaujošās izglītības metodes Statusa maiņa no speciālās skolas uz pamatskolu, kura īsteno iekļaujošo izglītību, ir liels solis un process, kas prasa īpašu pieeju un virzību uz mērķtiecīgu attīstību. Cēsu Bērzaines pamatskolai šis ir pirmais mācību gads jaunajā statusā. Skola nemitīgi pilnveidojas, lai mācību process skolā nodrošinātu nepieciešamo katram skolēnam. “Iekļaujoša […]

Topošās mūziķes un viņu pedagoģes iepazīst Somijas pieredzi

18:03
21.03.2024
68

Astoņas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas audzēknes divas februāra nedēļas praktizējās un “ēnoja” Somijas kolēģus Kuopio konservatorijā, Kuopio pilsētā Somijā. “Gan audzēknēm, gan pedagoģēm bija iespēja piedalīties konservatorijas individuālajās specialitāšu stundās un lekcijās, iepazīties ar augstākās izglītības iespējām un izglītības sistēmu Somijā, kā arī kopā ar Somijas skolas audzēkņiem un pedagogiem piedalīties ar sagatavotu koncertprogrammu […]

Iepazīstināt jauniešus ar fiziku

10:25
12.03.2024
94
1

“Skolā strādāju sesto gadu, pirmos četrus Rīgas Valsts 3.ģimnāzijā. Esmu arī šīs skolas absolvents,” stāstu, kā dzīves ceļš aizvedis līdz pedagoga profesijai, iesāk Mārcis Greiselis. Viņš ir 30 gadus vecs un nu jau divus gadus strādā Cēsu Valsts ģimnāzijā (CVĢ) par fizikas, astronomijas un arī inženierzinību skolotāju. “Kad maģistra studijas tuvojās nobeigumam, aizgāju aprunāties ar […]

Kūka no veselīgām izejvielām

15:51
08.03.2024
103

Cēsu 1.pamatskolā tā jau ir tradīcija- cept kūkas no veselīgiem produktiem. “Tā kā esam eko skola un mums pagalmā ir permakultūras dobes, tad šāda ikgadēja kūkas cepšana skolā šķiet tikai likumsakarīga,” saka ģeogrāfijas un dabaszinību skolotāja Līga Ābola – Bērziņa un atgādina, ka permakultūras dobes nozīmē, ka tiek izmantots viss, kas skolēniem šīm vajadzībām pieejams, […]

3080 paraksti pret Rāmuļu skolas slēgšanu

00:02
08.03.2024
80

Rāmuļu pamatskolas audzēkņu    vecāki rosināja sabiedrību parakstīt kolektīvo iesniegumu, iebilstot pret skolas slēgšanu un rosinot rast iespēju to saglabāt. “Desmit dienās iesniegumu domei parakstījuši 3080 iedzīvotāji no dažādiem apkārtējiem pagastiem un Cēsīm. Daudzi, un ne tikai tie, kuru bērni mācās Rāmuļu pamatskolā, iesaistījās parakstu vākšanā, skaidroja situāciju,” pastāsta Ilze Zilvere-Zālīte un uzsver, ka ļoti […]

Tautas balss

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
12
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
28
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
20
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
37
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
39
12
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Sludinājumi