Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Alkohols posta

Druva
00:00
25.11.2006
4

Šoreiz ar psiholoģi un psihoterapeiti Ingu Jurševsku runāsim par pēdējā laika lielāko sērgu – alkoholismu, kas skar arvien vairāk kā skolas vecuma bērnus, tā pieaugušus cilvēkus.

Psiholoģe atzīst, ka pārmērīga alkohola lietošana rada daudz ciešanu un negatīvu emociju gan pašiem alkohola lietotājiem, gan viņu tuviniekiem.

“Alkohola pārmērīga lietošana sākumā rada nelielus sarežģījumus līdz brīdim, kad kāds no tuvajiem cilvēkiem vairs nav ar mieru dzīvot šādā mūžam neparedzamā situācijā – pārnāks mājās savlaicīgi vai neatnāks nemaz, atnāks rāms un mierīgs vai saniknots un agresīvs… Arī bērni, protams, šajā situācijā cieš, dzīvodami bailēs un neziņā par gaidāmo, redzēdami otra vecāka, biežāk – mammas, pārdzīvojumus. To, ka viņa raud, pārdzīvo vai ir noslēgusies sevī un pārņemta ar domām par vīrieti, kura nav mājās. Bērni nonāk diezgan bezcerīgā stāvoklī, jo nezina, kā palīdzēt un kad tas beigsies… Bērni, kas jau ir skolas vecumā, uz dzeršanu ģimenē var reaģēt, ilgāk paliekot skolā vai pavadot laiku ar draugiem, lai mazāk būtu jāatrodas mājās, kur ir tik daudz spriedzes un problēmu,” stāsta I. Jurševska un turpina: “Ir pieredzēts, ka sākotnēji ģimene uz pārmērīgu iedzeršanu reaģē diezgan piesardzīgi, kaunoties par faktu, ka kāds ģimenes loceklis sācis pārlieku bieži dzert, un palīdzot dzeršanas radītās problēmas slēpt no darba biedriem vai attālākiem radiniekiem. No vienas puses, tas ir cilvēcīgi un saprotami, bet no otras puses – bīstami, jo tiklīdz sieva vai draudzene iesaistās dzeršanas fakta slēpšanā, viņa kļūst līdzatkarīga un veicina iedzeršanas turpināšanu,” skaidro psiholoģe.

Jautāta, kā šādās situācijās pareizi jārīkojas, I. Jurševska atbild, ka vecāki parasti uz bērnu pirmajām iedzeršanām reaģē adekvāti – ar sašutumu, nopietnām pārrunām un kādiem ierobežojumiem. Psiholoģe uzsver, ka vecākiem ir skaidri jāpauž sava attieksme un jādod ziņa par to, ka tā turpināties nedrīkst. Taču sarunai ar bērnu nevajadzētu būt vienīgi nosodošai, bērnam būtu jāredz arī vecāku bailes un rūpes par viņa veselību un drošību.

“Ja runājam par partnerattiecībām, arī tad ir svarīgi paust savu nostāju – ar ko es būšu vai nebūšu mierā. Taču kādreiz alkohola lietošana ir reaģēšana uz sekām un notiek kādu emocionālu notikumu dēļ, kurus partneriem būtu vēlams pārrunāt savā starpā. Tas, protams, ir iespējams tad, kad reibums „atgājis”. Ar iereibušu cilvēku sarunas par grūtībām, savstarpējām attiecībām un turpmāko dzīvi ir neproduktīvas. Nereti izskatās, ka cilvēks dzer aiz izlaidības, taču patiesībā netiek galā ar kādām ieilgušām iekšējām problēmām. Līdz ar to iedzeršana ir kā zāles, kas uz brīdi ļauj sajusties labāk. Ja šajās situācijās neiedziļināmies un otru tikai nosodām, sakot: “Es ar tevi nedzīvošu kopā, ja tu turpināsi dzert!”, mēs atņemam cilvēkam cerību tikt galā un ļaujam stigt vēl dziļākā purvā. Pie tam, bieži tie ir tikai dusmās izteikti vārdi, kam neseko rīcība, un alkoholiķis pierod tos dzirdēt un neņemt galvā,” atzīst I. Jurševska un piebilst, ka šādā situācijā būtu labi atklāti izrunāties vai mudināt otru doties pie kāda speciālista, ja paša spēkiem nav iespējams tikt galā.

“Man šķiet, ka iedzeršana, kas pāriet atkarībā no alkohola, bieži sākas ne no vieglas dzīves, bet tāpēc, ka radušies kādi sarežģījumi, kurus cilvēki nespēj vai neprot atrisināt citādāk, kā vien noskalojot ar alkoholu. Vai līdzcilvēki spēj palīdzēt? Vienīgi norādot – tev ir šī problēma, tu pārāk bieži iedzer un es redzu, ka kļūsti atkarīgs. Otrs to var pieņemt un var nepieņemt. Daudzi atkarīgie atcerēsies tādu savas dzīves posmu, kad kāds viņiem to ir teicis, bet pats alkoholiķis to ir aktīvi noliedzis un atbildējis, ka spēj visu kontrolēt,” atzīst psiholoģe.

“Jārunā arī par māsām un brāļiem, kuri jau dzīvo atsevišķi, bet mēs redzam, kas ar viņiem notiek. Svarīgi šādā situācijā neturēt uztraukumu un raizes par tuvo cilvēku pie sevis. Tas nevienam nepalīdz. Vajadzētu meklēt kontaktmirkļus, lai varētu ar brāli (māsu) runāt. Un nav vērts sevi vainot, ja nekas nemainās. Tikai pats alkohola atkarīgais var nonākt līdz sajūtai, ka kaut kas jādara – savā, ģimenes vai veselības labā,” domās dalās psiholoģe.

Kā sarunas laikā nospriedām, latviešiem izsenis bijusi tradīcija, ka svētkos galdā jāceļ kāds grādīgs dzēriens, vasarā atpūtas brīžos jāveldzējas ar alu, ziemā – ko stiprāku. Arī daudzi pāri savos romantiskajos vakaros iemalko vīnu vai ko citu alkoholisku. Taču, kā atzīst psiholoģe, jautājums ir par robežām. Vai zinām, ka iedzerot tik un tik, rīt jutīšos labi, man nesāpēs galva, nebūs paģiru, nelabas dūšas, ka nebūšu reibumā sastrādājis ko tādu, par ko vēlāk būs jādzīvo pašpārmetumos. Citiem vārdiem sakot, vai šodienas iedzeršana manu dzīvi un attiecības neietekmēs uz slikto pusi.

“Domāju, ka divdesmit – trīsdesmit gadīgi cilvēki, kuri regulāri mēdz pasēdēt bārā, neapzinās, uz kurieni viņus šis ceļš var aizvest. Īpaši, ja viņi to argumentē kā atslābināšanos pēc smagas darba nedēļas. Vēlams meklēt arī citas iespējas un nodarbes, kas palīdzētu atslābināties,” tā psiholoģe Inga Jurševska.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
4

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
269
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
67

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
52

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
104

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Drosmīgi piedalās runas konkursā “Pūcīte”

06:08
03.06.2024
132

Uzdrošinoties, pilnveidojot publiskās uzstāšanās prasmes, runājot mikrofonā, parādot sevi plašākai auditorijai, pārliecinoties par savām spējām, kā arī sniedzot prieku paši sevi un skatītājiem, 27 pirmsskolas vecuma bērni no visa plašā Cēsu novada piedalījās izteiksmīgās runas konkursā “Pūcīte” Līgatnē, radošajā kvartālā “Zeit”. Konkursa dalībnieki pirms tam jau bija izturējuši atlasi savā pirmsskolas izglītības iestādē. Dalībniekus sagaidīja […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi